Podcast Antyweb Po Godzinach

Co się stało z kinami i serwisami VOD? Branża już nie będzie taka sama

Konrad Kozłowski
0

Za nami niezwykłe 12 miesięcy, gdy przemysł filmowy, branża kinowa i serwisy VOD musiały zareagować na niezwykłą sytuację. Niektóre zmiany witamy z otwartymi ramionami, inne stają się już dla nas meczące.

Czy HBO Max w Polsce będzie oznaczać premiery filmów Warner Bros. na VOD?

Premiery nowości online zamiast w kinach, projekty, które nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie pandemia i ciągłe przekładanie premier największych hitów. Od około roku jesteśmy świadkami wyjątkowej sytuacji, która wymusiła na branży nie lada zmiany i podjęcie decyzji, których w innych okolicznościach prawdopodobnie by nie podjęto. "Liga sprawiedliwości Zacka Snydera" (w formacie 4:3) stała się faktem i trafiła na HBO Max/HBO GO, gdzie nawet w Polsce przywitaliśmy mega produkcję Warner Bros. "Wonder Woman 1984". To wyjątek od reguły czy zapowiedź zmian?

Kwiecień na Netflix – mnóstwo nowości, w tym dwie mocne polskie premiery

Na tę chwilę "Godzilla vs. Kong" zmierza do polskich kin, mimo że w USA można obejrzeć ten film online, a przed nami premiera "Mortal Kombat", o którego debiut na HBO GO w Polsce wciąż zadajemy sobie pytanie, bo niektóre podstrony HBO GO już zapowiadają wprowadzenie HBO Max do Polski. W międzyczasie dowiedzieliśmy się natomiast, że strategia Warner Bros. na 2022 nie będzie przedłużeniem działań z 2021 - filmy wracają do kin, a na VOD zawitają po 45 lub nawet 17 dniach od debiutu w kinach.

Netflix znakomicie odnajduje się w obecnej sytuacji - tworzy więcej niż kiedykolwiek wcześniej

Tymczasem Netflix szykuje nie lada premiery - trzy potencjalne megahity od znanych twórców i ze świetną obsadą. Zapowiedział też rozległą współpracę z Sony i od 2022 filmy tego studia po debiucie w kinach będą pojawiać się właśnie w tym serwisie VOD. Zamiast przygotowania własnej platformy, Sony postawiło na giganta o ogromnym zasięgu, jednocześnie jednak pracując nad Bravia Core, czyli usługą streamingową z najwyższą jakością obrazu i dźwięku, prawdopodobnie porównywalną z nośnikami 4K Ultra HD Blu-ray, które bezapelacyjne zapewniają najlepsze warunki do seansu. Netflix przedstawił też swoje plany na polski rynek, gdzie pojawi się 5 lokalnych filmów i 4 seriale. Kto wie, być może niektóre z pełnometrażowych produkcji trafiłyby też do kin w innych warunkach?

Lista premier - opóźnione filmy, na które czekamy w 2021, 2022 i 2023

Co się stało z kinami i serwisami VOD?

Podcastu Antyweb Po Godzinach możecie posłuchać w:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu