15

Oczekiwania są ogromne. 4. sezon Stranger Things – zwiastuny, zapowiedzi. Co już wiemy?

Stranger Things to jeden z największych hitów Netfliksa i najchętniej oglądanych produkcji. Nowy 4. sezon zmierza na platformę - czego możemy się po nim spodziewać i kiedy pojawi się na Netfliksie?

Czy  4. sezon „Stranger Things” to ostatni sezon?

Takie były dotychczasowe plany, ale entuzjazm Netfliksa oraz ekipy spowodował, że producenci bardzo prawdopodobnie przygotują także historię na 5. sezon „Stranger Things”. Pierwotnie zakładano, że całość zakończy się na czterech sezonach.

Obsada 4. sezonu „Stranger Things”

Po wydarzeniach z poprzednich trzech serii jasne jest, że nie powinniśmy spodziewać się powrotu Boba, którego grał Sean Astin, natomiast mało prawdopodobne wydaje się też, że miałby wrócić Billy grany przez Dacre Montgomerego. Do swoich ról powrócą oczywiście Millie Bobby Brown jak Jedenastka, Finn Wolfhard jako Mike, Winona Ryder jako Joyce, Noah Schnapp jako Will, Caleb Mclaughlin jako Lucas, Gaten Matarazzo jako Dustin, Natalia Dyer jako Nancy, Charlie Heaton jako Jonathan, Maya Hawke jako Robin oraz Joe Keery jako Steve. Według źródeł Variety do głównej obsady miała awansować Priah Ferguson wcielająca się w Ericę – młodszą siostrę Lucasa. Podobny los miał spotkać gwiazdę serialu „Fleabag” Bretta Gelmana.

Poza tymi informacjami nie wiemy na razie wiele więcej, ponieważ pełna obsada nie była jeszcze ujawniona. Spekuluje się, że Tom Wlaschiha, którego pamiętamy z „Gry o tron”, może odegrać większą rolę w 4. sezonie po tym, jak zagrał jednego z rosyjskich żołnierzy w końcówce 3. serii.

4. sezon „Stranger Things” – ile odcinków?

Ani Netflix, ani producenci nie zdradzili oficjalnie tej informacji, dlatego musimy polegać na podejrzeniach i dedukcji. Te mają jednak solidne fundamenty, ponieważ scenarzyści umieścili na Twitterze zdjęcie ze stosem spiętych kartek – czujni fani doliczyli się dziewięciu zestawów, co ma sugerować, że nadchodzący 4. sezon „Stranger Things” będzie liczył 9 odcinków.

Data premiery 4. sezonu „Stranger Things”?

Na ujawnienie tej informacji z pewnością będziemy musieli jeszcze sporo zaczekać, ponieważ po okresie izolacji społecznej z powodu pandemii COVID-19 prace na planie będą wznowione dopiero 17 września. Na tę chwilę zagraniczne media wspominają o okresie lipca-sierpnia 2021 roku, lecz byłby to naprawdę prędki termin. Według Collidera zdjęcia do poprzenich sezonów zajmowały 6-7 miesięcy, a post produkcja trwała kolejne 4. Przy takiej agendzie okres wakacyjny w przyszłym roku nie wydaje się taki niemożliwy do osiągnięcia.

IMDb informuje, że 1. odcinek 4. sezonu będzie nosił tytuł „Chapter One: The Hellfire Club”, a krótki opis głosi „We’re not in Hawkins anymore”. To może sugerować, że akcja na dłużej oddali się amerykańskiego miasteczka i możliwe, że ukaże wydarzenia z mroźnych rejonów Rosji już na samym początku sezonu.

Oczekiwania wobec 4. sezonu „Stranger Things”

Serial Netfliksa zdołał przyciągnąć przed ekrany miliony widzów swoim pierwszym sezonem, a widownia nie malała z kolejnymi odcinkami. Trzeba sobie jednak powiedzieć jasno, że dopiero w 3. sezonie twórcom udało się wskoczyć na okolice poziomu 1. serii. Drugi sezon wydaje się jedynie uzupełnieniem i pomostem pomiędzy pozostałymi seriami, więc chyba można być już dzisiaj pewnym, że popełnienie tego błędu jeszcze raz nie wchodzi w grę.

To wcale nie oznacza, że serial podąży we właściwym kierunku. Wyprowadzenie akcji „Stranger Things” z miasteczka Hawkins z pewnością przyniesie wiele świeżości, ale czy produkcja nie straci na uroku, którym raczyła nas w dotychczasowych seriach? Nieco się tego obawiam, ponieważ już nieraz przekonywaliśmy się o tym, jak uczynienie serialu większym odbierało mu klimat i psuło całą frajdę z oglądania. Wprowadzanie nowych postaci wychodziło do tej pory scenarzystom bardzo sprawnie, więc nie obawiałbym się tego aspektu w kontekście nowych 4. i 5. sezonu.

Zwiastuny i zapowiedzi 4. sezonu „Stranger Things”

Netflix udostępnił dotychczas klip potwierdzający powstanie 4. sezonu serialu oraz tak zwane Pozdrowienia z rosji, które nie wprost potwierdzają, że Hopper przeżył finał 3. sezonu. Dodatkowo opublikowano krótkie nagranie ukazujące kulisy odczytu scenariusza 4. sezonu przez obsadę serialu.

Na podstawie: radiotimes.com