Telewizja

WP Pilot - jak wypada telewizja na żywo przez internet?

Konrad Kozłowski
WP Pilot - jak wypada telewizja na żywo przez internet?
2

Telewizja przez internet od zawsze była gorącym tematem. Doskonale pamiętam sytuację sprzed 5 czy 10 lat, kiedy jedyny sposobem na dostęp do większości kanałów były nie-do-końca legalne źródła. Dziś do wyboru mamy kilka usług i do tego grona należy propozycja Wirtualnej Polski, czyli WP Pilot. Czy to już czas porzucić kablówkę i satelitę?

?

WP Pilot to usługa z telewizją online (przez Internet), którą niegdyś mogliście kojarzyć jako Videostar. Dziś niewiele łączy ją z tamtą platformą, gdyż WP silnie zintegrowało usługę z własnymi produktami - na przykład Programem TV - i zainwestowano w jej rozwój techniczny. Od pewnego czasu WP Pilot pozostaje niezmienione, a w ofercie pojawiają się nowe kanały TV, które można oglądać na wspieranych platformach. Niemałym echem odbiła się sprawa związana z obecnością kanałów TVP. W chwili obecnej lista obejmuje je (TVP1, TVP2, TVP3 - Warszawa oraz Gdańsk). Do usługi można się zalogować z użyciem konta WP Pilot, WP Poczta, przez Facebooka oraz z użyciem konta Apple na urządzeniach tej firmy.

Kulisy nowości i działalności Player.pl

t

Otwierając stronę www z WP Pilot można błyskawicznie rozpocząć oglądanie - nawet będąc niepłacącym użytkownikiem. Lista kanałów jest dostępna po prawej stronie ekranu i po kliknięciu na jeden z nich od razu uruchamiamy stream. Sam odtwarzacz oferuje funkcję zatrzymania, sterowania poziomem głośności oraz - co ważniejsze - wyborem jakości (automatyczny lub jedna z 3 opcji, w tym także HD 720p). W prawym dolnym rogu znajdziemy przycisk włączający tryb pełnoekranowy. Poniżej odtwarzacza nie zabrakło programu TV - wyświetlany jest tytuł aktualnie nadawanej audycji oraz dwie następne, a za pomocą strzałek przejrzymy pozostałe.

Katalog WP Pilot zmienił się diametralnie i dziś to aż 7 pakietów do wyboru, z których najtańsze kosztują 6,90 zł i 9,90 zł. Należą do nich Starter Plus (35 kanałów,  pakiet TVN24 (TVN24 oraz TVN24Bis) oraz kanał biznesowy Romana Młodkowskiego w pakiecie Biznes. Za cztery kanały Eleven Sports zapłacimy 13,90 zł, a za pakiet Podstawowy 22,90 zł, który oferuje 60 kanałów. W pakiecie Rozszerzonym znajdziemy 93 kanały i zapłacimy za niego 34,90 zł. W przypadku pakietu Rozszerzonego Maxi mowa o 95 kanałach za 41,90 zł. Wszystkie kwoty dotyczą oczywiście opłaty comiesięcznej. Co istotne, z każdego pakietu - nawet darmowego - możemy korzystać poza granicami Polski, na terenie Unii Europejskiej.

Nowy CANAL+ to najlepsza oferta dla polskiego widza?

t

WP Pilot można oglądać nie tylko w przeglądarce, na urządzeniach mobilnych, ale także na innych ekranach za pomocą Chromecasta oraz aplikacji dla Android TV na telewizorach i dodatkowych akcesoriach z tym systemem. WP Pilot dostępny jest też na telewizorach smart TV takich marek jak Philips, Sony i Samsung, gdzie niedawno oddano zupełnie nową aplikację dla Tizena. Aplikacja dedykowana Xbox One również jest dostępna. Według specyfikacji na stronie WP Pilot obsługiwane są przeglądarki: Microsoft Edge 16.0+, Firefox 6.0+, Safari 5.1+, Google Chrome oraz systemy: Windows 10, Windows 8, Windows 7, Mac OS X 10.6, Linux: Ubuntu, Mint.

Polskie treści trzęsą naszym rynkiem VOD

Całkiem dobrze wypadają aplikacje mobilne dla Androida i iOS-a, a także na telefony Huawei w App Gallery. Ich interfejs jest przejrzysty i czytelny. Bez przeszkód szybko włączymy jeden z kanałów czy przełączymy odtwarzanie na zewnętrzny ekran przy użyciu Chromecasta. Nie doświadczyłem żadnych kłopotów z tą funkcją, a sam stream bardzo szybko wczytywał najwyższą dostępną jakość, także HD. Aplikacja pozwala wyłączyć powiadomienia o najciekawszych/polecanych programach (wybierane przez redakcję WP), a zintegrowany z WP Pilotem program TV pozwala przejrzeć ramówki wszystkich kanałów z ofert takich operatorów jak nc+, UPC czy Cyfrowy Polsat (z konkretnych dekoderów).

?

Nie odnalazłem jednak opcji zmiany jakości streamowanego w aplikacji materiału, co mnie odrobinę zasmuciło i zaskoczyło - będąc w terenie i oglądając program informacyjny za zdecydowanie wystarczającą uznałbym rozdzielczość 576p dla niewielkiego ekranu smartfona. Co prawda pakiety danych są dziś bardzo obfite, ale zamiast polegać na automacie przy słabszym sygnale sieci, wolałbym sam wskazać niższą jakość. Brakuje mi też opcji powiadomień o wybranych przeze mnie programach, na przykład kilkanaście minut przed ich rozpoczęciem.

W aplikacjach na smart TV też pojawiają się delikatne schody, ponieważ po uruchomieniu aplikacji... nie bardzo wiadomo co można zrobić. Posiadam konto na WP Pilot, ale nie odnalazłem żadnego sposobu na zalogowanie się. Dopiero przy próbie uruchomienia płatnego kanału pokazała się taka możliwość. Gdy natrafimy na blok reklamowy, przerwę w meczu, to jedynym wyjściem będzie sięgnięcie po telefon lub papierowy program TV - szkoda.

Podłączyłem smart TV do internetu i... zatęskniłem za telewizją

Jednak do działania aplikacji przyczepić się nie mogę. Stream uruchamia się bardzo szybko, stosunkowo prędko łapie najwyższą dostępną jakość i taką utrzymuje - nie zauważyłem spadków w rozdzielczości materiałów wideo, choć trzeba zaznaczyć, że przy bardziej dynamicznych ujęciach (filmy, sport) różnica względem tradycyjnej telewizji, czy to cyfrowej, czy satelitarnej, będzie w większości sytuacji zauważalna przede wszystkim na większych telewizorach.

a

Na rynku pojawiło się do dzisiaj wielu konkurentów WP Pilot, którzy oferują telewizję przez Internet. Żadna z nich nie jest jednak ideałem, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze aspekty usługi, które mają dla nas znaczenie i dopiero wtedy podjąć decyzję. WP Pilot może pochwalić się dość szeroką ofertą (w skład której wchodzą kanały TVP), ale aplikacje mobilne oraz smart TV mogłyby być lepsze. Nie oferują bardziej zaawansowanych funkcji, jak konkurencja.

CANAL+ czy Player+ umożliwiają na cofanie transmisji na żywo, a Ipla posiada pakiety sportowe na wyłączność. WP Pilot wciąż nie pojawił się na Apple TV, gdzie są obecne CANAL+, Ipla oraz Player. W przypadku CANAL+ bardzo pomocną funkcją jest możliwość oglądania kilku (do czterech) kanałów jednocześnie na podzielonym ekranie telewizora, a ze względu na obecność opcji VOD część treści emitowanych w TV jest później dostępna do odtworzenia na żądanie (nawet w trybie offline, bo można pobrać je do pamięci urządzenia mobilnego).

Czy WP Pilot działa za granicą?

Interfejs i sposób obsługi usługi to oczywiście kwestia indywidualna, więc moja ocena i moje oczekiwania nie muszą pokrywać się z opinią innych. Wydaje mi się jednak, że interfejs WP Pilot potrzebuje delikatnego odświeżenia, ponieważ odwiedzając stronę dziś widzę tę samą witrynę, co kilka lat temu. W przypadku aplikacji mobilnych też nie doczekaliśmy się większych zmian i oglądanie na sieci komórkowej może nam znacząco zmniejszyć pakiet danych ze względu na brak ograniczenia jakości streamu. Co istotne, z każdego pakietu - nawet darmowego - możemy korzystać poza granicami Polski, na terenie Unii Europejskiej.

HBO robi porządki. Czy HBO GO zniknie także w Polsce? Mam ogromną nadzieję, że tak

Dla kanałów w standardowej jakości (SD, standard definition) WP Pilot zużywa maksymalnie około 0,8 gigabajta na godzinę oglądania. Jeśli więc posiadasz pakiet 2 GB (2 gigabajty) danych, to wystarczy Ci on na około 2,5 godziny oglądania

Dla kanałów o jakości HD (high definition) zużywasz maksymalnie około 1,5 gigabajta na godzinę oglądania. Jeśli więc posiadasz pakiet 2 GB (2 gigabajty) danych, to wystarczy Ci na około 1 godzinę 20 minut oglądania. Ilość odebranych danych może być mniejsza, ponieważ jakość sygnału jest dostosowywana do szybkości łącza użytkownika.

WP Pilot to pod kilkoma względami bardzo udana usługa, przede wszystkim jeśli chodzi o niezawodność streamowania treści. Korzystanie z platformy byłoby jednak przyjemniejsze i wygodniejsze, gdyby WP zdecydowało się na wprowadzenie pewnych poprawek. Takie drobnostki mają naprawdę spore znaczenie.

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu