VOD

Kultowe polskie seriale online w nowej, ładniejszej odsłonie - TVP VOD nie zawodzi

Konrad Kozłowski
20

Kultowe polskie seriale nareszcie można oglądać online, a co więcej w Internecie dużą część z nich zobaczycie w nowym wydaniu po rekonstrukcji cyfrowej. Ale na TVP VOD są nie tylko klasyki, bo nowości tam też nie brakuje.

h

Serwis VOD od TVP w dużej mierze polega na treściach, które są produkowane i dystrybuowane przez Telewizję Polską. Stacja utrzymuje się z publicznych pieniędzy, dlatego jasne jest, że zasilana takimi tytułami platforma będzie zależna od tego rodzaju środków. To przekłada się na uzyskanie dostępu do usługi w ramach abonamentu RTV, który opłacają posiadacze odbiorników.

Czytaj też: Pełna lista nowości na Netflix w maju – to będzie uczta dla fanów seriali!

Alternatywą jest wykupienie dostępu do usługi i do wyboru są dwa pakiety: Dostęp cykliczny, gdzie TVP VOD możemy sprawdzić za darmo przez 14 dni, ale transakcji dokonamy tylko za pomocą karty płatniczej, a także Dostęp 30 dniowy, gdzie tego okresu próbnego będziemy pozbawieni, ale będziemy dysponować większą swobodą w kwestii płatności. W obydwu przypadkach za 30 dni dostępu zapłacimy 9,99 zł. To bardzo dobre podejście, ponieważ z serwisu mogą skorzystać wszyscy chętni.

D

Z TVP VOD skorzystamy na dowolnym systemie na komputerze w przeglądarce internetowej odwiedzając adres vod.tvp.pl. Serwis posiada aplikacje mobilne dla iOS-a (iPad oraz iPhone) i Androida. Oprócz nich, TVP VOD obecny jest na telewizorach smart TV Samsunga z Tizenem, LG z webOS, a także telewizorach i przystawkach TV z Android TV. Aplikację należy pobrać ze sklepu z aplikacjami w przypadku obydwu platform smart TV.

a

Do pewnego momentu oglądanie starszych produkcji TVP (i nie tylko) było możliwe tylko w ramach powtórek na kanałach Telewizji Polskiej. Sytuacja znacząco się zmieniła, gdy katalog VOD TVP uzupełniony został tytułami sprzed lat (dekad), w tym istnymi klasykami, do których widzowie uwielbiają powracać lub które pragną zobaczyć po raz pierwszy. Większość z nich znajdziemy w sekcji "Archiwalne" w kategorii seriale. Lista ta jest niezwykle obszerna i znajdziemy na niej między innymi "Chłopów", "Czterdziestolatka, "Dekalog", "Polskie drogi", "Daleko od szosy","Janosika", "Czarne chmury", "07 zgłoś się","Alternatywy 4", "Czterech pancernych i psa", "Stawkę większą niż życie" oraz "Karierę Nikodema Dyzmy". Z oferty BBC znajdziecie tu m. in. "Allo allo" i "Co ludzie powiedzą?".

Polecamy: Seriali co nie miara! Maj na HBO GO pełen nowości, w tym aż 9 filmów Marvela!

i

Wyżej opisane bogate zasoby TVP VOD wcale nie oznaczają, że serwis nie będzie mieć w swojej ofercie nowości. Tych jest całe mnóstwo, począwszy od sale produkowanych przez TVP seriali i programów, po licencjonowane treści, między innymi od BBC. To właśnie tutaj obejrzymy więc wszystkie odcinki "Czasu honoru", "Rodzinki.pl", "Ojca Mateusza", "Doktor Foster", "Artystów", "Nad rozlewiskiem", "Ekstradycji", "Pitbulla", "Oficera", "Sfory". Macie ochotę na polskiego "Wiedźmina"? Można go obejrzeć właśnie na VOD TVP. Z filmów na pewno najgłośniejszą produkcją, którą dodano w ostatnim czasie, jest "Zenek", czyli pierwszy fabularny film TVP.

D

"Oficer"

Serial, który dał karierom Borysa Szyca i Pawła Małaszyńskiego prawdziwy początek. Panowie wcielili się w dwóch największych rywali - oficera policji i bandytę. Kruszon (Szyc) działając pod przykrywką próbuje zbliżyć się do Granta (Małaszyński), by poznać jego kryminalne plany i działania od środka. Świetny występ obydwu aktorów i wciągająca fabuła pierwszego sezonu sprawiła, że "Oficer" na długo zapadł mi w pamięci. Dziś można go zobaczyć online na TVP VOD.

"Stawka większa niż życie"

Hans Kloss, czyli dla po prostu Janek. Kto nie słyszał o J23 ten czym prędzej musi skierować się do TVP VOD, gdzie w odrestaurowanej wersji można zobaczyć wszystkie odcinki serialu. Ten szpiegowski serial to prawdziwa perełka polskiej telewizji. Emitowany był w latach 1968-1969, powstało w sumie 18 odcinków. W 2011 roku dokonano rekonstrukcji cyfrowej, dzięki czemu serial dostępny jest w HD i panoramicznych proporcjach.

"07 zgłoś się"

Porucznik Borewicz wrócił w 2017 na ekrany telewizorów w wysokiej rozdzielczości, a dziś znalazł się wśród polecanych przez nas produkcji. W serialu, jak Borewicz, wystąpił Bronisław Cieślak, a obok niego na planie gościły takie gwiazdy jak Piotr Fronczewski czy Grażyna Wolszczak. W sumie dostępnych jest 21 odcinków, podzielonych na 5 sezonów.

"Pitbull"

Mówi się, że to najlepszy polski serial o pracy policji. Zanim Pitbull ponownie zagościł w kinach i powstała seria filmów, był to jeden z flagowych seriali TVP, który rozwijał wątki pierwszej pełnometrażowej produkcji. W obsadzie znaleźli się między innymi Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski, Janusz Gajos, Paweł Królikowski i Roma Gąsiorowska.

"Janosik"

Nakręcony w latach 1972-1973 serial z Markiem Perepeczko jako Janosik, opowiada o losach słynnego karpackiego zbójnika. Całość luźno oparto na opowieściach o Juraju Janosiku żyjącym na przełomie XVII i XVIII wieku. Serial doczekał się cyfrowej rekonstrunkcji, więc w TVP VOD obejrzycie go w nowym wydaniu w wysokiej rozdzielczości.

Czterej pancerni i pies

Olgierd, Gustlik, Janek, Grześ i Szarik - tę piątkę doskonale pamiętają wszyscy. Obraz II wojny światowej z perspektywy załogi czołgu Rudy to dziś jedna z najmilej wspominanych produkcji lat 60. Niestety, na tę chwilę nie jest dostępna odrestaurowana wersja serialu, a ostatnie wzmianki w Sieci o rekonstrukcji cyfrowej czterech pancernych (i psa!) niestety dotyczą anulowania tego projektu. Ale nawet w klasycznym wydaniu serial ogląda się dziś świetnie.

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu