Polska

Państwo przygotowało dla Polaków aplikację. Jest kapitalna. Warto. A to nie koniec

Piotr Kurek
Państwo przygotowało dla Polaków aplikację. Jest kapitalna. Warto. A to nie koniec
Reklama

mObywatel z niewielkiej aplikacji, w której można było potwierdzić swoją tożsamość, stał się cyfrowym portfelem, z pomocą którego możemy zrobić już naprawdę wiele. A przed nami jeszcze wiele nowości i rewolucja, która pozwoli korzystać z niego poza granicami Polski.

mObywatela nie trzeba nikomu przedstawiać. To aplikacja oferująca cyfrowe wersje dokumentów, takich jak mDowód, mPrawo Jazdy, czy Legitymacje. To także możliwość kontaktu z urzędami, regulacja płatności, informacje o mandatach, punktach karnych, czy możliwość zastrzeżenia PESEL. mObywatel jest aplikacją, która sprawia, że portfel z dokumentami przestaje nam być jakkolwiek potrzebny — i trzeba przyznać, że pod tym względem wypadamy naprawdę zaskakująco dobrze, porównując sytuację z innymi krajami w Europie. Aplikacja stale się rozwija, oferując jej użytkownikom dodatkowe możliwości – jak ePłatności pozwalające na regulowanie zobowiązań wobec lokalnych urzędów.

Reklama

Podatek od nieruchomości, podatek leśny od osób fizycznych, podatek rolny od osób fizycznych, łączne zobowiązania finansowe, zagospodarowanie odpadów komunalnych. Wszystko zapłacimy z poziomu telefonu – także po czasie. Choć wciąż mówimy o fazie testów, z tego rozwiązania mogą już korzystać mieszkańcy ponad 40 miast i gmin w Polsce. W tym roku otrzymaliśmy także nowe dokumenty, które mogą być przydatne zarówno dla pracowników opieki zdrowotnej, jak i dla osób zajmujących się profesjonalnie kwestiami prawno-zawodowymi. Pielęgniarki i położne mogą przechowywać swoje potwierdzenia wykonywania zawodu w aplikacji. Cyfrowe dokumenty są też dostępne dla radców prawnych i aplikantów radcowskich.

Przyszłość mObywatela wygląda obiecująco. Na co warto czekać?

Oprócz tego, twórcy mObywatela pracują nad udostępnieniem wielu innych dokumentów i funkcji, które będą dostępne w aplikacji, takich jak:

  • Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej
  • Chatbot – wirtualny asystent informujący o usługach państwowych
  • Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem
  • Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty
  • Legitymacja Honorowego Dawcy Krwi
  • Dokumenty lokalne (karty seniora, mieszkańca) dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, które podpisały porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji
  • Zawieszanie i odwieszanie dowodu osobistego
  • Zarządzanie powiadomieniami
  • e-Doręczenia
  • Rozwój ePłatności
  • Moje dane paszportowe
  • Twoje sprawy: statusy wniosków (o dowód, paszport i inne) obywatela
  • Moja firma
  • Dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych

Przed ekipą odpowiedzialną za rozwój mObywatela będą jeszcze inne wyzwania – przede wszystkim związane z dostosowaniem aplikacji do nowych przepisów unijnych, które właśnie zostały przyjęte przez Parlament Europejski. Chodzi o dyrektywę eIDAS2, dzięki której mieszkańcy UE będą mogli posługiwać się cyfrowymi portfelami w każdym kraju członkowskim. Jednak to po stronie państw leży obowiązek dostosowania prawa i wdrożenia do istniejących systemów zaproponowanych przez eIDAS2 rozwiązań. Oznacza to, że mObywatel będzie musiał przejść kilka istotnych zmian, by mógł być zgodny z nowym rozporządzeniem.

O co dokładnie chodzi? Na ten moment nie zdradzono szczegółów związanych z tym, czego w aplikacji brakuje, by już teraz mogła być respektowana poza granicami Polski. eIDAS2 rozszerza jednak możliwości cyfrowego portfela o dodatkowe rozwiązania, których w mObywatelu brakuje – to np. zaufany podpis elektroniczny. Ten jest w planach, jednak na obecną chwilę nie ma przedstawionych żadnych ram czasowych na jego wprowadzenie. Państwa członkowskie muszą zapewnić obywatelom unijne portfele tożsamości cyfrowej w ciągu 24 miesięcy od przyjęcia aktów wykonawczych, określając specyfikacje techniczne i certyfikację. Mamy więc jeszcze trochę czasu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama