Sony

PlayStation 5 oficjalnie. Mam nadzieję że konsola będzie ciekawsza, niż dzisiejsza prezentacja

Kamil Świtalski
PlayStation 5 oficjalnie. Mam nadzieję że konsola będzie ciekawsza, niż dzisiejsza prezentacja
35

Na to czekaliśmy — Sony nareszcie podzieliło się szczegółami dotyczącymi ich nadchodzącej konsoli PlayStation 5.

Nowe konsole pobudzają wyobraźnię, a wszystkie kolejne informacje na ich temat sprawiają, że... czas płynie jakby wolniej. Na imprezie Game Developers Conference Sony miało pokazać swój nowy sprzęt — ale ta w związku z epidemią koronawirusa została odwołana. Zamiast tego zorganizowali więc... spotkanie na YouTube, w ramach którego podzielili się zestawem nowych informacji na temat sprzętu. Jakimi nowymi informacjami na temat PlayStation 5 się nań podzielono?

Nowe informacje o PlayStation 5

Xbox Series X właściwie nie ma już przed nami tajemnic. Sony też musiało w końcu odkryć karty. O tym że PlayStation 5 będzie szybkie — wiadomo nie od dziś. I jednym z elementów który w tym pomoże będą niezwykle szybkie dyski SSD (w ramach spotkania Cerny mówił o transferach rzędu 5 GB/s) o pojemności 825 GB. Mało? Konsola będzie miała też miejsce na NVMe SSD. Konsolę napędzać będzie ośmiordzeniowy AMD Zen 2 CPU 3.5GHz z GPU opartym o architekturę RDNA 2 AMD, a wszystko to z 16GB GDDR6 RAM. Rzecz jasna w PlayStation 5 nie zabraknie też czytnika płyt BluRay 4k UHD.

W PlayStation 5 sporo miejsca poświęcono też dźwiękowi — ten ma zostać wzniesiony na zupełnie nowy poziom — i to nie tylko dla posiadaczy drogich głośników czy słuchawek. 3D Audio wspierane będzie przez układ AMD. To jedna z opcjonalnych opcji, z której będą mogli skorzystać twórcy gier... i znając życie, kilkoro ich na starcie będzie. Jak ze wszystkimi super wynalazkami w konsolach Sony w pierwszych dniach ich żywota (pamiętacie jak rzucało się granatami w pierwszym Uncharted na PlayStation 3? no właśnie...)

PlayStation 5: specyfikacja techniczna, tym razem już oficjalnie

  • CPU: 8-rdzeniowy AMD Zen 2 3.5GHz (zmienna częstotliwość)
  • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs z 2.23GHz (zmienna częstotliwość), oparta na architekturze RDNA 2
  • Pamięć operacyjna: 16GB GDDR6
  • Pamięć wewnętrzna: SSD 825GB, możliwa rozbudowa dzięki slotowi NVMe SSD
  • Pamięć zewnętrzna: obsługa dysków SSD
  • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray

PlayStation 5: wsteczna kompatybilność nie tak idealna, jak tego oczekiwaliśmy

Sporo mówiło się na temat wstecznej kompatybilności PlayStation 5 — i, zgodnie z przewidywaniem, nie jest idealnie. PlayStation 5 na starcie będzie wspierać bibliotekę około stu najpopularniejszych tytułów z PlayStation 4. Albo przynajmniej większości z nich. Zgodnie z wcześniejszymi obawami, nie ma co liczyć na stuprocentowe wsparcie, jakiego oczekują gracze. Dotychczas w plotkach stale pojawiały się także informacje o wsparciu starszych generacji konsol Sony, chociażby w formie emulacji — na dzisiejszej prezentacji o nich nie powiedziano ani słowa. Pojawił się wyłącznie temat PS4 — i to w mało satysfakcjonującej formie.

To nie jest ta prezentacja, na którą czekają gracze

Prezentacja którą mieliśmy dziś szansę obejrzeć to nie jest premiera konsola, na którą czekają gracze. To typowo techniczna pogadanka przygotowana z myślą o widowni GDC — czyli przede wszystkim twórców. I ci prawdopodobnie są nią w pełni usatysfakcjonowani. Na zapowiedź PlayStation 5 podczas której zobaczymy konsolkę, poznamy dokładną datę premiery i jej cenę musimy jeszcze trochę zaczekać. Ile? Tego jeszcze nie wiadomo — prawdopodobnie jest to kwestia najbliższych kilku tygodni — do wakacji powinniśmy poznać szczegóły. No nic, czekamy — w końcu wszyscy chcą już poznać szczegóły... niekoniecznie tylko czysto techniczne, ale też bardziej użytkowe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu