Akcesoria PC

Przełączniki mechaniczne. Jakie switche wybrać do klawiatury?

Patryk Bielat
Przełączniki mechaniczne. Jakie switche wybrać do klawiatury?
17

Przełączniki mechaniczne cieszą się obecnie wielką popularnością wśród graczy. Coraz częściej pojawiają się również w klawiaturach biurowych. Jeśli nie wiesz, czego spodziewać się po switchach Kailh, Gateron, Outemu czy Cherry MX, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Przyjrzyjmy się pięciu najpopularniejszym wariantom kolorystycznym, jakie wyróżniają przełączniki mechaniczne które spotkać można na polskim rynku. Istotny jest fakt, że nie można i nie należy określać, który kolor przełącznika jest najlepszy, gdyż jest to kwestia preferencji konkretnego użytkownika. Za każdym razem warto zapoznać się z parametrami oraz charakterystyką działania konkretnego switcha, by wybrać najlepszy dla siebie. W ten sposób uda się skonfigurować najlepszą klawiaturę mechaniczną.

Przełączniki mechaniczne – jak są zbudowane?

Przełączniki czerwone

Przyjęło się, iż czerwony kolor opisuje przełączniki liniowe, bez charakterystycznego kliku oraz „guzka” umieszczonego na pniu przełącznika. Są najbardziej dyskretną opcją spośród najczęściej spotykanych kolorów. Charakteryzuje je liniowość i niska siła nacisku, przez co są naturalnym wyborem dla graczy. To właśnie one zapewniają maksymalną szybkość.

Zwyczajową przewagą czerwonych przełączników jest skrócony czas reakcji na wciśnięcie, co wynika ze stosunkowo wysokiego punktu aktywacji. O ile jest to zaletą w przypadku gier, tak w przypadku pisania może być wadą. Czerwone przełączniki wymagają chwili przyzwyczajenia, ponieważ początkowo sprawiają wrażenie nadzwyczaj czułych.

Popularną klawiaturą w Polsce dostępną z przełącznikami Gateron Red jest Krux Atax Pro RGB, który jest jedną z polecanych przez nas propozycji w cenie ok 200 zł.

Przełączniki brązowe

Podobnie jak poprzedni kolor przełączników, nie posiadają charakterystycznego kliku, jednak występuje w nich już „guzek” na pniu przełącznika. To on mówi użytkownikowi o aktywacji. Dzięki temu brązowe switche stają się bardzo uniwersalnym wyborem. Nie są szczególnie głośne, ale jednocześnie da się wyczuć ich moment aktywacji. Poleca się je w szczególności osobom, które chcą pogodzić pracę z graniem oraz stosunkowo wysoką kulturą pracy. Charakteryzują się niewielką wagą nacisku, stylem tactile (zawarcie guzka na pniu przełącznika), oraz dosyć wysoką dyskrecją.

Punkt aktywacji teoretycznie jest na podobnej wysokości, jak w przypadku przełączników czerwonych, ale konieczność użycia większego nacisku oraz „guzek” dodatkowo podnoszący opór sprawiają, że przełączniki brązowe dobrze nadają się do biura (np. do pisania) jak i dla programistów.

Z przełącznikami brązowymi (Kailh Box Bronze) dostępna jest klawiatura mechaniczna Dream Machines DreamKey w rozmiarze 100%, która jest przez nas polecana w segmencie ok. 300 zł.

Przełączniki niebieskie

Przez długi czas były najczęściej spotykanym wariantem kolorystycznym. Ich głośny klik, a także wyraźny „guzek” stały się niejako wizytówką przełączników mechanicznych, tworząc przy okazji stereotyp głośnej pracy. Najczęściej poleca się je użytkownikom, którzy cenią sobie bardzo wyraźnie zaznaczony punkt aktywacji, a także nie przeszkadza im wysoka głośność ich pracy.

Zwykle punkt aktywacji przełączników niebieskich jest osadzony niżej, co może ograniczać czas reakcji graczy. Lepiej za to sprawdzą się u osób dużo piszących, dla których wyraźnie zaznaczony punkt aktywacji jest kluczowy.

Z przełącznikami mechanicznymi w kolorze niebieskim (blue) dostępna jest klawiatura Marvo KG901, która jest jedną z najtańszych klawiatur mechanicznych na rynku.

Przełączniki mechaniczne – popularni producenci

Przyjęte standardy oznaczenia kolorystycznego obowiązują u największych producentów przełączników mechanicznych – Outemu, Kailh, Gateron oraz Cherry MX. W przypadku niektórych marek mogą jednak powstawać subtelne różnice. Dotyczą one chociażby wymaganej siły nacisku, dlatego zawsze warto sprawdzać dokładne parametry przełącznika na stronie producenta.

Opisane powyżej przełączniki działają podobnie niezależnie od wybranego producenta. Jeśli zaś chodzi o przełączniki wymienione poniżej, to spójność oznaczeń między producentami już nie występuje. Żółty przełącznik innej firmy niż Gateron może mieć odmienną charakterystykę. Omawiamy więc te najpopularniejsze.

Gateron Yellow

żółte przełączniki Gateron to nowinka, która wprowadziła duże zamieszanie na rynku. Na pozór wydają się klonami ustandaryzowanych przełączników czerwonych, różniąc się jednak wymaganą siłą nacisku. Ta w Gateron Yellow jest nieco większa. Również cechuje je liniowość oraz dosyć wysoka dyskrecja. Co je dzieli? Przez zmienioną siłę nacisku spotykamy się z zupełnie innymi odczuciami podczas pracy.

Gateron Yellow były polecane do takiego stopnia, że stały się naturalnym wyborem w przypadku tanich klawiatur mechanicznych, a ich współczynnik ceny do jakości był nieprawdopodobnie wysoki.

Przełączniki Gatereon Yellow (żółte) są podstawą klawiatury mechanicznej Krux Atax Pro Creator, która jest dostępna w segmencie do 300 zł.

Przełączniki mechaniczne Outemu Black

Te przełączniki mechaniczne wprowadziły niemałą świeżość na polski rynek. Przełączniki Outemu w standardowych kolorach są jednak owiane niechlubną sławą, ze względu na relatywnie wysoką awaryjność. Trapią je również defekty, jak słyszalna przełączników. W przypadku czarnych switchy Outemu, owe bolączki zostały jednak częściowo wyeliminowane. Ich egzotyczna charakterystyka może być bardzo łakomym kąskiem dla wielu użytkowników, poszukujących ciężkich przełączników liniowych.

Outemu Black wymagają dużej siły nacisku, która przewyższa tą spotykaną w przełącznikach niebieskich. Za to zastosowanie liniowego mechanizmu bez głośnego kliku dalej zapewnia dyskretność. Jeżeli kiedykolwiek czułeś, że twoje czerwone przełączniki są dla ciebie zbyt lekkie, to powinieneś zainteresować się czarnymi switchami od Outemu.

Cherry MX Silver

Przełączniki mechaniczne Cherry MX Silver Speed zawdzięczają swoją nazwę charakterystyce. Są lekkie, liniowe, o bardzo wysoko umiejscowionym punkcie aktywacyjnym. Jego położenie jest blisko 50% wyżej niż w przypadku standardowych przełączników czerwonych. Droga, jaką pokonuje przełącznik jest krótka, co zwiększa szybkość w grach.

To bardzo szybkie i lekkie przełączniki, jednak dość kontrowersyjne. Dla wielu użytkowników (szczególnie sporo piszących), tak wysoko położony punkt aktywacyjny negatywnie wpłynie na błędogenność. Z kolei wielu graczy odrzuca te przełączniki z uwagi na fakt, iż są już dla nich faktycznie zbyt lekkie.

Przełączniki mechaniczne w kolorze srebrnym cechują się znakomitą wytrzymałością. Ich deklarowana żywotność to aż 100 milionów kliknięć. Polecaną propozycją na tych przełącznikach jest klawiatura mechaniczna Adata XPG Summoner. Ten model plasuje się na samym szczycie w naszym aktualnym zestawieniu klawiatur do około 400 złotych.

HyperX Aqua

Przełączniki HyperX Aqua to ciekawa wariacja na temat brązowych przełączników. W porównaniu do nich, switche Aqua są znacząco lżejsze, jednak dalej są to przełączniki typu tactile. Oznacza to, iż na pniu przełącznika znajduje się guzek. Switch HyperX Aqua wydaje się fantastycznym wyborem gdy chcemy pogodzić komfortowe granie z pisaniem. Warto nadmienić, iż jego deklarowana żywotność wynosi 80 milionów kliknięć.

Jedną z polecanych przez nas klawiatur na tych przełącznikach, jest klawiatura mechaniczna HyperX Alloy Origins, która znajduje się w zestawieniu klawiatur do około 400 złotych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu