Konsole

PlayStation 4 wciąż daje wystarczająco dużo powodów, by mieć ją u siebie

Paweł Winiarski
PlayStation 4 wciąż daje wystarczająco dużo powodów, by mieć ją u siebie
52

PlayStation 4 to najpopularniejsza konsola na rynku i nie ma szans na to, by w tej generacji dała się prześcignąć Xboksowy. Co charakteryzuje PlayStation 4? Jakie podzespoły drzemią w urządzeniu? Jakie są najlepsze gry na tę platformę? Temu właśnie się dziś przyjrzymy.

PlayStation 4 - godny członek silnej rodziny PlayStation

Pierwsze PlayStation (PSX, później PS1) zadebiutowało w Japonii w grudniu 1994 roku, a dotarło do Europy w roku 1995. Sprzęt powstał po części z przypadku i jego narodziny związane były z wcześniejszą współpraca na linii Sony-Nintendo, które miało stworzyć napęd CD do konsoli Super Nintendo. Ostatecznie z partnerstwa nic nie wyszło i firma wypuściła własną konsolę, która szybko zadomowiła się na rynku, stając się komercyjnym sukcesem. Później przyszła pora na PlayStation 2, PlayStation 3 - w tak zwanym międzyczasie japoński koncern stworzył również przenośne urządzenia - PlayStation Portable i PlayStation Vita.

Premiera PS4 miała miejsce w listopadzie 2013. To konsola ósmej generacji (patrząc ogólnie na generacje konsol), a czwarta jeśli chodzi o markę PlayStation. Łącznie udało się już sprzedać prawie 100 milionów konsol PlayStation 4 i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach ta świetna passa miała się zatrzymać - na dobrą sprawę może to sprawić wyłącznie następca, czyli PlayStation 5.

Co charakteryzuje PlayStation 4? Jakie podzespoły drzemią w urządzeniu? Jakie są najlepsze gry na tę platformę? Temu właśnie się dziś przyjrzymy.

Specyfikacja techniczna -  ile mocy mają konsole Sony?

Konsole już w dniu premiery nie są najmocniejszymi urządzeniami do grania i trzeba o tym wiedzieć decydując się na zakup. Oznacza to jednocześnie, że z każdym kolejnym rokiem będą jeszcze bardziej odstawać mocą od komputerów, szczególnie że konsola jest urządzeniem, którego nie można rozbudować. W przeciwieństwie do PC nie zmienicie procesora czy karty graficznej - można jedynie zamontować większy dysk.

Sony projektując konsolę PlayStation 4 starało się tak dobrać komponenty, by tym razem urządzenie nie było problematyczne dla twórców gier (PlayStation 3 miało autorski procesor Cell, który ciężko było okiełznać), wydajne i dostępne w atrakcyjnej dla klientów cenie. Zdecydowano się na 8-rdzeniowy, 64-bitowy procesor AMD Jaguar, którego każdy rdzeń taktowany jest zegarem 1,6 GHz oraz układ graficzny AMD Radeon 1,84 TFLOPS. Do tego 8GB pamięci RAM typu GDDR5, wymienny dysk twardy (500 GB standardowo, 1TB w innych wersjach konsoli) oraz napęd Blu-ray o prędkości 6x w przypadku płyt BD oraz 8x w przypadku płyt DVD.

Zobacz też: Skąd brać używane gry na PlayStation 4 i płacić mniej?

Konsola obsługuje Bluetooth, ma przewodową oraz bezprzewodową kartę sieciową, wyjście HDMI, USB 3.0 oraz wyjście audio.

Mocniejsza wersja PS4, czyli PlayStation 4 Pro dostała 8-rdzeniowy procesor AMD Jaguar, ale każdy rdzeń taktowany jest zegarem 2.1 GHz. Układ graficzny AMD Radeon posiada natomiast moc 4.2 TFLOP-a. Sprzęt posiada również dodatkowy 1GB pamięci RAM GDDR3, 1TB dysk twardy oraz 3 zamiast dwóch portów USB 3.1. Sony PlayStation 4 Pro pozwala wyświetlać również obraz w rozdzielczości 4K. Większa moc PS4 Pro pozwala wyświetlać gry w natywnej rozdzielczości 4K (choć jest ich niewiele, zdecydowanie częściej stosowane jest tak zwane szachownicowe 4K gdzie gry w rozdzielczości 3200 na 1800 pikseli upscalowane są do 4K), przyspieszyć i poprawić działanie niektórych produkcji dzięki trybowi turbo, zapewnia również trochę lepsze działanie gier dla gogli PlayStation VR.

Jakie dodatkowe akcesoria do PS4 wybrać?

Na jakim kontrolerze można grać na konsoli?

Wraz z konsolą PlayStation 4 zadebiutował nowy kontroler - DualShock 4, czyli podstawowy pad PS4. Choć ogólna bryła pozostała bardzo podobna do wcześniejszych odsłon, firma zdecydowała się zainstalować w nim panel dotykowy - tak zwany touchpad. Pojawił się również przycisk "share", który służy do udostępniania materiałów, które rejestruje konsola - zrzutów ekranu i materiałów wideo. Po drugiej stronie urządzenia umiejscowiono przycisk "options". Na padzie nie znajdziecie klasycznych już dla PlayStation przycisków "select" i "start". Zmieniono również gałki analogowe, które teraz stały się wklęsłe, poprawiono ponadto spusty, które delikatnie zagięto. Pad posiada również podłużną diodę na tylnej części korpusu oraz mały głośnik nad przyciskiem PS.

Pad od Sony dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, raz na jakiś czas urządzenie otrzymuje również specjalne wersje, jednak zawsze chodzi tylko i wyłącznie o ich aspekt wizualny.

Ale w zasadzie jaki wybrać pad do PS4?

DualShock 4 nie jest oczywiście jedynym padem, który można podłączyć do PlayStation 4. Niektórzy producenci sprzętów gamingowych zdecydowali się stworzyć własne kontrolery. Jednym z takich urządzeń jest na przykład Razer Raiju Ultimate.

Gogle wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR

PlayStation VR to gogle wirtualnej rzeczywistości, które w fazie pierwszych pokazów funkcjonowały pod nazwą Project Morpheus. Trafiły na rynek jesienią 2016 roku i cały czas cieszą się dużą popularnością. W marcu mówiło się o 4,2 milionach sprzedanych egzemplarzy, co na pewno zachęca zarówno Sony, jak i zewnętrznych developerów do tworzenia kolejnych gier na tę platformę. Gogle są typowym plug&play i ich uruchomienie jest banalnie proste. Nie są samodzielnym urządzeniem, do działania wymagają konsoli PlayStation 4, wciąż jest to jednak najtańszy "duży" zestaw do wirtualnej rzeczywistości, który cenowo jest zdecydowanie korzystniejszy niż HTC Vive czy Oculus Rift wymagający dodatkowo mocnego komputera (a i same gogle są dużo droższe). PSVR stawia przede wszystkim na gry.

Najlepsze gry na PlayStation VR, to bez wątpienia takie tytuły, jak:
- Astro Bot Rescue Mission
- Firewall: Zero Hour
- Superhot VR
- Resident Evil 7: Biohazard
- Beat Saber
- Rez Infinite
- Farpoint

Najlepsze gry na PlayStation 4

Doskonale pamiętam drugą połowę lat 90. ubiegłego wieku kiedy to gry na wyłączność dla konsol miały zdecydowanie większe znaczenie niż dziś. Aktualnie największe i najpopularniejsze serie pojawiają się zarówno na PlayStation 4, Xboksie One jak i komputerach PC - dla wielu osób moc konsol to jednak wciąż tak zwane “exclusive’y”. Po części się z tym zgadzam i kilkukrotnie w recenzjach gier zdarzyło mi się pisać “dla tej gry warto kupić PlayStation 4”. Japońska konsola obecnej generacji ma przynajmniej kilka fantastyczny produkcji, których próżno szukać na sprzętach konkurencji. Marvel's Spider-Man, Uncharted 4, The Last of Us Remastered, God of War - to kilka z nich.

Chcesz wiedzieć więcej? Oto najlepsze gry na PlayStation 4

Skąd brać gry?

Na szczęście sposobów na zaopatrzenie się w gry na PlayStation 4 jest przynajmniej kilka. W zasadzie każdy duży sklep z elektroniką ma swoje własne strefy PlayStation 4, gdzie kupimy zarówno pudełkowe wersje gier, akcesoria, jak również kody-zdrapki do sieciowego sklepu PlayStation. Drugim sposobem jest zakup gier na rynku wtórnym. Pudełkowa dystrybucja ma to do siebie, że nie nakłada na posiadacza żadnych ograniczeń jeśli chodzi o odsprzedanie posiadanej kopii. Oznacza to, że jeśli znudzi nam się dana produkcja, którą posiadamy na płycie Blu-ray, możemy ją bez problemu pożyczyć, sprzedać czy wymienić - a kolejny posiadacz uruchomi ją na swojej konsoli. To świetny sposób, jeśli budżet na nowe gry jest ograniczony. Kilka miesięcy po premierze używane egzemplarze można bowiem kupić zdecydowanie taniej. Podobnie z nowościami - kupujemy grę na premierę, przechodzimy, sprzedajemy, jesteśmy stratni jedynie małą kwotę, dokładamy i kupujemy kolejną nowość.

Oddzielnym i inaczej działającym sposobem kupowania gier jest cyfrowa dystrybucja. PlayStation posiada swój własny sieciowy sklep PlayStation Store. Kupicie w nim gry w tak zwanej wersji digital, czyli dystrybuowanej bez fizycznego nośnika. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy - nie trzeba fatygować się do fizycznego sklepu ani magazynować na półce gry w plastikowym pudełku. Ceny nowych gier nie są jednak niższe (a czasem kilkadziesiąt złotych wyższe niż na fizycznym nośniku), gra przypisana jest też do Waszego konta i nie ma możliwości jej odsprzedania. Sklep PlayStation to również promocje, których jest tam naprawdę sporo i może się okazać, że tego typu wydarzenia będą dla Was najlepszym sposobem na zaopatrzenie się w gry.

Abonament sieciowy PlayStation Plus

PlayStation Plus to płatna usługa abonamentowa dla użytkowników konsol Sony, w tym PlayStation 4. Korzyści wynikających z opłacania abonamentu jest kilka - po pierwsze, granie online wymaga posiadania PS+, nie dotyczy to jednak darmowych gier stawiających na sieciową zabawę. Po drugie, co miesiąc abonenci otrzymują darmowe gry, które można przypisać do konta i grać w nie jeśli abonament jest opłacany. Po trzecie PS+ umożliwia zapisywanie stanów gier w chmurze, co na pewno przyda się osobom nie do końca ufającym dyskowi swojej konsoli lub takich, którzy będą zmieniać ją na inny egzemplarz. Po czwarte subskrybenci usługi bardzo często otrzymują dodatkowe rabaty na gry w PlayStation Store, dzięki czemu można je kupić taniej, nawet jeśli już zostały przecenione w ramach jakiejś wyprzedaży.

Zobacz też: A może granie w plenerze? Podpowiadamy jaka konsola przenośna będzie najlepsza!

Abonament PlayStation Plus przez długi czas dotyczył trzech konsol - PlayStation 4, PlayStation 3 i PlayStation Vita, w związku z czym "darmowe" gry docierały na wszystkie trzy platformy. W tym roku z zestawienia wyleciał przenośny sprzęt, co teoretycznie powinno odbić się na jakości gier dla pozostałych platform.

Ile kosztuje PlayStation Plus?

Bez promocji, w PlayStation Store wygląda to następująco:
- 1 miesiąc PlayStation Plus - 33 zł
- 3 miesiące PlayStation Plus - 100 zł
- 12 miesięcy PlayStation Plus - 240 zł

Zdarza się, że w oficjalnym sklepie PlayStation poszczególne oferty bywają przecenione, warto też pamiętać, że to nie jedyne miejsce gdzie można kupić dostęp do usługi. W fizycznych sklepach dostępne są również fizyczne zdrapki, w sieci znajdziecie również oferty z dostępem do PS+, czasem tańsze niż w sklepie PlayStation.

Czy warto kupić PlayStation 4?

PlayStation 4 nie jest najmłodszym sprzętem, jednak wciąż warto go kupić - niezależnie od tego, czy wybierzecie klasyczny model, wersję PlayStation 4 Slim czy PlayStation 4 Pro. Biblioteka gier jest ogromna, zarówno jeśli chodzi o produkcje na wyłączność dla konsoli Sony, jak również tytułów wieloplatformowych dostępnych również na Xboksie One, jak i PC. Biorąc pod uwagę, że sprzęt cały czas dostaje nowe gry, można go uznać za jeden z najtańszych sposobów na zapoznanie się z nowościami. Dodatkowo konsola nie jest mocno awaryjna i powinna posłużyć długie lata. Mój premierowy egzemplarz urządzenia cały czas ma się świetnie, a jest non stop w użytku - choć wiadomo, że nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Jeśli zapytacie co wybrać - PlayStation 4 czy Xboksa One, od lat mam jedną i tę samą odpowiedź. Kupcie taki sprzęt, jaki mają Wasi znajomi - łatwiej będzie Wam pograć z nimi wspólnie w sieci i wymieniać się grami na płytach. PlayStation 4 jest bez wątpienia najpopularniejszą konsolą obecnej generacji w Polsce.

PlayStation 4 czy Xbox One? Wszystkie za i przeciw

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu