Poradniki

Podstawy fotografii (smartfonem) - Najlepsza pora na robienie zdjęć

Daniel Oziębała
Podstawy fotografii (smartfonem) - Najlepsza pora na robienie zdjęć
10

Światło jest nieodłącznym elementem fotografii. To ono zmienia szare, nudne i ponure widoki w miejsca, które aż chce się zapisać na elektronicznej kliszy. Dlatego planując wypad z aparatem warto wziąć je pod uwagę i odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie...

[Aktualizacja z 3 marca 2020] Zdjęcia z serwisu 500px zostały podmienione na zdjęcia z darmowych serwisów.

Jaka jest najlepsza pora na sesję fotograficzną?

Odpowiedź jest nieco enigmatyczna – to zależy. Przede wszystkim od wizji powiązanej ze zdjęciem oraz od oczekiwanego efektu. Bardzo popularną porą na robienie zdjęć jest Golden Hour (Złota Godzina), lecz warto poznać także inne. Zacznijmy jednak od początku, czyli od…

Dzień

To okres pomiędzy poranną, a wieczorną złotą godziną i to dość wymagająca pora dla fotografa. Zależnie od pogody trzeba mierzyć się z różnymi problemami. Czasami są to silne, twarde cienie i sceny o bardzo mocnym kontraście, innym razem szara, nudna i pochmurna pogoda.

Popularnym motywem w fotografii dziennej są flary oraz umieszczanie słońca umieszczanie słońca w tle, za fotografowaną postacią.

Słoneczne dni sprzyjają kreatywności oraz poszukiwaniu sposobów na ciekawe ujęcie czy eksperymentowanie z cieniami. Właściwie jednym z głównych ograniczeń jest a) sprzęt b) kreatywność i pomysłowość.

Złota godzina (Golden hour)

Nadaje zdjęciu ciepły charakter, a cienie oraz kolory zachowują miękkość i delikatność. Złota godzina występuję godzinę po wschodzie oraz godzinę przed zachodem słońca.

Jest to bardzo uniwersalny czas na robienie zdjęć i świetnie sprawdzi się w przypadku portretów, fotografowania natury, krajobrazów, architektury, itp.

Często wykorzystywanym motywem w fotografii portretowej jest umieszczanie zachodzącego słońca po jednej ze stron kadru, co pozwala uzyskać charakterystyczną poświatę na sylwetce modela(-ki). W poniższym przypadku słońce znajduje się nie za, a na wprost modelki. Taki zabieg ma kilka celów:

a) modelka „opływa” w delikatne i miękkie pomarańczowe światło

b) na modelce nie widać żadnych niepotrzebnych cieni

Oba punkty są ważne, jednak warto zatrzymać się na chwilę przy tym drugim. Cienie mają bardzo istotny wpływ na ogólny klimat oraz charakter zdjęcia, jednak zależnie od jego umiejscowienia możliwe jest uzyskanie innego odbioru i klimatu zdjęcia. Można to zobaczyć na poniższym obrazku.

Źródło: http://bit.do/frxjA

Każde z tych zdjęć ma nieco inny urok. Drugi rządek od góry przysuwa na myśl zdjęcia od fotografa, gdzie cała twarz jest równomiernie oświetlona by uniknąć zbędnych cieni. Czwarty rządek od góry z pewnością od razu na myśl podsuwa opowieści o duchach w ciemnym pomieszczeniu, gdzie twarz oświetla wyłącznie światło latarki. Łatwo więc zauważyć, że pozornie niewielka zmiana ma istotny wpływ na prezentację fotografowanych rzeczy. Będąc przy cieniach warto wspomnieć o oświetleniu zza postaci, które świetnie sprawdza się do uchwycenia ciemnej sylwetki na tle jasnego tła. Jest to często spotykany zabieg, jednak efekt niejednokrotnie potrafi zaskoczyć.

Przydatne apki:

• Helios - Magic Hour Calculator / iOS

• Golden Hour | Android

• PhotoTime: Złota godzina | Android

• PhotoPills | Android / iOS

Błękitna godzina (Blue hour)

Nadaje zdjęciu niebieski kolor, a niebo – w zależności od lokacji oraz dnia - nabiera odcienie przypominające gradient temperatury barwnej wyrażonej w Kelvinach.

Błękitna godzina występuje około 20-30 minut przed wschodem oraz 10-15 minut po zachodzie słońca i zazwyczaj trwa około 20-30 minut.

Jest to świetna pora do fotografowania:

- krajobrazów:

- miast

- a także innych rzeczy, np. księżyca, obiektów historycznych, architektury, itp.

W czasie błękitnej godziny światła jest znacznie mniej, a sceny są mniej kontrastowe. Pozwala to na stosunkowo łatwe uzyskanie różnych efektów artystycznych, np. malowania światłem (bez statywu ani rusz).

Przydatne apki:

• Blue Hour | Android / iOS

• The Photographer's Ephemeris | Web / Android / iOS

• PhotoPills | Android / iOS

Noc

To bardzo wymagająca pora dnia, zwłaszcza dla smartfonów, które muszą mierzyć się z masą ograniczeń. Malutka matryca i rozmiar pojedynczego piksela, niewielkie użyteczne wartości ISO, brak zmiennej przysłony (nie licząc flagowych Galaktyk oraz Notatników) nie sprzyjają fotografii nocnej. Problemów pojawia się mnóstwo, i często ciężko je obejść.

Jeśli okolica jest rozświetlona przez światło odbite od powierzchni Księżyca to zadanie jest nieco prostsze, jednak w sytuacji, gdy światła brak to o jakkolwiek dobre efekty będzie ciężko.

Noc sprzyja długim czasom naświetlania, a co za tym idzie, wszelkiej maści malowaniu światłem, fotografowaniu gwiazd, miast, a nawet krajobrazów.

Podsumowując

Dobór właściwej pory dnia pozwala nadać charakteru i uroku nawet wydawałoby się mało ciekawym scenom. Dlatego też, planując sesję fotograficzną, warto zadbać o właściwe oświetlenie, bo często to drobne detale decydują o tym czy zdjęcie będzie warte zachowania, czy może zaginie gdzieś w stosie miniaturek.

Materiały z tej serii:

1. Podstawy ekspozycji

2. Podstawy kompozycji

3. Jak utrzymać ład i porządek na zdjęciu

4. Pierwszy, drugi i trzeci plan

5. Balans bieli. Co to jest i dlaczego jest takie ważne

6. Najlepsza pora na robienie zdjęć

7. Dane EXIF, co to jest i kiedy się przydaje?

8. Technika Low-key

9. Cała prawda o zoomie

10. Rozdzielczość to nie tylko megapiksele. To znacznie więcej

11. Quad-Bayer i Nonacell to nadzieja na lepszą jakość zdjęć

12. Czy zapis RAW ma sens w erze fotografii obliczeniowej?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu