Poradniki

Podstawy fotografii (smartfonem) - Dane EXIF, co to jest i kiedy się przydaje?

Daniel Oziębała
Podstawy fotografii (smartfonem) - Dane EXIF, co to jest i kiedy się przydaje?
Reklama

EXIF to jedna z tych rzeczy, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi, a warto, ponieważ mogą znacząco pomóc zarówno nam, jak i innym.

1. Dane EXIF, czym one tak właściwie są?

Dane EXIF (zwane także Metadanymi) to zbiór danych zawierający informacje o parametrach, jakie ustawione były do zrobienia danego zdjęcia, m.in.

Reklama

- czas naświetlania

- wartość przysłony

- rozdzielczość zdjęcia

- balans bieli

- tryb lampy błyskowej

Jednak to nie wszystko. W ich skład danych EXIF wchodzą także informacje o wykorzystanym aparacie/ smartfonie, lokalizacji, a nawet odnośnie praw autorskich. Sama nazwa jest skrótem od angielskiego Exchangeable Image File Format.

2. Kiedy mogą się przydać?

Dane EXIF są przydatne w różnych sytuacjach i zastosowaniach, np.

Reklama

Do nauki

Dane EXIF mają duży potencjał do poznawania fotografii oraz czerpania inspiracji. Część serwisów dla fotografów pozwala podejrzeć ustawienia ekspozycji wykorzystane do zrobienia danego zdjęcia. Jest to bardzo przydatne, gdy chce się wykorzystać takie zdjęcie jako inspirację podczas własnych sesji.


Jeśli zrobił na was wrażenie sposób, w jaki ktoś uchwycił naturalności wody w ruchu, informacje o czasie naświetlania bardzo ułatwią uzyskanie podobnego efektu. W przypadku głębi ostrości będzie to, m.in. wartość przysłony.

Reklama

Do pracy

Niezależnie od tego czy jest się profesjonalnym fotografem, czy amatorem fotografii na zdjęciach można zarabiać. Sprzyjają temu liczne konkursy oraz organizowane akcje, których organizatorzy często proszą o określone informacje, np. o dokładną lokalizację wykonania zdjęcia. Zależnie od ustawień aparatu/ apki w smartfonie dane o lokalizacji mogą zostać zapisane w danych EXIF, co znacząco upraszcza wysłanie zdjęć.

Do eliminacji błędów

Często zdarza się, że zdjęcie jest nieco nieostre, rozmazane, niewyraźne lub mocno zaszumione. Zajrzenie do danych EXIF pozwala szybko sprawdzić ustawienia ekspozycji i znaleźć winowajcę. Jeśli problemem był zbyt długi czas naświetlania, przez co widoczne są drgania dłoni, to takie problemy można częściowo wyeliminować w Photoshopie.

3. Dane EXIF można podejrzeć na wiele sposobów

Powszechność i popularność danych EXIF objawia się szerokim wsparciem ze strony deweloperów i programistów, dzięki czemu można je podejrzeć na wiele sposobów:

W aparacie/ smartfonie

Aparaty fotograficzne pozwalają w łatwy sposób sprawdzić metadane, w przypadku smartfonów bywa różnie, bowiem wiele zależy od dewelopera odpowiedzialnego za daną aplikację. Jeśli apka aparatu nie ma odpowiedniej opcji, wystarczy dodatkowe oprogramowanie, np. EXIF Viewer.


Reklama

W Eksploratorze Plików

Wbudowany w Windowsa 10 Eksplorator Plików pozwala podejrzeć wiele informacji o różnych typach plików, w tym zdjęć.

Aby to zrobić:

a) kliknij Prawym Przyciskiem Myszy (PPM) na zdjęciu

b) wybierz „Właściwości”

c) otwórz zakładkę „Szczegóły”


W programach typu Lightroom Classic/ RawTherapee

Programy do edycji zdjęć często oferują mnóstwo dodatkowych narzędzi i opcji. Lightroom Classic podzielony jest na różne moduły (Library, Develop, Map, Book, Slideshow, Print, Web), z których każdy ma inne zastosowanie i narzędzia. Moduł Library pozwala na szybkie zastosowanie wybranego Presetu, a także podejrzenie Metadanych, czyli właśnie danych EXIF.

Aby to zrobić:

a) uruchom Lighrooma

b) zaimportuj zdjęcia

c) przejdź do modułu „Library”

d) rozwiń zakładkę „Metadata”


W przeglądarce

Do odczytu danych EXIF nie potrzebne jest specjalne oprogramowanie, wystarczy przeglądarka oraz dostęp do internetu. Obecnie dostępnych jest wiele serwisów umożliwiających podejrzenie oraz edycję metadanych, a wśród nich Jeffrey's Image Metadata Viewer.

Metadane prezentowane są w dwóch widokach:

1) prostym, który wyświetla wyłącznie podstawowe informacje


2) zaawansowanym, który pokazuje prezentuje informacje, także dotyczące postprodukcji (poniżej widoczny jest jedynie wycinek)


4. Usunięcie metadanych to tylko kilka kliknięć myszką

Nie zawsze chce się udostępniać informacje o lokalizacji, czy wykorzystanym sprzęcie. Na szczęście ich usunięcie jest szybkie i proste.

W aplikacji


W Eksploratorze plików


Podczas eksportu w Lightroom’ie lub innym programie


Podsumowując

Dane EXIF i ich znajomość przydatne są różnych scenariuszach. Ucząc się fotografii można sięgnąć po nie by czerpać inspirację i samemu uzyskać podobny efekt. Wysyłając zdjęcie na konkurs można zaoszczędzić czas na ręczne oznaczanie lokalizacji oraz wpisywanie ustawień ekspozycji i innych wymaganych informacji. EXIF jest zatem nie tylko zbiorem informacji, ale także narzędziem przydatnym do samo rozwoju, jak i zarobku.

Materiały z tej serii:

1. Podstawy ekspozycji

2. Podstawy kompozycji

3. Jak utrzymać ład i porządek na zdjęciu

4. Pierwszy, drugi i trzeci plan

5. Balans bieli. Co to jest i dlaczego jest takie ważne

6. Najlepsza pora na robienie zdjęć

7. Dane EXIF, co to jest i kiedy się przydaje?

8. Technika Low-key

9. Cała prawda o zoomie

10. Rozdzielczość to nie tylko megapiksele. To znacznie więcej

11. Quad-Bayer i Nonacell to nadzieja na lepszą jakość zdjęć

12. Czy zapis RAW ma sens w erze fotografii obliczeniowej?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama