Sony

PlayStation 5 - Wszystko co musisz wiedzieć o konsoli Sony

0

PlayStation 5 wzbudza wśród graczy mnóstwo emocji. Najnowsza konsola Sony jest niezwykle pożądanym sprzętem o wyjątkowym designie. Z tego względu postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze informacje o PS5!

PlayStation 5 - Wszystko co musisz wiedzieć o nowej konsoli Sony

Chociaż najnowsza konsola japońskiego producenta jest dostępna na rynku już ponad rok, nadal wszystkie kwestie nie są dla każdego gracza jasne. Z tego względu postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje, które powinniście wiedzieć o PlayStation 5 w jednym miejscu!

Kiedy PlayStation 5 miało premierę?

Najnowsza konsola Sony zadebiutowała kilka dni później niż konkurencyjne propozycje Microsoftu, czyli Xbox Series X oraz Xbox Series S. PS5 pojawiło się na rynku 12 listopada 2020 roku w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii i Południowej Korei. W reszcie świata, w tym w Polsce, konsola pojawiła się 19 listopada 2020 roku.

PlayStation 5

DualSense - rewolucyjny kontroler do PlayStation 5

DualSense to kontroler z niesamowitą ilością technologii wewnątrz. Przede wszystkim, pad posiada haptyczne wibracje i adaptacyjne spusty, co w grach powoduje wprost niesamowite doznania. Haptyczne wibracje w DualSense na PS5 pozwalają poczuć wszystkie akcje bardzo dokładnie, od jeżdżenia po żwirze w Gran Turismo 7, przez naciąganie cięciwy w łuku w Horizon Forbidden West, aż po przedzieranie się przez kolejne poziomy w fenomenalnym Astro’s Playroom. Adaptacyjne spusty stawiają opór podczas wykonywania różnych czynności w grach, zwiększając tym samym realizm w niebotyczny sposób.

DualSense do PS5 został również wyposażony w mikrofon, który możemy użyć do czatowania głosowego podczas gry lub podczas samej rozgrywki, na przykład dmuchając w niego. Jednym przyciskiem mikrofon można wyciszyć, więc nie jest to żaden problem. Następca DualShocka 4 otrzymał również znacznie lepsze wbudowane głośniki, które robią spore wrażenie i zwiększają wrażenia płynące z rozgrywki. Nie można zapomnieć również o czujnikach ruchu, które są sprytnie wykorzystywane w niektórych produkcjach.

PlayStation 5

Specyfikacja PlayStation 5

Sony ujawniło pełną specyfikację swojej najnowszej konsoli na jakiś czas przed jej oficjalną premierą. Trzeba przyznać, że sprzętowo japoński gigant zdecydowanie stanął na wysokości zadania. Pełna specyfikacja prezentuje się następująco:

  • CPU: 8-rdzeniowy AMD Zen 2 3.5GHz (zmienna częstotliwość)
  • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs z 2.23GHz (zmienna częstotliwość), oparta na architekturze RDNA 2
  • Pamięć operacyjna: 16GB GDDR6
  • Pamięć wewnętrzna: SSD 825GB, możliwa rozbudowa dzięki slotowi NVMe SSD
  • Pamięć zewnętrzna: obsługa dysków SSD
  • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray*

* - wersja konsoli z napędem optycznym

Cena PlayStation 5. Ile kosztuje nowa konsola Sony?

PS5 zostało początkowe wycenione na 2299 zł w wersji z napędem oraz 1849 zł za model bez czytnika Blu-ray, oferujący wyłącznie gry cyfrowe, zakupione w sklepie PlayStation Store. Takie ceny podało Sony, jednak przez wiele czynników, nie zostały one utrzymane. PlayStation 5 boryka się ze sporymi problemami z dostępnością, co spowodowane jest brakami na rynku podzespołów. Niemniej jednak, japońska firma stale pracuje nad zwiększeniem produkcji PS5 i zwiększeniu dostępności konsoli w sklepach.

PlayStation 5

Gdzie kupić PS5?

W Polsce jest pełno sklepów z elektroniką, które oferują konsolę PlayStation 5. Niestety, większość z nich nie ma w tej chwili PS5 na stanie, jednak co jakiś czas pojawiają się oferty, które pozwalają kupić PlayStation 5. Należy jednak pamiętać, że przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, czy konsola zawiera napęd Blu-ray, czy jest to Digital Edition (bez napędu optycznego). Lista polskich sklepów wraz z odnośnikami do aukcji z konsolą PS5 znajduje się pod tym linkiem.

Wsteczna kompatybilność w PlayStation 5

Sony informuje nas o tym, że dosłownie ponad 4 tysiące gier z PlayStation 4 będzie można uruchomić na PlayStation 5 dzięki wstecznej kompatybilności. Niestety tylko część skorzysta z możliwości które zaoferują mocniejsze podzespoły nowego sprzętu, tzw. Game Boost. Wspierane przez tę funkcję gry będą działać płynniej. Sony zaznacza jednak że mimo iż pewne gry otrzymają wsparcie na nowej generacji, nie będzie tam można skorzystać ze wszystkich funkcji, a poza tym lojalnie ostrzegają że dla części z nich można spodziewać się nieoczekiwanych błędów.

PlayStation 5

Czy zapisy z PS4 można przenieść na PS5?

Tak. Save'y będziemy mogli przenieść bezprzewodowo, za pośrednictwem WiFi, podobnie zresztą jak i same gry. Oprócz tego dostępna będzie opcja przeniesienia ich za pośrednictwem kabla LAN. Ponadto same zapisy przenosić będziemy mogli za pośrednictwem pamięci USB oraz synchronizacji w chmurze (dla subskrybentów PlayStation Plus).

Czy PlayStation VR jest kompatybilne z PS5?

Tak, pierwsza generacja PlayStation VR jest kompatybilna z PlayStation 5. Potrzebny będzie jedynie specjalny kabel, który możemy zdobyć za darmo udając się na stronę Sony i pokazując dowód zakupu gogli wirtualnej rzeczywistości japońskiej firmy.

PlayStation 5

W co możemy zagrać na PlayStation 5? Najciekawsze gry

PlayStation najwięcej graczy przyciąga do siebie dzięki grom ekskluzywnym. Tych na najnowszej konsoli Sony zdecydowanie nie brakuje - a lista gier, które już miały premierę lub dopiero się pojawią, jest naprawdę imponująca. Pośród tych gier znajdziemy takie pozycje jak Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal, God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West, Stray, Gran Turismo 7, Astro’s Playroom czy Deathloop. PS5 jest zatem naprawdę bogate w ekskluzywne tytuły.

Jak PlayStation 5 wypada w porównaniu z PS4?

Wiele osób może się zastanawiać, czy zakup PlayStation 5 jest opłacalny i czy na pewno jest to taki skok jakościowy, czy PS4 im wystarczy. Pełne porównanie specyfikacji oraz możliwości konsol możecie znaleźć pod tym linkiem, jednak PlayStation 5 naprawdę jest znacznie mocniejszą konsolą niż PS4 czy PS4 Pro. Ponad dwukrotnie mocniejsze grafika, dwa razy więcej pamięci RAM, zdecydowanie szybszy dysk SSD, oraz obsługa 4K 60 FPS… to są wyniki, które zadowolą każdego gracza!

PlayStation 5

PlayStation 5 kontra Xbox Series X - która konsola jest lepsza?

Wielu graczy zastanawia się również, czy lepiej kupić PlayStation 5, czy Xbox Series X. Sony z Microsoftem na rynku konsol do gier wideo konkurują ze sobą już od wielu lat, więc taka zagwozdka nie jest niczym nadzwyczajnym. Dokładne porównanie dwóch konsol nowej generacji możecie znaleźć pod tym linkiem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu