Kolejne miasta umożliwiają mieszkańcom opłacanie niektórych podatków z poziomu aplikacji mobilnej mObywatel. To najwygodniejszy i najszybszy sposób płatności.
ePłatności w mObywatelu coraz wygodniejsze. Za co zapłacimy w aplikacji?
Gdy w sierpniu ubiegłego roku pojawiła się aplikacja mobilna mObywatel w wersji 2.0, w ramach testów wystartowały w niej mobilne płatności za zobowiązania finansowe wobec urzędów. Mieszkańcy Bydgoszczy, Torunia, Sopotu, Grudziądza, Włocławka, Gdyni i Poznania z poziomu mObywatela mogli opłacać podatek od nieruchomości. Dziś, niemal rok od startu testu, z ePłatności korzysta coraz więcej osób, a obszar na którym można płacić podatki w aplikacji stale rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji chwali się, że w mObywatelu zrealizowano już 50 tysięcy transakcji – a to dopiero początek, bo wciąż mówimy o fazie testów usługi.
Polecamy na Geekweek: mObywatel w całej Europie. Duże zmiany w aplikacji
Podatki w mObywatelu. Wygodnie i szybko
W chwili obecnej ePłatności to już nie tylko podatki od nieruchomości. Aplikacja, w zależności od urzędu, oferuje znacznie więcej opcji:
- podatek leśny od osób fizycznych
- podatek rolny od osób fizycznych
- łączne zobowiązania finansowe
- zagospodarowanie odpadów komunalnych
Z ePłatności może też korzystać znacznie większa grupa osób, którzy rozliczają się z urzędami w tych oto miastach i gminach:
- Bielsko-Biała
- Brzeszcze
- Bydgoszcz
- Chełm
- Cieszyn
- Dąbrowa Górnicza
- Elbląg
- Gdańsk
- Gdynia
- Grudziądz
- Hażlach
- Jasienica
- Kalety
- Kalisz
- Kielce
- Krotoszyn
- Leżajsk
- Lubenia
- Łowicz
- Mielec
- Mińsk Mazowiecki
- Nowy Dwór Mazowiecki
- Oława
- Ostrowiec Świętokrzyski
- Piaseczno
- Piekary Śląskie
- Pleszew
- Płock
- Polanka Wielka
- Police
- Poznań
- Ruda Śląska
- Rumia
- Skierniewice
- Sopot
- Stalowa Wola
- Starogard Gdański
- Tarnowo Podgórne
- Tarnowskie Góry
- Toruń
- Włocławek
- Wodzisław Śląski
- Zabrze
- Zielona Góra
- Zielonki
Gdy urząd wystawi nowe zobowiązanie finansowe otrzymamy w aplikacji mObywatel i serwisie mObywatel informację o oczekującej płatności. Podatki można opłacić przy pomocy BLIKA, a status płatności można sprawdzać na bieżąco. Gdy zostanie zrealizowana pomyślnie, nadejdzie odpowiedni komunikat. Żeby korzystać z ePłatności, wystarczy profil zaufany lub e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Płatności mogą być realizowano zarówno a aplikacji mObywatel, jak i w przeglądarce.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu