Gry

Gdzie tanio kupić stare gry? Na co zwrócić uwagę przy zakupach? Praktyczny poradnik

Kamil Świtalski
Gdzie tanio kupić stare gry? Na co zwrócić uwagę przy zakupach? Praktyczny poradnik
33

Budowa kolekcji starych gier jest znacznie trudniejsza, niż w przypadku nowości, po które często wystarczy tylko... wejść do sklepu. Z jednego prostego powodu: tam ich, po prostu, nie uświadczymy. Gdzie zatem warto szukać i na co zwrócić uwagę?

Gdzie tanio kupić stare gry?

Od razu uprzedzam że przy  chęci okazyjnego zakupu starych gier — musicie przygotować sobie spore pokłady cierpliwości. Retro kolekcjonerstwo to styl życia, i jeżeli nie planujecie przeznaczać na niego fortuny — to kilka porad dla was.

Zakup starych gier: na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać? — wszystko co musisz wiedzieć

  • pudełko — w przypadku nabywania kompletów, warto dopytać sprzedawców o dodatkowe fotografie opakowań (jeżeli takowych nie widzimy), a także co wchodzi w skład zestawu. Upewnić się, że nie brakuje żadnej instrukcji i innych wkładek, które powinny być w środku. W przypadku płyt warto też dbać o to, by pudełka były oryginalne, a nie żadnymi zamiennikami, co coraz częściej zdarza się w przypadku, chociażby, tytułów na PS2;
  • stan gry — to niby oczywistość, ale czasem zdarza się że z zewnątrz wszystko prezentuje się pięknie, natomiast stan płyty czy kartridża pozostawia już wiele do życzenia;
  • wersja językowa — wyjątkowo niska cena powinna wzbudzić waszą czujność. Możliwe, że sprzedawca po prostu nie liczy sobie jak za zboże, ale często takie upusty związane są z mniej pożądaną wersją językową gry. Warto to sprawdzić, by nie rozczarować się niemieckojęzyczną wersją klasycznego JRPG
  • czy to na pewno nie podróbka? — w przypadku gier, dajmy na to, na pierwsze PlayStation — problem jest znacznie mniejszy. Większość niedoróbek, brak oryginalnego pudełka czy ostrzeżenia że do odpalenia gry potrzebna jest przerobiona konsola — wychodzi już na starcie. Z kartridżami jest nieco gorzej, bowiem dużo konsol bez problemu odtworzy podrobioną grę z Gameboya. O tym jak rozpoznać pirackie kartridże więcej napiszę wkrótce;
  • podróbka, a może reproduction cartridge? — w ostatnich miesiącach na aukcjach i w sklepach coraz więcej można znaleźć produktów określanych mianem reproduction cartridge. Są to, po prostu, bootlegi. Uważajcie na nie i zawsze upewniajcie się na kilka sposobów, że kupujecie produkt oryginalny. No chyba, że jesteście zdeterminowani by zagrać np. w Chrono Triggera na europejskiej konsoli, czy anglojęzyczną wersję która nigdy oficjalnie nie opuściła Japonii. Wtedy śmiało, korzystajcie — jednak bądźcie czujni i nie dajcie się nabrać na oryginalną grę za duże pieniądze, która nigdy na dany rynek nie trafiła...
  • blokady regionalne — sprawdźcie czy kopia gry którą chcecie kupić na pewno odpowiada regionowi konsoli, którą posiadacie!
  • nieznany stan produktu — niestety, z doświadczenia własnego oraz znajomych wiem, że lwia część produktów które pojawiają się na rodzimych aukcjach i opisywane są jako niesprawdzone (stąd automatyczny brak gwarancji działania), to rzeczy uszkodzone. Nie mówię że zawsze tak jest, ale trzeba być czujnym — przejrzeć inne aukcje czy historie sprzedaży. Niestety — wielokrotnie już natknąłem się na handlarzy serwujących na sąsiednich aukcjach kompletne zestawy konsol, nie mających jak sprawdzić działania kontrolera czy gry — do tych samych systemów!

Zobacz też: „Za każdą grą, którą posiadam, kryje się jakaś historia” – rozmawiamy z kolekcjonerami starych gier

Aukcje — polskie i zagraniczne

Allegro czy Ebay to prawdopodobnie pierwsze miejsca o których pomyślimy wybierając się na takie zakupy.  Wielu tamtejszych sprzedawców z wyspecjalizowanym asortymencie skupiającym się na retro grach dyktuje ceny, dlatego warto polować na okazje. A te, wbrew pozorom, wciąż się zdarzają — warto jednak korzystać z dodatkowych narzędzi do obserwowania nowości w danych kategoriach, jak chociażby kanały RSS. Te może nie są najszybsze, ale istnieje duża szansa, że pozwolą wam się odpowiednio szybko dowiedzieć o tym, że pojawiła się świetna okazja na zakup wymarzonej gry czy konsoli. Minus takich okazji? Nie będziecie jedynymi którzy na nią polują, dlatego trzeba być naprawdę szybkim i zdecydowanym! Zróbcie jednak rozeznanie rynku, czasem za ten sam przedmiot sprowadzony z zagranicy zapłacicie znacznie mniej, niż lokalnie — wielokrotnie za 30-40 zł udało mi się sprowadzić oryginalne klasyki z USA czy Wielkiej Brytanii, których nie udało mi się wygrywać lokalnie w licytacjach za nawet dwa czy trzy razy więcej!

Bardzo trudno wycenić posiadane kolekcje retro sprzętu. Duża część ceny danej gry/konsoli to czas i nerwy, poświęcone na zdobycie idealnej sztuki, które ciężko przełożyć na złotówki, dolary czy jakąkolwiek inną walutę.

Serwisy z ogłoszeniami

Drugim naturalnym krokiem będzie sprawdzenie serwisów z ogłoszeniami. Dużo z nich posiada wyszukiwarki, a także zestaw kategorii, które warto obserwować jeżeli chcecie tanio kupić stare gry. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do aukcji — tutaj kupujący mają znacznie mniej praw, a oszustów nie brakuje. Warto zatem wybierać lokalnych sprzedawców i osobiście odbierać towar, zapłaciwszy zań dopiero po tym, kiedy go zobaczymy na własne oczy. To także świetny sposób by ocenić stan gry czy konsoli — tak naprawdę nie odda tego większość amatorsko robionych zdjęć.

Lokalne sklepy z grami

W Polsce sklepów specjalizujących się w retro grach właściwie nie znajdziemy. Jednak znajdziemy na mapie kilka sklepów, których oferta klasycznych tytułów jest znacznie bogatsza niż u konkurencji. Warto wejść, a czasami nawet zapytać. Jako że jest to towar dość niszowy, często nie jest specjalnie eksponowany na regałach. Gdy już jednak zapytamy, to nagle znajduje się cudowne pudło rozmaitości.

Lombardy

Te większe często mają pełną ofertę dostępną online, mniejsze — niekoniecznie. Czasem zaś warto jest po drodze wejść i zobaczyć, czy nie czeka na nas w lombardzie jakaś perełka w okazyjnej cenie.

Targi rupieci

Rozmaite targi, rynki, giełdy samochodowe to także dobre miejsce, by pobuszować między pudłami rozmaitości i zobaczyć, czy nie czają się tam żadne rarytasy. Musimy się jednak liczyć z tym, że większość tamtejszych gadżetów będzie w stanie co najwyżej średnim. Odrestaurowanie wyglądu konsoli jest znacznie łatwiejsze, aniżeli kartridża z grą czy płyty. Często sprzedawcy nie potrafią nam zagwarantować że sprzęt czy gra będzie działać, warto jednak ustalić ewentualną możliwość oddania ich po sprawdzeniu w domu — z doświadczenia wiem, że dla większości sprzedawców nie stanowi to problemu. To także miejsca, w których często można się solidnie potargować — korzystajcie z tej opcji!

W Polsce jest z tym nieco trudniej niż w Niemczech (flohmarkt), Holandii (rommelmarkt), USA czy UK — gdzie garażowe wyprzedaże z podobnymi skarbami są na porządku dziennym. Jak już wielokrotnie pisałem — kilkadziesiąt lat temu nie istniał tutaj rynek gier jako takich. Ale nie oznacza to, że się nie da — cierpliwość popłaca!

Sklepy z... używaną odzieżą (second handy)

Ten nagłówek może brzmieć na blogu skupiającym się na technologii dość abstrakcyjnie, ale tak: second-handy czy, jak wolicie, lumpeksy również są odpowiedzią na pytanie gdzie tanio kupić stare gry. Naturalnie nie tyczy się to każdego z nich. Często odzież ta często przychodzi w pudłach z książkami, starą elektroniką, planszówkami, kasetami VHS czy grami. A właściciele wystawiają je na specjalnych półkach czy wystawkach i często wyceniają od niechcenia za grosze. Plotki o zakupach Gameboyów za mniej niż 10 złotych na wagę nie są wcale przesadzone!

Znajomi. Warto zapytać kolegów i koleżanki o to, czy nie mają jakiś staroci na sprzedaż

To nie boli — często znajomi i rodzina na strychach czy w piwnicach skrywają prawdziwe skarby, które są w stanie odsprzedać za ludzką cenę. A nierzadko też dorzucą do nich zestaw historii, które od razu pozwolą się bliżej zapoznać z nowymi gadżetami i docenić ich urok!

Słowem podsumowania...

Pisząc o miejscach, w których tanio można kupić retro gry nie podaję dokładnych adresów. Wszystkie te targi czy lokalne sklepy to rzecz, którą warto odkrywać samodzielnie w swojej okolicy. Pamiętajcie też o poradach, jakie mają w kwestii zbieractwa starych gier rodzimi kolekcjonerzy. No i nie zapominajcie o wytrwałości — jeżeli chcecie kupować okazyjnie, to musicie uzbroić się w naprawdę dużo cierpliwości i determinacji. Trzeba szukać, targować się i kupować! Aha, no i robić więcej miejsca dla kolejnych skarbów na naszych półkach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu