Sony

PlayStation 5 oficjalnie. Mam nadzieję że konsola będzie ciekawsza, niż dzisiejsza prezentacja

Kamil Świtalski
35

Na to czekaliśmy — Sony nareszcie podzieliło się szczegółami dotyczącymi ich nadchodzącej konsoli PlayStation 5.

https://www.youtube.com/watch?v=ph8LyNIT9sg

Nowe konsole pobudzają wyobraźnię, a wszystkie kolejne informacje na ich temat sprawiają, że... czas płynie jakby wolniej. Na imprezie Game Developers Conference Sony miało pokazać swój nowy sprzęt — ale ta w związku z epidemią koronawirusa została odwołana. Zamiast tego zorganizowali więc... spotkanie na YouTube, w ramach którego podzielili się zestawem nowych informacji na temat sprzętu. Jakimi nowymi informacjami na temat PlayStation 5 się nań podzielono?

playstation 5

Nowe informacje o PlayStation 5

Xbox Series X właściwie nie ma już przed nami tajemnic. Sony też musiało w końcu odkryć karty. O tym że PlayStation 5 będzie szybkie — wiadomo nie od dziś. I jednym z elementów który w tym pomoże będą niezwykle szybkie dyski SSD (w ramach spotkania Cerny mówił o transferach rzędu 5 GB/s) o pojemności 825 GB. Mało? Konsola będzie miała też miejsce na NVMe SSD. Konsolę napędzać będzie ośmiordzeniowy AMD Zen 2 CPU 3.5GHz z GPU opartym o architekturę RDNA 2 AMD, a wszystko to z 16GB GDDR6 RAM. Rzecz jasna w PlayStation 5 nie zabraknie też czytnika płyt BluRay 4k UHD.

playstation 5

W PlayStation 5 sporo miejsca poświęcono też dźwiękowi — ten ma zostać wzniesiony na zupełnie nowy poziom — i to nie tylko dla posiadaczy drogich głośników czy słuchawek. 3D Audio wspierane będzie przez układ AMD. To jedna z opcjonalnych opcji, z której będą mogli skorzystać twórcy gier... i znając życie, kilkoro ich na starcie będzie. Jak ze wszystkimi super wynalazkami w konsolach Sony w pierwszych dniach ich żywota (pamiętacie jak rzucało się granatami w pierwszym Uncharted na PlayStation 3? no właśnie...)

PlayStation 5: specyfikacja techniczna, tym razem już oficjalnie

  • CPU: 8-rdzeniowy AMD Zen 2 3.5GHz (zmienna częstotliwość)
  • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs z 2.23GHz (zmienna częstotliwość), oparta na architekturze RDNA 2
  • Pamięć operacyjna: 16GB GDDR6
  • Pamięć wewnętrzna: SSD 825GB, możliwa rozbudowa dzięki slotowi NVMe SSD
  • Pamięć zewnętrzna: obsługa dysków SSD
  • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray

PlayStation 5: wsteczna kompatybilność nie tak idealna, jak tego oczekiwaliśmy

Sporo mówiło się na temat wstecznej kompatybilności PlayStation 5 — i, zgodnie z przewidywaniem, nie jest idealnie. PlayStation 5 na starcie będzie wspierać bibliotekę około stu najpopularniejszych tytułów z PlayStation 4. Albo przynajmniej większości z nich. Zgodnie z wcześniejszymi obawami, nie ma co liczyć na stuprocentowe wsparcie, jakiego oczekują gracze. Dotychczas w plotkach stale pojawiały się także informacje o wsparciu starszych generacji konsol Sony, chociażby w formie emulacji — na dzisiejszej prezentacji o nich nie powiedziano ani słowa. Pojawił się wyłącznie temat PS4 — i to w mało satysfakcjonującej formie.

playstation 5

To nie jest ta prezentacja, na którą czekają gracze

Prezentacja którą mieliśmy dziś szansę obejrzeć to nie jest premiera konsola, na którą czekają gracze. To typowo techniczna pogadanka przygotowana z myślą o widowni GDC — czyli przede wszystkim twórców. I ci prawdopodobnie są nią w pełni usatysfakcjonowani. Na zapowiedź PlayStation 5 podczas której zobaczymy konsolkę, poznamy dokładną datę premiery i jej cenę musimy jeszcze trochę zaczekać. Ile? Tego jeszcze nie wiadomo — prawdopodobnie jest to kwestia najbliższych kilku tygodni — do wakacji powinniśmy poznać szczegóły. No nic, czekamy — w końcu wszyscy chcą już poznać szczegóły... niekoniecznie tylko czysto techniczne, ale też bardziej użytkowe.

https://twitter.com/mielu83/status/1240320890468020227

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu