Polska

Jak pandemia zmieniła polski rynek pracy? To pierwsze takie badanie

Mirosław Mazanec
Jak pandemia zmieniła polski rynek pracy? To pierwsze takie badanie
Reklama

Zawodowe obowiązki nie są już dla nas całym życiem. Po pandemii zaczęliśmy doceniać inne rzeczy.

Wygląda na to, że praca zdalna przeorała nasze umysły. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Blue Colibri. Firma postanowiła sprawdzić, czy w Polsce również występuje zjawisko opisane w USA jako „quiet quitting”. O co w nim chodzi?

Reklama

Pokłosie pandemii

Badacze zaobserwowali je przede wszystkim wśród osób z pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku. Wbrew nazwie nie chodzi tu o porzucanie pracy. To raczej porzucanie ambicji i praca „od – do” – polegająca na dokładnym i sumiennym wykonywaniu powierzonych zadań. Ale nie ma już mowy o wychodzeniu z jakąkolwiek własną inicjatywą, emocjonalnym zaangażowaniu czy braniu odpowiedzialności. Pracownikom nie zależy również na zdobyciu uznania przełożonego czy na podwyżce. Zamiast tego wybierają spokój i możliwość spędzenia wolnego czasu z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi.

Zdaniem ekspertów quiet quitting jest pokłosiem upowszechniania się podczas pandemii pracy zdalnej. Doprowadziła ona do zatarcia granicy między pracą a życiem prywatnym. Dzięki temu ludzie mieli sporo czasu na to, aby zwolnić, zastanowić się nad swoim zdrowiem – fizycznym ale też, a może nawet przede wszystkim – psychicznym i przyszłością – także tą zawodową. Zauważono również, że u wielu osób przyczyniło się to do wypalenia zawodowego, zwiększonego poziomu stresu i gorszego samopoczucia.

Sumiennie, ale bez zaangażowania

Z badania Blue Colibri wynika, że sam termin nie jest w Polsce znany. Ale za to postawy z nim kojarzone – jak najbardziej. Połowa badanych wskazała, że wykonywanie wyłącznie wymaganych przez pracodawcę zadań jest „mądre i sprytne”. 3 na 10 nie wykonuje nic ponad absolutne minimum konieczne do zachowania posady.

Niemal połowa respondentów (46 proc.) deklaruje, że czuje się w swojej pracy doceniana. Z badania wynika, że najczęściej feedback jest przekazywany ustnie. Najczęściej w stronę przełożony – podwładny. 62 proc. pracowników nie ma możliwości bezpiecznego i anonimowego podzielenia się z kierownictwem firmy opiniami na temat swojego szefa.

Większość ankietowanych wykonuje tylko te zadania, o które zostanie poproszona, nie podejmuje dodatkowych obowiązków w pracy a po pracy stara się nie myśleć o rzeczach z nią związanych.

Jak piszą autorzy badania, niechęć do wykonywania dodatkowych zadań nie zawsze wiąże się z byciem gorszym pracownikiem. Ci którzy czują się dobrymi specjalistami, również odmawiają pracy ponad normę. Być może dlatego, że jak wynika z ankiety pracuj.pl. tylko 4 na 10 pracowników twierdzi, że ponadprzeciętne zaangażowanie w ich firmie się opłaca.

Co ciekawe, badani podchodzą do pracy z większym szacunkiem niż przed pandemią. Jednak i tak odnosi się to tylko do wykonywania obowiązków w firmie. I nikt nie chce wynosić jej do domu. Choć generalnie pracownicy zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji gospodarczej, to jednak aż co trzecia osoba myśli o zmianie pracy.

Reklama

źródło:

Badanie Blue Colibri „Quiet quitting i work life balance 2023”

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama