Gry

GTA 6 - wszystko, co wiemy. Zapowiada się prawdziwa rewelacja!

Kacper Cembrowski
GTA 6 - wszystko, co wiemy. Zapowiada się prawdziwa rewelacja!
58

GTA 6 to jedna z tych gier, na którą czekają praktycznie wszyscy - nawet niedzielni gracze. Odsłona z numerkiem “5” w tytule spotkała się z tak ogromną popularnością, również za sprawą fenomenalnego GTA Online, że miliony graczy na całym świecie z wypiekami na twarzy czeka na Grand Theft Auto VI. Co na razie wiemy o nadchodzącej grze Rockstara?

Spekulacje zostały potwierdzone przez Rockstar Games - GTA 6 oficjalnie powstaje. Co prawda od samych deweloperów w tej chwili dowiedzieliśmy się naprawdę niewiele, jednak to wystarczyło, żeby podgrzać atmosferę, która co chwile rozpalana jest dodatkowo przez wieści od insiderów.

Jedna z najważniejszych informacji, czyli data premiery. Kiedy możemy spodziewać się GTA 6?

W internecie pojawiało się oczywiście całe mnóstwo plotek. Pierwsze doniesienia sugerowały, że nowy wpis w serii Grand Theft Auto pojawi się w 2023 roku i przeniesie nas do lat 70. do Miami. Odsłona rzekomo ma mieć jednego głównego bohatera, którym będzie młody mężczyzna, a historia będzie podzielona na rozdziały, podobnie jak w RDR2. Minęło jednak trochę czasu, a żadne inne źródła nie potwierdziły tej wersji - można więc spokojnie założyć, że ten przeciek mija się z prawdą.

Biorąc pod uwagę cykl wydawniczy Rockstara do Red Dead Redemption 2, GTA 6 powinniśmy się spodziewać w… 2020 roku. Jak doskonale wiemy, tak się nie stało - mało tego, dopiero dwa lata później Rockstar oficjalnie zabrał głos w sprawie swojej produkcji. Z tego względu nie można w żaden sposób przewidzieć daty, w której GTA 6 się pojawi - wydaje się, że “szóstki” nie należy się spodziewać wcześniej, niż w 2024 roku. Najnowsze plotki sugerują bowiem, że Grand Theft Auto 6 trafi na półki sklepowe dopiero w 2024 lub 2025 roku.

GTA 6 - miejsce akcji. Gdzie zabierze nas najnowsza część serii Rockstar Games?

Miejsce akcji to również jedna z najbardziej elektryzujących kwestii. Po GTA 5, które zabrało nas do słonecznego Los Santos, zapewniając tym samym powiew nostalgii z Grand Theft Auto: San Andreas, wydaje się, że “szóstka” obierze nieco inny kierunek - i bardzo dobrze. Najnowsze doniesienia sugerują dwie opcje: pierwszą jest to, że akcja będzie działa się w całych Stanach Zjednoczonych i nawet w Brazylii, we własnej wersji Rio de Janeiro, poruszając temat handlu narkotykami. To jednak wzbudza pewne wątpliwości. W końcu GTA od zawsze oferuje wielki, otwarty świat - nie wierzę zatem, żeby Rockstar dał graczom tylko kilka dużych lokacji, bez pełnej swobody poruszania się po świecie. Z drugiej strony, absolutnie wykluczam możliwość stworzenia całego USA przez deweloperów, gdyż zwyczajnie byłby to projekt niemalże niemożliwy do zrealizowania. Te przecieki sugerowały również, że rozgrywka skupi się właśnie na budowaniu własnego imperium narkotykowego, a samochody nie będą już tylko środkiem transportu, ale również miejscem do przechowywania “towaru”.

Druga opcja, która wydaje się bardziej prawdopodobna pod wieloma względami i którą potwierdził Jason Schreier z Bloomberga, to akcja osadzona w ukochanym przez fanów Vice City. Inny znany i zaufany insider, Tom Henderson, zdementował również plotki na temat akcji osadzonej w latach 70. lub 80.. GTA 6 ma zostać osadzone we współczesności.

Vice City wydaje się najbardziej bezpieczną opcją dla deweloperów. Nie można jednak zapomnieć o tym, że część plotek sugeruje Londyn w Wielkiej Brytanii jako miejsce akcji. Ludzie z Rockstara w poprzednich latach wspominali, że biorą taką opcję pod uwagę, chociaż może ich to “ograniczyć pod pewnymi względami”. Ciężko więc stwierdzić, gdzie GTA 6 nas przeniesie, chociaż najbardziej prawdopodobną opcją jest właśnie Vice City.

Fabuła i ilość bohaterów

Jeden z przecieków sugeruje, że GTA 6 będzie posiadać czterech głównych bohaterów - dwóch policjantów i dwóch członków gangu. To z pewnością zapewniłoby ciekawy rozwój fabuły, a eksperyment z trzema głównymi bohaterami w “piątce” świetnie się udał.

Najnowsze przecieki, pochodzące z czerwca 2021 roku, sugerują, że nowa wersja Vice City miałaby zawierać wielu grywalnych bohaterów, w tym kobietę, która jest ekspertem od technologii. Dodatkowo, co ciekawe, mapa gry miałaby rosnąć i zmieniać się w czasie. Schreier potwierdził wszystkie te plotki i twierdzi, że kobieca postać ma odegrać znaczną rolę w Grand Theft Auto VI - co z pewnością jest ekscytujące.

Wielkość świata i platformy, na które trafi GTA 6

Co więcej, świat GTA 6 ma być ogromny i znacznie przewyższyć GTA 5 czy Red Dead Redemption 2. Pewne jest zatem, że będziemy mieli co zwiedzać. Rockstar niedawno przyznało, że prace nad Grand Theft Auto VI zostały ukończone w 50%.

Wszystkie informacje sugerują również, że GTA 6 osiągnie bardzo wysoki poziom realizmu, przez co nie trafi na PlayStation 4 i Xbox One. Premiera odbędzie się na PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Jeśli chodzi o wersję na PC - tutaj nie ma żadnych informacji, chociaż można zgadywać, że ta będzie miała miejsce jakiś czas po premierze na konsolach.

AKTUALIZACJA: Ogromny wyciek danych! Mnóstwo informacji o GTA 6 potwierdzonych przez Rockstar!

Mieliśmy do czynienia z ogromnym wyciekiem danych na temat nadchodzącej ogromnej produkcji Rockstar Games. Użytkownik GTAForums, który umieścił materiały na temat gry, co ciekawe, podaje się za osobę stojącą za atakiem na firmę Uber, o czym również informowaliśmy na Antyweb. Haker udostępnił ponad 90 różnej długości klipów wideo, które następnie trafiły na YouTube - deweloper robi jednak wszystko, żeby te zniknęły z internetu, więc znalezienie ich nie jest już tak łatwe.

Mówiono, że materiały mają przedstawiać wczesną wersję deweloperską gry datowaną między 2019 a 2021 rokiem. Zakładając, że taki scenariusz byłby prawdziwy, poznalibyśmy o grze naprawdę dużo istotnych szczegółów. Kilka dni po ataku Rockstar oficjalnie zabrał głos w tej sprawie i potwierdził, że wszystkie udostępnione materiały są prawdziwe - mimo wszystko, incydent ma nie wpłynąć w żaden sposób na dalszy rozwój produkcji. Czego jednak dowiedzieliśmy się z wygrzebanych przez hakera treści?

Główne postaci oraz miejsce akcji. Informacje potwierdzone przez Rockstara

Przede wszystkim: ponownie będzie więcej niż jeden bohater. W GTA 5 - jak wszyscy doskonale wiemy - mieliśmy do czynienia z trójką protagonistów: Franklinem, Michaelem oraz Trevorem. W Grand Theft Auto VI będzie dwójka głównych postaci: Luisa, pierwsza żeńska grywalna postać w historii serii, oraz Jason.

Jeśli chodzi o miejsce akcji, to spełniły się oczekiwania i przede wszystkim życzenia większości graczy. GTA 6 zabierze nas na pewno do Vice City - lecz niewykluczone, że mapa będzie jeszcze większa, co potwierdzały przecieki podane przez nas wyżej w tym wpisie. Akcja gry została również osadzona w czasach współczesnych, co w przypadku tej serii jest doskonałym rozwiązaniem.

Grand Theft Auto VI będzie czerpać garściami z Red Dead Redemption 2

W GTA 6 będą również napady, lecz ich mechanika będzie dużo bardziej zbliżona do rabunków z Red Dead Redemption 2, niż do okradania sklepów znanego nam z GTA Online. Nie da się ukryć, że druga odsłona RDR była produkcją iście fenomenalną, która także spotkała się z prawdziwym uznaniem wśród fanów - z tego względu nie powinno nas dziwić, że Rockstar czerpie inspiracje z tego właśnie tytułu.

Poza rabunkami, Grand Theft Auto VI ma posiadać nieco bardziej rozbudowany system rozmów z NPC, co również jest nam znane z przygód Arthura Morgana.

Zmiany w rozgrywce, jakie poznaliśmy dzięki nowym materiałom

Nowością, która z pewnością ucieszy większość graczy, to fakt, że będziemy mogli wychylać się za szybę samochodu w celu używania broni długiej. Podczas poważnych pościgów krótkie pukawki nie będą już koniecznością.

Co więcej, znacznej zmiany doczekał się system kolizji. Zniszczenia samochodów będą dużo bardziej widoczne i możliwe, że w znacznie poważniejszym stopniu wpłyną na sposób prowadzenia pojazdu. To mechanika, która była już zaimplementowana w GTA 4 - i wielu graczy dziwiło się podczas premiery Grand Theft Auto V, że ten aspekt gry tak drastycznie się zmienił.

Do tego, jak wynika z analiz pokazanych fragmentów rozgrywek, w produkcji pojawi się mnóstwo smaczków nawiązujących do poprzednich części gry. Jeśli jesteście z serią Rockstar Games od dawna, z pewnością wielokrotnie się uśmiechniecie podczas rozgrywki.

Wczesna wersja wygląda świetnie. GTA 6 zapowiada się fenomenalnie

Trzeba przyznać, że bardzo wczesne fragmenty rozgrywki prezentują się naprawdę solidnie i zachęcająco. Mając jednak na uwadze, że są to materiały, których Rockstar nie planował jeszcze pokazywać, można spekulować, że finalny produkt będzie wyglądał jeszcze lepiej. Cóż, deweloper z dużym R i gwiazdką w logo przyzwyczaił nas do tego, że pod względem oprawy audiowizualnej zawsze jesteśmy wgniatani w fotel - i tym razem najprawdopodobniej będzie to samo.

AKTUALIZACJA: Rozmiar mapy w GTA 6 ma wszystkich zaskoczyć. Świat ma być OGROMNY

Wspomniane wycieki rozgrzały całą społeczność graczy - i oczywiście użytkownicy na Reddicie nie śpią. Jeden z użytkowników, o pseudonimie ChurchofGTA, nałożył koordynaty pokazane na wielkim przecieku na mapę z GTA 5. Z tych wyliczeń wyszło, że szósta odsłona serii będzie miała dużo większą mapę niż “piątka” - niektóre ogromne miejsca, jak chociażby lotnisko, znajduje się poza granicami Los Santos.

Źródło: Reddit u/ChurchofGTA

W teorii nie jest to nic oficjalnego, lecz w praktyce wyliczenia wydają się jak najbardziej rzetelne i sensowne. To też ma spory sens i byłoby w stylu Rockstara - w końcu zarówno GTA 5 i Red Dead Redemption 2 miały gigantyczne mapy, a twórcy Grand Theft Auto uwielbiają “rozmach”. To delikatnie kłóci się z niektórymi wcześniejszymi spekulacjami, sugerującymi, że akcja będzie podzielona na mniejsze lokacje, co miało nam pozwolić zwiedzać USA i nawet Brazylię - zdaje się jednak, że Rockstar “ograniczy” się do Vice City. Mimo wszystko to raczej dużo lepsza opcja.

AKTUALIZACJA: Atak hakerski i wyciek danych nie wpłyną na premierę GTA 6!

Podczas spotkania Take-Two (firmy, do której należy Rockstar) z inwestorami mogliśmy dowiedzieć się nieco ciekawych i niezwykle istotnych dla graczy informacji. Cały kolosalny wyciek danych z GTA 6 postanowił bowiem skomentować CEO Take-Two Interactive, Strauss Zelnick.

Cały wyciek był wydarzeniem niezwykle niefortunnym - to wiemy wszyscy. W momencie, w którym Rockstar potwierdził, że wykradzione dane są prawdziwe, mnóstwo graczy obawiało się, że opóźni to premierę GTA 6 o dobre kilka miesięcy, a może nawet i lat. Deweloperzy wydali oświadczenie, uspokajając, że tak się nie stanie - jednak Take-Two milczało... aż do teraz. Okazało się, że faktycznie wielki wyciek nie wpłynie na plan wydawniczy firmy, a Grand Theft Auto VI zadebiutuje bez żadnych opóźnień.

Zelnick przyznaje, że cały wyciek był dla firmy sporym ciosem i zarówno Rockstar, jak i Take-Two podchodzą do tego niezwykle poważnie. CEO firmy skomentował sprawę w następujący sposób:

Nie ma dowodów na to, że skradziono jakiekolwiek istotne assety, co jest świetną wiadomością i wyciek z pewnością nie będzie miał żadnego wpływu na rozwój czy cokolwiek podobnego, jednak jest to strasznie rozczarowujące i sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej uważni w sprawach związanych z cyberbezpieczeństwem.

AKTUALIZACJA: Rockstar dopytuje się graczy o wyczekiwane funkcje. Ankieta zdradza ogromną mapę?

Jak poinformował jeden z najbardziej zaufanych insiderów w sprawie Rockstara, Tez2, firma udostępniła graczom GTA Online ankietę, w której są pytani o to, czy wolą mieć w przyszłości darmowy dostęp do klasycznych gier firmy z dużym R i gwiazdką w logo, czy do… szybkiej podróży.

Jest to o tyle ciekawe, że ani GTA, ani Red Dead Redemption, nigdy nie oferowały szybkiej podróży na zasadzie przenoszenia się z poziomu mapy. Oczywiście, w RDR2 były na przykład pociągi - jednak tym razem Rockstar dopytuje się o najbardziej klasyczną wersję funkcji fast travel.

Vice City w “szóstce” faktycznie będzie tak ogromne? A może niektóre spekulacje dotyczące GTA 6 się potwierdzą i gracze będą mieli do dyspozycji również całe Los Santos? Trudno stwierdzić - pewne jednak jest to, że w Grand Theft Auto VI nudzić się nie będziemy, a dostępna przestrzeń będzie mogła nas nawet przytłoczyć.

AKTUALIZACJA: Rockstar zdradził datę premiery GTA 6?!

W związku z węszeniem Sony w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft, gigant z Redmond złożył potężny, 111-stronicowy dokument do Urzędu ds. Konkurencji i Rynków w Wielkiej Brytanii… a tam mogliśmy znaleźć domniemaną przez Microsoft datę premiery Grand Theft Auto VI.

Microsoft miał opierać się na przeciekach z Tech Radar, wierząc, że firma ma dużo dodatkowej wiedzy na temat nadchodzącego hitu od dewelopera z wielkim R i gwiazdką w logo. Firma założona przez Billa Gatesa w swoich dokumentów zasugerowała, że premiera GTA 6 odbędzie się już w 2024 roku:

Oczekuje się, że długo oczekiwana gra Grand Theft Auto VI zostanie wydana w 2024 roku.

AKTUALIZACJA: Moderzy nie śpią. Lucia już dostępna jako grywalna postać!

W przypadku gier wideo pewne jest to, że społeczność na Reddicie szukająca jak największej ilości informacji na temat danej gry oraz moderzy nigdy nie śpią. Tak samo stało się w tym przypadku — i Lucia jest już grywalną postacią. Wybór gier, w których została wprowadzona modyfikacja, nieco kłóci się z założeniami „szóstki”, gdyż bohaterką możemy zagrać w… GTA: San Andreas lub GTA 5. Szkoda, że na liście nie znajduje się GTA: Vice City — wtedy całość byłaby dużo bardziej realistyczna.

Za modyfikację o nazwie - nie zgadniecie - “Lucia GTA VI” odpowiedzialny jest SERGIO_VAN_DYK. Wersja do San Andreas jest już do pobrania z poziomu jednej z najpopularniejszej stron do modów, czyli Nexusmods, a jeśli chcecie zagrać Lucią w GTA 5, to modyfikację pobierzecie ze strony LibertyCity. Niestety, nie ma tutaj ani żadnych funkcji fabularnych, ani obecności Jasona — mimo wszystko, może być to pewnego rodzaju przedsmak przed Grand Theft Auto 6.

AKTUALIZACJA: Znany insider sugeruje, że trochę jeszcze będziemy musieli poczekać

Informator Tom Henderson na łamach Insider-Gamingu przedstawił zestawienie pięciu największych wydarzeń, które czekają nas w 2023 roku. Jednym z nich była zapowiedź GTA 6, ze wskazaniem na datę premiery produkcji od R*.

Henderson twierdzi jednak, że Grand Theft Auto VI zadebiutuje nie wcześniej, niż w 2025 roku. Jest to więc zaprzeczenie doniesień Microsoftu i jednocześnie kiepska informacja dla graczy, którzy będą musieli poczekać zdecydowanie dłużej.

Co jednak ciekawe, według Hendersona nie będzie to najciekawsze wydarzenie 2023 roku. Na szczycie listy znalazło się wspomniane wcześniej przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft, które według insidera ma zostać wreszcie sfinalizowane. Ponadto 2023 rok ma przynieść również zapowiedź nowej konsoli od Nintendo, na co czekają chyba już wszyscy gracze.

AKTUALIZACJA: YouTuber zdradza, jak będzie wyglądał pierwszy zwiastun GTA 6!

Brazylijski YouTuber SanInPlay, który już wcześniej podawał mnóstwo informacji na temat fabuły i rozgrywki w GTA 6, podzielił się na swoim Twitterze informacjami dotyczącymi pierwszego zwiastuna produkcji twórców Red Dead Redemption czy L.A. Noire. Według niego w pierwszym materiale nie będzie mowy o krwawych walkach — całość ma być utrzymana w spokojnym tonie i głównie skupi się na przedstawieniu świata gry.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu