Telewizja Polska i Emitel poinformowali dziś o rozpoczęciu testów cyfrowej telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2, który zawita do polskich domów już w 2022 roku.
6 mln Polaków może już oglądać telewizję naziemną w nowym standardzie DVB-T2. Szczegółowa mapa
Pierwszy raz o planach wprowadzenia naziemnej telewizję drugiej generacji DVB-T2/HEVC w Polsce pisaliśmy Wam już ponad rok temu. Znana już była wtedy specyfikacja, jaką muszą spełniać telewizory aby móc odbierać kanały nadawane w nowym standardzie.
Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej S.A.:
Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska, jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie.
Na mocy rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji już wszystkie telewizory sprzedawane od 1 grudnia 2019 roku muszą obsługiwać ten standard. Początkowo testy będą przeprowadzone w dwóch lokalizacjach - w Krakowie i Katowicach, nadajniki w tych miastach obejmą swoim zasięgiem 6 mln mieszkańców województwa śląskiego i małopolskiego. Na poniższej mapie możecie sprawdzić dokładnie, w których miejscach będziecie mieli zasięg bez zakłóceń, a w których z możliwością jego zakłóceń.
Mapa zasięgu emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2
W nowym standardzie dostępne będą na razie trzy pogramy TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka nadawane na kanale 27 w ramach SFN (Single Frequency Network). Kolejne nadajniki, na które są już pozwolenia uruchomione zostaną w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, a w kolejnych miesiącach w pozostałych częściach kraju.
Piotr Guziewicz, Dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel S.A.:
Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC, a posiadających starsze modele odbiorników, może wymagać ponownego wyszukania programów.
Skąd te zmiany w standardzie nadawania właśnie teraz? Przede wszystkim podyktowane są one rychłym wprowadzeniem nowej technologii 5G i koniecznością zwolnienia dla niej pasma 700 MHz, które do tej pory wykorzystywane było do nadawania w obecnym standardzie.
DVB-T2 pozwoli bardziej efektywnie wykorzystywać dostępne pasmo, co przełoży się na emisję wszystkich kanałów naziemnej telewizji w jakości HD, a także umożliwi uruchomienie nowych, które będą dostępne za darmo dla widzów telewizji w całym kraju.
Źródło: Telewizja Polska/Emitel.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu