Gry

Wiedźmin Remake nie będzie odgrzewanym kotletem. CD Projekt Red szykuje mnóstwo nowości!

Kacper Cembrowski
Wiedźmin Remake nie będzie odgrzewanym kotletem. CD Projekt Red szykuje mnóstwo nowości!
12

CD Projekt Red ostatnimi czasy rozpieszcza graczy do tego stopnia, że o początkowym blamażu Cyberpunka wszyscy zaczynają zapominać. Informacje o remake’u Wiedźmina napawają ogromnym optymizmem!

CD Projekt odzyskuje zaufanie graczy. Z każdym ogłoszeniem jest coraz lepiej

Nie da się ukryć, że stan Cyberpunka 2077 na premierę był rozczarowujący. Polski deweloper po fenomenalnie przyjętym Wiedźminie 3 i niezwykle udanych dodatkach fabularnych, czyli Serca z Kamienia oraz Krew i Wino, stracił sporo w oczach graczy — w tej chwili jednak skutecznie odbudowuje swoją dobrą sławę. Gracze zwyczajnie mogą czuć się rozpieszczeni.

Najpierw darmowy next-gen patch do Cyberpunka 2077, mnóstwo połatanych błędów i zapowiedź fabularnego DLC, później bezpłatne ulepszenie Wiedźmina 3 na konsolach i PC, które pokaże się już na dniach, a finalnie zapowiedź ambitnych planów na najbliższe lata — współpraca z Epic Games i Unreal Engine 5 przy kolejnym tytule z uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego, zapowiedź łącznie trzech wiedźminowych projektów, kontynuacji Cyberpunka 2077 i całkowicie nowego IP. Cóż — jest syto!

Jakiś czas temu polski deweloper odsłonił nieco kart w sprawie jednego z projektów dotyczących Wiedźmina o nazwie kodowej Canis Majoris — w przeciwieństwie do jednej z wcześniej zapowiedzianych gier, która ma być ogromnym RPG (lecz to, kto będzie głównym bohaterem, nadal pozostaje tajemnicą — chociaż inny medalion sugeruje, że nie będzie to Geralt), nie będzie to nic „nowego”. CD Projekt Red postanowił opracować remake pierwszego Wiedźmina!

Źródło: CD Projekt Red

Pierwszy Wiedźmin opracowywany od zera — marzenie każdego gracza

Chociaż wszyscy gracze pokochali Wiedźmina 3, a w „dwójkę” grało całkiem sporo osób ze względu na dostępność chociażby na Xboksie 360, tak z pierwszą częścią nie wszyscy mieli okazję się zaznajomić. Wydana w 2007 roku produkcja jest również całkowicie innym doznaniem, niż to, co mogliśmy poznać w Dzikim Gonie — nie było to RPG z krwi i kości, a właściwie półotwarta gra akcji.

O wielkim, otwartym świecie mogliśmy zapomnieć. Wiedźmin był grą dość liniową, w której poruszaliśmy się tylko po wybranych lokacjach w trakcie różnych misji i aktów fabularnych. CD Projekt Red podczas listopadowego spotkania skupiającego się na wynikach finansowych firmy, o którym na Antyweb informował Kamil Pieczonka, zdradził, że w remake nie będzie tylko odgrzewanym kotletem — a wręcz przeciwnie, możemy spodziewać się dużych i poważnych zmian.

Wiedźmin Remake z całkowicie otwartym światem!

Najważniejszą zmianą jest fakt, że remake Wiedźmina zaoferuje całkowicie otwarty świat. W związku z tym powrót do między innymi Kaer Morhen czy Podgrodzia będzie doznaniem całkowicie innym, niż to, czego mogliśmy doświadczyć 15 lat temu.

To również sugeruje, że będzie to zdecydowanie bardziej rozbudowany projekt niż oryginał — i bez dwóch zdań ta zmiana przełoży się na sam gameplay, a może nawet i na fabułę. Nie będzie to raczej projekt na miarę remake’u Final Fantasy 7, lecz z pewnością nie możemy tutaj mówić o prostej kopii gry z 2007 roku z lepszą grafiką.

Źródło: CD Projekt Red

Podstawą remake’u Wiedźmina będzie Unreal Engine 5

Istotną informacją również jest fakt, że CD Projekt Red najprawdopodobniej całkowicie porzuci swój własny silnik. Remake Wiedźmina, tak samo, jak wcześniej wspomniany nowy wielki projekt RPG z tego świata, będzie działał na Unreal Engine 5 - i to tak samo sugeruje spore zmiany w warstwie gameplayowej. Cóż, same powody do radości.

Adam Badowski z CD Projekt Red zaznaczył również, jak ważna dla studia jest pierwsza część Wiedźmina:

Wiedźmin to miejsce, w którym wszystko się dla nas zaczęło, dla CD Projekt Red. Była to pierwsza gra, jaką stworzyliśmy, i wtedy była to dla nas wielka chwila. Powrót do tego miejsca i przerobienie gry dla następnej generacji graczom, aby jej doświadczyli, że wydaje się równie duży, jeśli nie większy.

Wiedźmin Remake - data premiery. Kiedy zagramy w nowy hit CD Projekt Red?

Polski deweloper rzucił również pogląd na to, kiedy produkcja pojawi się na rynku. Niestety, na premierę remake’u Wiedźmina będziemy musieli trochę poczekać — CDPR ogłosiło, że najpierw pojawi się pierwsza odsłona nowej trylogii o nazwie kodowej Polaris. To ma się stać nie wcześniej niż za 3 lata — można więc zakładać, że na odświeżoną wersję „jedynki” przyjdzie nam poczekać nawet 5 lat.

AKTUALIZACJA: Wiedźmin Remake nadchodzi… ale raczej trzeba będzie jeszcze trochę poczekać

Jakub Rokosz, dyrektor generalny studia Fool’s Theory, który nadzoruje tym projektem, a w przeszłości pracował między innymi nad takimi grami jak Wiedźmin 2: Zabójcy królów czy Wiedźmin 3: Dziki Gon (tak, co ciekawe, Rokosz nie maczał w ogóle palców przy pierwszej odsłonie, której robi remake), w niedawnym wywiadzie dla Edge przyznał, że odsłona wiedźmina o kodowym tytule Canis Majoris wymaga mnóstwa pracy.

Źródło: CD Projekt RED

Wiele elementów w pierwszym Wiedźminie musi zostać przerobionych

Rokosz przyznaje, że zespół potrzebuje przede wszystkim dogłębnej i poważnej analizy dotyczącej tego, co w pierwszym Wiedźminie jest już przestrzale i co wymaga całkowitego odrestaurowania. Oczywiście dotyczy to głównie funkcji, które po prostu nie działają już prawie dwie dekady po premierze — można więc zakładać, że chodzi między innymi o grafikę, ale również o inne elementy rozgrywki — tym bardziej, że remake ma otrzymać całkowicie otwarty świat.

To samo zapewne spotka cały system walki, który jest już zwyczajnie przestarzały. Rokosz zaznacza jednak, że CD Projekt RED chce również „podkreślać te elementy, które są świetne, powinny zostać zachowane lub są bezpośrednimi kluczowymi filarami, których nie można odrzucić”.

AKTUALIZACJA: Jesteśmy po premierze The Thaumaturge, czas na remake Wiedźmina!

Na początku tego miesiąca mieliśmy do czynienia z premierą The Thaumaturge — RPG z turowym systemem walki, którego akcja przenosi nas do XX-wiecznej Warszawy, gdzie wcielamy się w detektywa Wiktora Szulskiego, starającego się rozwiązać zagadkę ze swoim ojcem w roli głównej. Nad produkcją pracowało studio Fool’s Theory, a grę wydało inna ceniona polska firma — 11 bit studios.

Jako, że poza odświeżeniem pierwszego Wiedźmina, to właśnie The Thaumaturge było jedynym innym głównym projektem Fool’s Theory, to wiele wskazuje na to, że teraz to właśnie Geralt będzie na pierwszym miejscu; a wiadomości od samych deweloperów tylko to podsycają. Studio szuka nowych pracowników, którzy będą w stanie podjąć się wyzwania odświeżenia The Witcher Remake, który ma przebudować mnóstwo elementów i działać na silniku Unreal Engine 5. Wiadomość jest następująca:

Fool’s Theory, studio z Bielska-Białej, znane z produkcji takich gier jak Seven: The Days Long Gone oraz świeżo wydanej The Thaumaturge, obecnie poszukuje zdolnych specjalistów do dołączenia do zespołu pracującego nad The Witcher Remake. Projekt rozwijany jest we współpracy ze studiem CD PROJEKT RED i znajduje się w początkowej fazie produkcji. W skład zespołu wchodzą doświadczeni deweloperzy, którzy mieli swój wkład w poprzednie tytuły serii Wiedźmin.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu