Akcesoria PC

Keycapy, czyli nakładki na przełączniki klawiatury mechaniczne (PBT, ABS)

Patryk Bielat
Keycapy, czyli nakładki na przełączniki klawiatury mechaniczne (PBT, ABS)
Reklama

Keycapy PBT? ABS? Nakładki na klawisze w przypadku klawiatur mechanicznych to element wymienny, przez dużą kompatybilność pomiędzy modelami. Nie można jednak tego tematu lekceważyć, gdyż wpływa on w dużym stopniu na nasze odczucia z użytkowania, a także trwałość. Dźwięk wydobywany z klawiatury w znacznym stopniu również zależy od wykorzystanych nakładek, a materiał z jakich zostały wykonane także na przyczepność naszych palców czy zwykłą satysfakcję z pracy. Dlatego chciałbym przybliżyć Wam pokrótce, jak wygląda ta kwestia.


“Keycap”, czyli nakładka klawiszy

Reklama
Keycapy ABS (czarne) oraz PBT (mleczne)

Nakładki ABS to najczęściej spotykany typ „keycapów” na przełączniki do klawiatur mechanicznych cechujący się w szczególności niewielkim kosztem produkcji. ABS odnosi się tu do typu użytego materiału, który ma swoją charakterystykę: dosyć wysoką śliskość, niską chropowatość i większa podatność na ścieranie, przez co komfort użytkowania takich nakładek z czasem mocno się pogarsza. Jest również druga kwestia, a mianowicie nadruki, które zwyczajnie pod wpływem tarcia mogą bardzo mocno się degradować wraz z upływem lat, szczególnie jeśli zostały zrobione techniką cięcia laserem („laser cut”).

Nakładki ABS „Double-shot” powstały, by wyeliminować tę drugą bolączkę. Dzięki technologii podwójnego wtrysku plastiku („Double-shot”) do dwóch osobnych form, nasze nakładki znacząco zyskują na trwałości, a starcie z nich znaków staje się w zasadzie niemożliwe. Niestety, nie są w stanie ukryć swojej fabrycznej faktury, przez co dalej z czasem wystąpi efekt błyszczenia plastiku i bardzo wysokiego ślizgu, ograniczając nasz komfort i precyzję.

Nakładki PBT - w kontrze do nakładek ABS, wykonane są z materiału o jakże łatwej w zapamiętaniu nazwie: politereftalan butylenu. Dzięki innej fakturze, nakładki PBT mają wielu fanów, gdyż oferują zupełnie inną powierzchnię. Jest ona bardziej szorstka, przez co nasze palce zsuwają się z nich rzadziej, a do tego proces degradacji powierzchni następuje dużo później, przez co same nakładki mogą stanowić naszą bazę na naprawdę długie lata. Niestety istotną ich wadą jest zauważalnie wyższa cena, zestaw "keycapów" PBT dla klawiatury 100% kosztuje minimum ~60 zł.

Spis treści

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama