Seriale

Cudowne wieści dla polskiego kina. HBO zamieni polski film "Hejter" w serial.

Konrad Kozłowski
Cudowne wieści dla polskiego kina. HBO zamieni polski film "Hejter" w serial.
3

Fantastyczne informacje docierają do nas zza wielkiej wody. Według nich HBO nabyło prawa do serialu, który powstanie na podstawie polskiego filmu Sala samobójców. Hejter Jana Komasy.

Sala samobójców. Hejter - z kin szybko na VOD i z powrotem do kin

Twórcy i dystrybutor Hejtera w Polsce nie mieli z początku zbyt wiele szczęścia, bo gdy produkcja była jeszcze wyświetlana na dużym ekranie, nastąpiło zaostrzenie regulacji i zamknięcie kin. W konsekwencji filmu nie zobaczyła część widzów, którzy odkładali seans w czasie, a to odbiło się też na wpływach z biletów.

Polski film jednym z najpopularniejszych na świecie na Netfliksie. I nie, nie jest to Zenek

Niedługo później film trafił do serwisów VOD, gdzie można go było zobaczyć online za opłatą - Sala samobójców. Hejtercieszył się sporą popularnością, również dzięki pochlebnym recenzjom krytyków i przychylnym opiniom zwykłych widzów. Stosunkowo niedawno Hejter pojawił się na Netfliksie, ale poza granicami Polski - u nas w dalszym ciągu film można obejrzeć odpłatnie, a po wznowieniu działalności kin także na dużym ekranie.

Hejter okazał się globalnym hitem na Netflix

Debiut filmu Jana Komasy na Netfliksie mógł być jednym z wielu powodów zakończonych sukcesem rozmów na temat nabycia praw do nakręcenia amerykańskiej wersji Hejtera, bo statystyki popularności filmu na czerwonej platformie VOD pokazały, jak uniwersalna jest to tematyka. Napisany przez Mateusza Pacewicza i nakręcony przez Jana Komasę Hejter wskoczył na wysokie miejsca TOP 10 na Netflix w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Belgii, Holandii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Brazylii, Meksyku, Tajwanie, Kenii, Nigerii oraz Turcji. Taka różnorodność pokazuje, jak dużym potencjałem dysponuje ta historia. Nic więc dziwnego, że HBO dojrzało w niej szansę na własną produkcję.

Oczekiwania są ogromne. 4. sezon Stranger Things – zwiastuny, zapowiedzi. Co już wiemy?

Kto nakręci serial Hejter dla HBO? Polacy współproducentami

Choć początkowo mowa była o anglojęzycznym filmie, ostatecznie zdecydowano się na serial - tak zareagowali na seans Hejtera twórcy adaptacji Dan Farah i Roy Lee. Co istotne, jako współproducenci w projekcie wezmą udział wspomniani Jan Komasa oraz Mateusz Pacewicz, a także Wojciech Kabarowski i Jerzy Kapuściński - producenci filmu - Sala samobójców. Hejter. Farah będzie zaangażowany też w takie projekty jak sequel Who’s The Boss oraz film The Hills Have Eyes For You dla Netfliksa. Wcześniej rodukował film Stevena Spielberga Ready Player One. Lee ma w swoim dorobku prace nad filmem To wyreżyserowanym przez Andy'ego Muscietti, a także nad Infilitracją Martina Scorsese oraz filmami z serii Lego.

Nad serialem będą więc pracować osoby, które mają mnóstwo doświadczenia i z pewnością nie angażowałyby się w ten projekt bez konkretnej wizji i pomysłów na jego realizację. Nie dziwi mnie próba HBO przetłumaczenia na anglojęzyczną wersję polskiego filmu, który może część zagranicznych widzów zniechęcić naszymi (dość egzotycznymi) realiami i językiem.

Ja już chcę wrzesień! Premiery na Netflix zapowiadają się świetnie

Projekt HBO to znacząca nobilitacja dla polskiej kinematografii, bo na każdym kroku podkreślane jest, że stacja oprze swój serial na polskim filmie. Skoro znajdzie się on w ramówce kanału, który odpowiada za Rodzinę Soprano, Grę o tron, Westworld, DetektywaCzarnobylczy nadchodzące The Last of Us, to możemy być naprawdę dumni.

Źródło: Deadline

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu