Microsoft

Nowoczesny Windows 10X także na zwykłych laptopach. To zmiana, która może dotknąć wszystkich

Konrad Kozłowski
Nowoczesny Windows 10X także na zwykłych laptopach. To zmiana, która może dotknąć wszystkich
16

Niespodzianka! Na waszym nowym laptopie może pojawić się odświeżony Windows. Microsoft zmienia strategię i Windows 10X trafi nie tylko na urządzenia z dwoma ekranami.

Windows 10X miał być zupełnie nowym rozdaniem dla Microsoftu. Plany, ogłoszone w październiku zeszłego roku, zakładały że pod koniec 2020 roku platforma zadebiutuje wraz z nowym urządzeniem, które znane cały czas jest pod nazwą Surface Neo. Na marginesie dodam, że nie wierzyłem, że tablet trafi na rynek z taką nazwą, ale kto wie - Microsoft już nie raz nas zaskakiwał wzmożoną lub brakiem konsekwencji w tej kwestii. Coraz więcej wskazuje na to, że urządzenie nie będzie pokazane i wprowadzone do sprzedaży w tym roku, lecz dopiero w przyszłym. Jednocześnie tempa nabierają prace nad nową wersją Windows 10X, której kluczową cechą nie będzie obecność tylko i wyłącznie na dwuekranowych urządzeniach.

Polecamy: Oto zmiany, które w maju wprowadzi Windows 10 w wersji 20H1 (2004)

Windows 10X najpierw na zwykłych laptopach

Strategia Microsoftu uległa zmianie - Chromebooki ponownie na celowniku

Stało się to, czego spodziewaliśmy się od pewnego czasu. Panos Panay, szef Windowsa i urządzeń w Microsofcie, potwierdził że Windows 10X będzie oferowany sprzętom z jednym ekranem. Powiedział też, że Windows 10X był zaprojektowany z myślą o elastyczności (wszechstronności), a to przełożyło się na szansę wprowadzenia go na urządzenia z jednym ekranem. Co ciekawe, w tej samej wypowiedzi wspomniał o urządzeniach napędzanych mocą chmury, co ma pomóc użytkownikom w pracy, nauce i zabawie na nowe sposoby. Być może zbyt pochopnie wyciągam wnioski, ale chyba rzeczywiście Windows 10X będzie nową (i miejmy nadzieję ostatnią) próbą Microsoftu na stworzenie alternatywy dla Chrome OS i Chromebooków.

Czytaj też: Windows 10 z głębokimi zmianami w interfejsie

Te cieszą się sporą popularnością, szczególnie w USA i przede wszystkim na rynku edukacyjnym, a do tej pory ani Microsoft, ani Apple nie zdołały zagrozić pozycji Google w tym obszarze. Decyzja o dodaniu obsługi urządzeń jednoekranowych sprawi, że Windows 10X będzie mógł trafić na mniejsze i tańsze urządzenia, które w segmencie edukacyjnym sprzedają się najczęściej. Bardzo prawdopodobne jest też, że Windows 10X będzie tą drugąlżejszą i tańszą odmianą "dziesiątki", która trafi na mniej wydajne laptopy na rynku detalicznym, a wtedy na całym rynku dojdzie do niemałej zmiany. Zmiany, za którą Microsoft podąża od ładnych kilku lat (pamiętamy przecież Windows RT, cloudbooki czy Windows 10S).

Co nowego w Windows 10X? Kiedy premiera?

Nie wiadomo, kiedy pojawi się szansa sprawdzić Windows 10X na klasycznym laptopie i kiedy dokładnie zostanie nowa wersja systemu publicznie pokazana, ale ma do tego dojść w pierwszej kolejności. To tylko potwierdza, że plan Microsoftu na stworzenie nowej kategorii urządzeń został odłożony w czasie i nie jest już priorytetem. Panay wyraźnie zaznaczył, że "Będziemy czekać na dobry moment, by we współpracy z partnerami OEM [producentami sprzętu] wprowadzić na rynek urządzenia dwuekranowe". Być może Microsoft nie chce, by w chwili premiery Surface Neo był jedynym wyborem dla klientów. Niemal pewne jest, że jego cena wpisałaby się w dotychczasowe widełki kwotowe produktów z linii Surface, a to nie przysporzyłoby sprzętowi popularności, bo byłby kompletnie nieprzystępny.

Odświeżony i uproszczony interfejs, dodatkowe funkcje

Czego można spodziewać się po Windows 10X na zwykłych komputerach? Celem Microsoftu było stworzenie, krótko mówiąc, uproszczonej odmiany Windows 10 z odświeżonym interfejsem. Redesignu doczekał się pasek zadań, menu Start i wiele innych elementów - wszystko ma doprowadzić do łatwiejszej i szybszej współpracy z Windows 10. To wszystko pojawi się w Windows 10X na klasycznych laptopach wraz z funkcją uruchamiania aplikacji w kontenerach, co ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa. Docelowo w ten sposób mają też działać tradycyjne programy win32, ale według nieoficjalnych informacji funkcja ta nie jest jeszcze dopracowana.

Zobacz też: Nowa strategia działa i to jak! Windows 10 na miliardzie urządzeń

Jeszcze w tym miesiącu spodziewamy się online'owej wersji konferencji Build 2020, na której z pewnością Microsoft będzie chciał jasno zakomunikować, jaka przyszłość czeka Windows 10 i Windows 10X.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu