Świat

Rosyjska firma Yandex wstrzymuje testy autonomicznych samochodów i robotów na terenie USA

Kacper Cembrowski
Rosyjska firma Yandex wstrzymuje testy autonomicznych samochodów i robotów na terenie USA
9

Jak informuje Automotive News, rosyjska firma Yandex, będąca gigantem na miarę Google w kraju zarządzanym przez Władimira Putina, oficjalnie wycofuje swoją technologię ze Stanów Zjednoczonych.

Yandex rozpoczął prace nad technologią AV w 2016 roku, następnie demonstrując swój pierwszy test na ulicach Moskwy. Firma zadebiutowała na arenie międzynarodowej na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas w 2019 roku, umożliwiając ludziom przemieszczanie się w pełni autonomicznym pojeździe po drogach publicznych. W 2020 roku Yandex otworzył centrum technologiczne w Ann Arbor, gdzie testował swoje technologie na drogach.

Jak donoszą najnowsze informacje, na ulicach Ann Arbour w Michigan nie spotkamy już autonomicznych samochodów rosyjskiej firmy. Podobnie w przypadku współpracy z firmą Grubhub, na mocy której małe roboty Yandex poruszające się na sześciu kołach, dostarczały posiłki na kampusach uniwersytetów. Sidewalk roboty nie będą już dowoziły jedzenia.

Taki rozwój wydarzeń jest oczywiście powiązany z napaścią zbrojną Rosji na Ukrainę. W związku z wojną, mnóstwo gigantów technologicznych decyduje się na nakładanie sankcji, które przejawiają się w najróżniejsze sposoby. Informowaliśmy już, że Ukrainie pomaga inPost i największe sieciówki. Poza nimi, duże kroki podjęły również takie firmy jak Meta, Google, OnlyFans czy SpaceX. Nie można także zapomnieć o polskim przemyśle gier wideo, gdzie do pomocy dołączyli 11 bit studios oraz CD Projekt Red

Do walki dołączyło również Apple oraz Samsung. Rosja w odpowiedzi na sankcje postanowiła zablokować w swoim kraju największe strony internetowe, w tym Facebooka czy Twittera. Anulowanie testowania technologii Yandexa w Stanach nie jest jedyną wynikową ataku Rosji na Ukrainę - Uber przyspieszył sprzedaż swoich udziałów we wspólnym przedsięwzięciu z firmą Yandex.Taxi. Uber, który w 2017 roku sprzedał swoją rosyjską działalność firmie Yandex, miał 29 procent udziałów w tym przedsięwzięciu, które na koniec 2021 roku wyceniono na około 800 milionów dolarów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu