Polska

Masowe zwolnienia w IT nie tylko w USA. W Polsce też można stracić pracę

Piotr Kurek
Masowe zwolnienia w IT nie tylko w USA. W Polsce też można stracić pracę
15

Masowe zwolnienia pracowników w firmach IT to już nie tylko domena największych graczy działających na rynkach międzynarodowych. Z częścią swoich pracowników pożegnała się właśnie polska spółka Netguru.

O tym, że najwięksi gracze na rynku IT od wielu miesięcy zwalniają masowo swoich pracowników pisaliśmy wielokrotnie. Microsoft, Google, Meta (właściciel Facebooka), TikTok, Twitter - każda z tych film pożegnała się z pokaźną liczbą osób. Wszystko tłumaczone problemami finansowymi, kryzysem na rynkach międzynarodowych i rosnącą inflacją. Z tego zestawienia wyłamało się Apple, które kilkanaście dni temu stało na stanowisku, że na ten moment szuka oszczędności w innych miejscach i zwolnienia są ostatnią rzeczą, jaką firma chce zrobić. Choć nie słyszymy publicznie (poza informacjami dotyczącymi TikToka), by masowe zwolnienia z tych korporacji dotykały także polskich pracowników, nie da się ukryć, że sytuacja związana z wypowiedzeniami umów pracownikom jest na tyle niepokojąca, że dotyka także lokalne firmy - w tym polskie.

Netguru żegna część pracowników. Masowe zwolnienia w polskiej firmie IT

O konieczności zwolnienia części załogi poinformowało właśnie szefostwo poznańskiej spółki Netguru zajmującej się dostarczaniem rozwiązań i oprogramowania w ramach usług doradztwa informatycznego. Kuba Filipowski w swoim komunikacie do pracowników (i mediów) podaje, że Netguru przeszło w ostatnim czasie reorganizację i redukcję etatów. Krok ten spowodowała zmniejszenie zatrudnienia o około 150 pracowników oraz osób pracujących na kontraktach - współpracowników w ramach umów B2B.

Decyzja ta została podjęta w związku ze zmianami w otoczeniu biznesowym i koniecznością reorganizacji działań zespołów, które nie mają styczności z klientami. Z informacji podanych przez Wirtualne Media wynika, że Netguru na koniec 2021 r. posiadał 318 pracowników etatowych. Na koniec 2022 r. zespół firmy, licząc z osobami współpracującymi na umowach B2B, liczył 900 osób. 150 osób, które straciło właśnie swoją pracę stanowi ok. 16,6 procent wszystkich zatrudnionych i współpracujących z Netguru osób.

Firma podkreśla jednak, że nie zapomni o swoich byłych już pracownikach i odpowiednio się o nich zatroszczy. W ramach pakietu wsparcia zaoferowano:

  • dodatek pieniężny zależny od rodzaju umowy i stażu w firmie
  • rozszerzone ubezpieczenie medyczne
  • dostęp do opcji wsparcia zdrowia psychicznego
  • przedłużony dostęp do sprzętu firmowego

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news