Technologie

100 najważniejszych współczesnych designów — ta lista została zdominowana przez Apple. Należało im się?

Kamil Świtalski
100 najważniejszych współczesnych designów — ta lista została zdominowana przez Apple. Należało im się?
10

Apple zdominowało listę stu najważniejszych współczesnych designów. Żadnej innej firmie nie udało się na nią załapać z tyloma projektami!

Wszelkie listy "stu najlepszych" są dość dyskusyjne — ba, nawet jeżeli produktów na nich jest raptem kilkanaście, potrafią wywołać niemałą burzę. Doskonale o tym wiem, dlatego za każdym razem przygotowując tego typu zestawienie zaznaczam, że to dość subiektywny wybór, jednocześnie zachęcając do dzielenia się swoimi propozycjami w temacie. Ale kiedy Fortune przygotowuje listę stu najważniejszych designów czasów współczesnych, to nie potrafię przejść obok niej obojętnie. Jestem przekonany, że ta nie spodoba się każdemu, a wiele produktów które tam trafiło wzbudzi sporo kontrowersji. Zwłaszcza, że — nie da się ukryć — króluje na niej Apple.

100 najważniejszych współczesnych designów okiem magazynu Fortune

Powyższe wykresy doskonale ilustrują to, jak na przestrzeni lat zmienia się design i podejście do niego. Kilkadziesiąt lat temu na analogiczną listę składały się przede wszystkim produkty — teraz, owszem, również te dominują. Ale na drugim miejscu znalazły się usługi — chyba więc nie bez powodu mówi się o życiu jako aplikacji — co idealnie odzwierciedla współczesne trendy. Co najlepsze: nie zabrakło na niej technologii — zarówno tych co bardziej współczesnych (Apple Watch) jak i takich, których czas świetności zdążył przeminąć (Walkman). Ale pod jakimkolwiek kątem by jej nie przeglądać, trudno odmówić Apple niezwykle wysokiej pozycji. Pierwsze miejsce to zresztą nic innego, jak ich iPhone. Drugie — Macintosh. Dziesiąte — iPod. Czternaste — Macbook Pro. Dwudzieste drugie — App Store. Dwudzieste dziewiąte — iOS. Czterdzieste szóste — Apple Watch. Sześćdziesiąte czwarte — Apple Pay. Osiem ze stu pozycji na liście stu najważniejszych projektów współczesnych okiem Fortune należy właśnie do giganta z Cupertino. Ale skoro są usługi i interfejsy, to... oczywiście, nie mogło też zabraknąć innych technologicznych graczy. Kto jeszcze z naszej działki załapał się do zestawienia?

Ufff. W sumie: trzydzieści cztery technologiczne (albo okołotechnologiczne) pozycje. Myślę, że to naprawdę doskonały wynik, który... faktycznie pokazuje  i choć nie ze wszystkimi się zgadzam (tak, z miejscem czterdziestym nie do końca mi po drodze — poza tym nie mam najmniejszego pojęcia jak tak nieintuicyjny i brzydki portal mógł się znaleźć na liście chwalącej design ;), to trudno dyskutować mi z tym, że znalazły się tam projekty na swój sposób rewolucyjne i prawdziwe ikony.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu