Rozmiar klawiatury wpływa na jej funkcjonalność, jak i wygodę użytkowania. Im większa (np. TKL zamiast 60%), tym więcej funkcji jest wydzielonych. Z drugiej strony, klawiatura o pełnych wymiarach (full-size, 100%) ma blok numeryczny, z którego korzysta stosunkowo mało osób. Stąd też tak duża popularność mniejszych/węższych konstrukcji jak np. TKL (80%). Węższa klawiatura zajmuje mniej miejsca na biurku, co powiększa przestrzeń dostępną np. dla myszki, co jest ważne dla graczy. Jeśli z jakiejś sekcji (np. numerycznej) nie korzystasz, warto rozważyć mniejszą, a przez to tańszą klawiaturę.
Jaki rozmiar i format klawiatury? Full-size (100%), TKL (80%) czy klawiatura 60 procent?

Wraz z rozwojem rynku klawiatur dla graczy, proces zmniejszania ich fizycznych rozmiarów przybrał na tempie. Klawiatury 100% („full-size”) dalej kupują użytkownicy ze względu na maksymalną funkcjonalność w pracy (także do biura, jak i programiści). Obecność sekcji numerycznej mocno pomaga i przyspiesza wprowadzanie danych np. do arkusza kalkulacyjnego. Bardzo popularnym wymiarem jest obecnie TKL (80%), który udostępnia pełny blok funkcyjny, bez sekcji numerycznej. Coraz więcej osób decyduje się też na klawiaturę 60%, której dużą przewagą jest estetyka i jeszcze większa mobilność.
Klawiatury 100% (Full-size) - pełen wymiar
Klawiatury full-size (100%) zapewniają maksymalną funkcjonalność także przez to, że niemal wszystkie potrzebne funkcje (role poszczególnych klawiszy) są od siebie odseparowane, bez zbędnych skrótów klawiszowych, co maksymalizuje szybkość pracy. Przy tym rozwiązaniu pojawia się jednak problem wielkości, która często ogranicza nasze pole manewru w przypadku nieposiadania większej przestrzeni roboczej.
Klawiatury TKL (80%)
Równie popularnym standardem, a w wielu kategoriach nawet popularniejszym, stał się format zmniejszony o panel numeryczny, nazywany TKL (Tenkeyless) lub klawiatury 80%. Określane tak ze względu na zrezygnowanie z dziesięciu - często sporadycznie używanych klawiszy panelu numerycznego, co oznacza zmniejszenie sumarycznej liczby klawiszy o 20%.
Dlatego powstały klawiatury Tenkeyless (80%, TKL), mające za zadanie ograniczenie zajmowanej przestrzeni roboczej tak, by więcej miejsca znalazło się w szczególności na naszą myszkę. Format zdecydowanie ukochany przez graczy, co pokazuje chociażby liczba modeli takich klawiatur, a także ich duża popularność, co jest widoczne mniej więcej od segmentu 200 zł. W przypadku grania nie rezygnujemy z ważnych funkcjonalności, a zyskujemy sporo dodatkowej przestrzeni roboczej. Również mobilność takiej klawiatury staje się większa, gdyż bez większego problemu możemy wziąć ją w podróż, do znajomego lub szkoły, z powodzeniem mieści się w plecaku.
Klawiatury 60%-65%
Kolejnym krokiem w zmniejszaniu rozmiarów są klawiatury 60% lub 65%, w których zrezygnowano z całego panelu funkcyjnego (F1-F12) oraz sekcji ze strzałkami wraz z klawiszami typu Insert, Delete, Home, End, Page Up, Page Down, Pause itd. Klawiatura 60% od klawiatury 65% różni się tym, że w drugim przypadku dalej posiadamy fizyczne strzałki (plus najczęściej też Delete, Page Up/Down), a w przypadku klawiatur 60% zazwyczaj są zastąpione skrótami klawiszowymi pod jedną z sekcji w klawiaturze, najczęściej pod WSAD. Rozmiar całej konstrukcji jest wyraźnie mniejszy od klawiatury TKL, co czyni je jeszcze łatwiejszymi w transporcie.
W przypadku klawiatur 60/65% mamy już do czynienia z dużym ograniczeniem funkcjonalności, które mają rekompensować znajdujące się skróty klawiszowe, które jednak nie są tak wygodne jak wydzielone funkcje w większych rozmiarach klawiatur. Klawisze funkcyjne F znajdują się pod cyframi na klawiaturze po wciśnięciu klawisza “FN”. Są to konstrukcje szczególnie polecane dla osób, które dużo podróżują i jednocześnie pracują, mając mało przestrzeni roboczej, bądź chcą zwiększyć ilość miejsca przeznaczonego na myszkę.
Zmniejszanie klawiatur nie kończy się jednak na tym progu, gdyż przez pasjonatów zaczęły również powstawać konstrukcje eksperymentalne, rezygnujące nawet z właściwych cyfr, pełnej długości spacji itd. Tego typu klawiatury określa się klawiaturami 40%, które są skondensowane do absolutnego minimum. Niektórzy producenci z czasem również podłapali, by hurtowo zacząć produkować klawiatury o mniejszym rozmiarze.
Trzeba mieć na względzie, że o ile klawiatury mechaniczne (zobacz aktualne zestawienie tych najlepszych) dostępne są we wszystkich opisanych wyżej rozmiarach, tak np. klawiatur membranowych w mniejszych rozmiarach tak dużo już nie ma. To samo tyczy się hybrydowych, które spotykane są głównie w segmentach 100, 200 i 300 zł.
Spis treści
- Klawiatura membranowa vs. hybrydowa vs. mechaniczna
- Zestawienie polecanych klawiatur do 100 zł
- Zestawienie polecanych klawiatur do 200 zł
- Zestawienie polecanych klawiatur do 300 zł
- Zestawienie polecanych klawiatur do 400 zł
- Zestawienie polecanych klawiatur do 500-600 zł
- Jaki rozmiar klawiatury wybrać?
- Klawiatura membranowa – na co zwrócić uwagę?
- Klawiatury hybrydowe i ich kompromisowość
- Jakie przełączniki ("switche") wybrać?
- Keycapy, czyli nakładki na przełączniki mechaniczne (PBT, ABS)
- Funkcja „Anti-Ghosting” oraz „N-Key Rollover”
- Podświetlenie klawiatury i jego typy (RGB, strefowe, jednokolorowe)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu