VOD

Triki i podpowiedzi jak używać Netfliksa - poradnik Antyweb

Konrad Kozłowski
Triki i podpowiedzi jak używać Netfliksa - poradnik Antyweb

Nie 2013, nie 2014, nie 2015... dopiero początek 2016 roku okazał się być chwilą, o której mówiło się od tak dawna. W ramach swojej globalnej ekspansji Netflix dosięgnął także kraju nad Wisłą i od dzisiejszego wieczora nie mówi się już praktycznie o niczym innym. Czy warto założyć konto już dzisiaj, na co zwrócić uwagę i jakie pozycje sprawdzić w pierwszej kolejności? Odpowiadamy.

Netflix w Polsce - to już prawie pięć lat

Przeglądając komentarze pod naszym pierwszym tekstem zauważyłem, że pojawienie się Netfliksa w naszym kraju nie spotkało się tak ciepłym przyjęciem jakim powinno. Niestety, winowajcą w tej sytuacji był sam serwis, który na samym początku nie dostarczał Polakom takiej jakości usług, jak Amerykanom. To właśnie do oferty na terenie Stanów Zjednoczonych najczęściej porównywany jest polski asortyment Netfliksa, ponieważ rodzime granice usługi okazały się przeszkodą nie do pokonania w zbyt wielu aspektach. Przekonaliśmy się o tym nie tylko my, ale i chociażby Brytyjczycy, którzy pomimo obecności Netfliksa na Wyspach od dłuższego czasu, stosując przeróżne środki, by uzyskać dostęp do oferty skierowanej do rezydentów Ameryki Północnej.

Na przestrzeni ostatnich 4 lat zmieniło się jednak bardzo dużo - liczba produkcji w polskiej ofercie znacząco wzrosła, podobnie jak liczba samych abonentów. Pierwszy kwartał 2020 roku to rekordowy skok w liczbie klientów Netfliksa, a ostatni okres to czas wzmożonego ruchu w serwisach VOD, dlatego uznaliśmy, że jest to dobry moment, by odświeżyć nasz poradnik, w którym omawiamy wszystkie dostępne pakiety, podsuwamy pewne tricki, by z Netfliksa korzystało się jeszcze wygodniej, a także podpowiadamy, co obejrzeć w pierwszej kolejności.

Pakiety Netflix - ceny i jakość

Najniższa oferta wiąże się z miesięczną ceną na poziomie 34,00 złotych. W zamian otrzymamy cały katalog dostępny w naszym kraju, ale bez jakości HD (oraz Ultra HD) oraz ograniczenie do jednoczesnego oglądania treści na jednym urządzeniu. Za 43,00 złote zyskujemy jakość HD i opcję oglądania materiałów w tym samym czasie na dwóch urządzeniach. Najdroższa oferta podwaja tę liczbę, a więc aż dysponujemy aż 4 urządzeniami, a w przypadku posiadania telewizora wspierającego rozdzielczość 4K Ultra HD, będziemy mogli nacieszyć oczy ultra wysoką rozdzielczością. Za to zapłacimy 52,00 zł.

W każdym z abonamentów znakomicie sprawdza się funkcja synchronizacji postępu odtwarzania - nawet kilkunastosekundowa zmiana jest odnotowywana na serwerze, co sprawia, że kontynuowanie oglądania na innym urządzeniu odbywa się płynnie i bezboleśnie. Domyślam się, że w większości przypadków podstawowa oferta nie zostanie nawet wzięta pod uwagę, ze względu na brak opcji HD, która jest już standardem. Kwota sięgająca niemal 50 złotych jest już niemałym, comiesięcznym wydatkiem.

Nowe plany mobilne Netflix

W lutym 2020 roku Netflix wprowadził do Polski testowane wcześniej w wielu innych krajach na świecie plany mobilne. Dzięki ograniczeniu dostępności do usługi na urządzeniach z mniejszymi ekranami ceny za miesięczną subskrypcję są niższe. Płacąc 24 złote miesięcznie dysponujemy możliwością oglądania tylko na jednym ekranie jednocześnie, w jakości SD i tylko na smartfonach. Jeśli zapłacimy 38 zł zyskujemy rozdzielczość HD i opcję odtwarzania jednoczesnego na 2 ekranach, a poza smartfonem z Netfliksa będziecie mogli korzystać na tabletach i komputerach.

Jak zacząć

Założenie konta w serwisie jest banalne i ogranicza się do podania naszego adresu e-maila i hasła, a w następnym kroku wskazania sposobu płatności (karty płatnicze lub PayPal, który jest najszybszą i najwygodniejszą metodą, gdyż nie podajemy numeru karty). To ostatnie wymagane jest na wypadek braku rezygnacji, by Netflix mógł prawidłowo pobrać pieniądze po zakończeniu okresu próbnego. Wielu operatorów oferuje darmowy dostęp lub uwzględnienie opłat za usługę w ramach rachunków za abonament, ale tego rodzaju zobowiązanie załatwiamy u operatora.

 

 

Jedno konto, wielu widzów - profile na Netflix

Pierwsze kroki z serwisem to możliwość utworzenia profili użytkowników (o tym poniżej) oraz wskazanie pozycji, które odpowiadają naszemu gustowi. Dzięki temu ekran główny po zalogowaniu już na starcie będzie zawierał sugestie przygotowane specjalnie dla nas, co jest całkiem miłe. W przypadku posiadania konta "Standard" oraz "Premium" zalecane jest utworzenie profili dla kilku użytkowników, co pozwoli im na wygodne śledzenie postępu w oglądaniu oraz dodawanie pozycji do własnych list "do obejrzenia" (oczywiście jest to też możliwe na koncie Basic, ale wtedy dwójka osób nie obejrzy niczego jednocześnie).

Jest jeszcze jeden powód, dla którego indywidualne profile okażą się nader przydatne - rekomendacje. Na podstawie tego, co oglądamy, Netflix przygotowuje nam listy produkcji, na które powinniśmy, jego zdaniem, zwrócić uwagę. Ich użyteczność stoi na różnym poziomie, ale generalnie oceniłbym je pozytywnie.

Polecamy też zapoznać się z nowymi funkcjami dotyczącymi zarządzania profilami młodszych widzów Netflix i blokadą PIN.

Gdzie można oglądać Netflix? Aplikacje mobilne, smart TV, konsole

Netflix wypada zdecydowanie najlepiej ze wszystkich usług VOD pod względem dostępności aplikacji, i to nie tylko mobilnych. Bowiem w Sklepie Windows znajdziemy uniwersalną aplikację dla Windows 10, która doskonale sprawdza się na komputerach, czy hybrydach oraz smartfonach. Obecność aplikacji w App Store oraz Google Play nikogo nie zaskoczy, ale warto już dziś wiedzieć, że Netflix współpracuje z Chromecastem od Google, więc w błyskawicznie możemy przekazać strumień z telefonu czy komputera na duży ekran. Nareszcie na przydatności zyskają przystawki z Android TV oraz Apple TV, gdzie Netflix jest naturalnie obecny w formie świetnych aplikacji. Pełną listę kompatybilnych urządzeń znajdziecie na stronie Netfliksa.

Wskazówki, porady oraz tips&tricks

Wyszukiwarka Netfliksa pozwala na wpisywanie nie tylko tytułów filmów i seriali, ale także reżyserów, aktorów i gatunków produkcji - o tym bardzo często zapominamy, gdy szukamy czegoś do obejrzenia. Co więcej, możecie skorzystać z tajnych kodów, które zaprowadzą Was do konkretnych zbiorów filmów i seriali, oto niektóre z nich:

  • Masz ochotę się pośmiać? Wybierz komedie wpisując - 10375
  • Masz ochotę na imponujący film? Sprawdź nagradzane produkcje - 89844
  • Chcesz nauczyć się czegoś nowego? Obejrzyj filmy dokumentalne - 6839
  • Planujesz rodzinnie spędzić czas? Wybierz produkcje dla dzieci lub filmy familijne- 783

Są też inne triki, które warto stosować, jak pomijanie czołówek czy tryb offline na urządzeniach mobilnych (iOS, Android i Windows 1), gdzie możecie pobierać do pamięci wybrane seriale oraz filmy, by obejrzeć je bez dostępu do Internetu. Warto zwrócić też uwagę na funkcje inteligentnego pobierania - dzięki niej starsze odcinki nie będą zalegać w pamięci Waszego urządzenia, a nowe/kolejne do obejrzenia będą automatycznie pobierać się po sieci Wi-Fi, gdy tylko będą dostępne w usłudze. Niedawno dodane funkcja TOP10 pozwala na bieżąco śledzić aktualizowane codziennie rankingi najpopularniejszych tytułów na Netflix, a dzięki "Mojej liście" będziecie mogli stworzyć listę tytułów, które chcecie obejrzeć w przyszłości.

O dodatkowych trickach przeczytacie w naszych materiałach:

Co obejrzeć na Netflix?

Na Netflix znajdziemy setki oryginalnych filmów i seriali Netfliksa, a także treści na licencji. Poniżej znajdziecie kilka zestawień z polecanymi przez nas produkcjami:

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu