Gry

GTA 6 - wszystko, co wiemy. Zapowiada się prawdziwa rewelacja!

Kacper Cembrowski
41

GTA 6 to jedna z tych gier, na którą czekają praktycznie wszyscy - nawet niedzielni gracze. Odsłona z numerkiem “5” w tytule spotkała się z tak ogromną popularnością, również za sprawą fenomenalnego GTA Online, że miliony graczy na całym świecie z wypiekami na twarzy czeka na Grand Theft Auto VI. Co na razie wiemy o nadchodzącej grze Rockstara?

Spekulacje zostały potwierdzone przez Rockstar Games - GTA 6 oficjalnie powstaje. Co prawda od samych deweloperów w tej chwili dowiedzieliśmy się naprawdę niewiele, jednak to wystarczyło, żeby podgrzać atmosferę, która co chwile rozpalana jest dodatkowo przez wieści od insiderów.

Jedna z najważniejszych informacji, czyli data premiery. Kiedy możemy spodziewać się GTA 6?

W internecie pojawiało się oczywiście całe mnóstwo plotek. Pierwsze doniesienia sugerowały, że nowy wpis w serii Grand Theft Auto pojawi się w 2023 roku i przeniesie nas do lat 70. do Miami. Odsłona rzekomo ma mieć jednego głównego bohatera, którym będzie młody mężczyzna, a historia będzie podzielona na rozdziały, podobnie jak w RDR2. Minęło jednak trochę czasu, a żadne inne źródła nie potwierdziły tej wersji - można więc spokojnie założyć, że ten przeciek mija się z prawdą.

Biorąc pod uwagę cykl wydawniczy Rockstara do Red Dead Redemption 2, GTA 6 powinniśmy się spodziewać w… 2020 roku. Jak doskonale wiemy, tak się nie stało - mało tego, dopiero dwa lata później Rockstar oficjalnie zabrał głos w sprawie swojej produkcji. Z tego względu nie można w żaden sposób przewidzieć daty, w której GTA 6 się pojawi - wydaje się, że “szóstki” nie należy się spodziewać wcześniej, niż w 2024 roku. Najnowsze plotki sugerują bowiem, że Grand Theft Auto 6 trafi na półki sklepowe dopiero w 2024 lub 2025 roku.

GTA 6 - miejsce akcji. Gdzie zabierze nas najnowsza część serii Rockstar Games?

Miejsce akcji to również jedna z najbardziej elektryzujących kwestii. Po GTA 5, które zabrało nas do słonecznego Los Santos, zapewniając tym samym powiew nostalgii z Grand Theft Auto: San Andreas, wydaje się, że “szóstka” obierze nieco inny kierunek - i bardzo dobrze. Najnowsze doniesienia sugerują dwie opcje: pierwszą jest to, że akcja będzie działa się w całych Stanach Zjednoczonych i nawet w Brazylii, we własnej wersji Rio de Janeiro, poruszając temat handlu narkotykami. To jednak wzbudza pewne wątpliwości. W końcu GTA od zawsze oferuje wielki, otwarty świat - nie wierzę zatem, żeby Rockstar dał graczom tylko kilka dużych lokacji, bez pełnej swobody poruszania się po świecie. Z drugiej strony, absolutnie wykluczam możliwość stworzenia całego USA przez deweloperów, gdyż zwyczajnie byłby to projekt niemalże niemożliwy do zrealizowania. Te przecieki sugerowały również, że rozgrywka skupi się właśnie na budowaniu własnego imperium narkotykowego, a samochody nie będą już tylko środkiem transportu, ale również miejscem do przechowywania “towaru”.

Druga opcja, która wydaje się bardziej prawdopodobna pod wieloma względami i którą potwierdził Jason Schreier z Bloomberga, to akcja osadzona w ukochanym przez fanów Vice City. Inny znany i zaufany insider, Tom Henderson, zdementował również plotki na temat akcji osadzonej w latach 70. lub 80.. GTA 6 ma zostać osadzone we współczesności.

Vice City wydaje się najbardziej bezpieczną opcją dla deweloperów. Nie można jednak zapomnieć o tym, że część plotek sugeruje Londyn w Wielkiej Brytanii jako miejsce akcji. Ludzie z Rockstara w poprzednich latach wspominali, że biorą taką opcję pod uwagę, chociaż może ich to “ograniczyć pod pewnymi względami”. Ciężko więc stwierdzić, gdzie GTA 6 nas przeniesie, chociaż najbardziej prawdopodobną opcją jest właśnie Vice City.

Fabuła i ilość bohaterów

Jeden z przecieków sugeruje, że GTA 6 będzie posiadać czterech głównych bohaterów - dwóch policjantów i dwóch członków gangu. To z pewnością zapewniłoby ciekawy rozwój fabuły, a eksperyment z trzema głównymi bohaterami w “piątce” świetnie się udał.

Najnowsze przecieki, pochodzące z czerwca 2021 roku, sugerują, że nowa wersja Vice City miałaby zawierać wielu grywalnych bohaterów, w tym kobietę, która jest ekspertem od technologii. Dodatkowo, co ciekawe, mapa gry miałaby rosnąć i zmieniać się w czasie. Schreier potwierdził wszystkie te plotki i twierdzi, że kobieca postać ma odegrać znaczną rolę w Grand Theft Auto VI - co z pewnością jest ekscytujące.

Wielkość świata i platformy, na które trafi GTA 6

Co więcej, świat GTA 6 ma być ogromny i znacznie przewyższyć GTA 5 czy Red Dead Redemption 2. Pewne jest zatem, że będziemy mieli co zwiedzać. Rockstar niedawno przyznało, że prace nad Grand Theft Auto VI zostały ukończone w 50%.

Wszystkie informacje sugerują również, że GTA 6 osiągnie bardzo wysoki poziom realizmu, przez co nie trafi na PlayStation 4 i Xbox One. Premiera odbędzie się na PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Jeśli chodzi o wersję na PC - tutaj nie ma żadnych informacji, chociaż można zgadywać, że ta będzie miała miejsce jakiś czas po premierze na konsolach.

AKTUALIZACJA: Ogromny wyciek danych! Mnóstwo informacji o GTA 6 potwierdzonych przez Rockstar!

Mieliśmy do czynienia z ogromnym wyciekiem danych na temat nadchodzącej ogromnej produkcji Rockstar Games. Użytkownik GTAForums, który umieścił materiały na temat gry, co ciekawe, podaje się za osobę stojącą za atakiem na firmę Uber, o czym również informowaliśmy na Antyweb. Haker udostępnił ponad 90 różnej długości klipów wideo, które następnie trafiły na YouTube - deweloper robi jednak wszystko, żeby te zniknęły z internetu, więc znalezienie ich nie jest już tak łatwe.

Mówiono, że materiały mają przedstawiać wczesną wersję deweloperską gry datowaną między 2019 a 2021 rokiem. Zakładając, że taki scenariusz byłby prawdziwy, poznalibyśmy o grze naprawdę dużo istotnych szczegółów. Kilka dni po ataku Rockstar oficjalnie zabrał głos w tej sprawie i potwierdził, że wszystkie udostępnione materiały są prawdziwe - mimo wszystko, incydent ma nie wpłynąć w żaden sposób na dalszy rozwój produkcji. Czego jednak dowiedzieliśmy się z wygrzebanych przez hakera treści?

Główne postaci oraz miejsce akcji. Informacje potwierdzone przez Rockstara

Przede wszystkim: ponownie będzie więcej niż jeden bohater. W GTA 5 - jak wszyscy doskonale wiemy - mieliśmy do czynienia z trójką protagonistów: Franklinem, Michaelem oraz Trevorem. W Grand Theft Auto VI będzie dwójka głównych postaci: Luisa, pierwsza żeńska grywalna postać w historii serii, oraz Jason.

Jeśli chodzi o miejsce akcji, to spełniły się oczekiwania i przede wszystkim życzenia większości graczy. GTA 6 zabierze nas na pewno do Vice City - lecz niewykluczone, że mapa będzie jeszcze większa, co potwierdzały przecieki podane przez nas wyżej w tym wpisie. Akcja gry została również osadzona w czasach współczesnych, co w przypadku tej serii jest doskonałym rozwiązaniem.

Grand Theft Auto VI będzie czerpać garściami z Red Dead Redemption 2

W GTA 6 będą również napady, lecz ich mechanika będzie dużo bardziej zbliżona do rabunków z Red Dead Redemption 2, niż do okradania sklepów znanego nam z GTA Online. Nie da się ukryć, że druga odsłona RDR była produkcją iście fenomenalną, która także spotkała się z prawdziwym uznaniem wśród fanów - z tego względu nie powinno nas dziwić, że Rockstar czerpie inspiracje z tego właśnie tytułu.

Poza rabunkami, Grand Theft Auto VI ma posiadać nieco bardziej rozbudowany system rozmów z NPC, co również jest nam znane z przygód Arthura Morgana.

Zmiany w rozgrywce, jakie poznaliśmy dzięki nowym materiałom

Nowością, która z pewnością ucieszy większość graczy, to fakt, że będziemy mogli wychylać się za szybę samochodu w celu używania broni długiej. Podczas poważnych pościgów krótkie pukawki nie będą już koniecznością.

Co więcej, znacznej zmiany doczekał się system kolizji. Zniszczenia samochodów będą dużo bardziej widoczne i możliwe, że w znacznie poważniejszym stopniu wpłyną na sposób prowadzenia pojazdu. To mechanika, która była już zaimplementowana w GTA 4 - i wielu graczy dziwiło się podczas premiery Grand Theft Auto V, że ten aspekt gry tak drastycznie się zmienił.

Do tego, jak wynika z analiz pokazanych fragmentów rozgrywek, w produkcji pojawi się mnóstwo smaczków nawiązujących do poprzednich części gry. Jeśli jesteście z serią Rockstar Games od dawna, z pewnością wielokrotnie się uśmiechniecie podczas rozgrywki.

Wczesna wersja wygląda świetnie. GTA 6 zapowiada się fenomenalnie

Trzeba przyznać, że bardzo wczesne fragmenty rozgrywki prezentują się naprawdę solidnie i zachęcająco. Mając jednak na uwadze, że są to materiały, których Rockstar nie planował jeszcze pokazywać, można spekulować, że finalny produkt będzie wyglądał jeszcze lepiej. Cóż, deweloper z dużym R i gwiazdką w logo przyzwyczaił nas do tego, że pod względem oprawy audiowizualnej zawsze jesteśmy wgniatani w fotel - i tym razem najprawdopodobniej będzie to samo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu