Apple

Mój nowy iPhone. 7 rzeczy, które warto zrobić, aktywować i zainstalować na nowym smartfonie Apple

Kamil Świtalski
64

Jesteście nowymi szczęśliwymi posiadaczami iPhone'a i... nie wiecie co dalej? Mamy kilka podpowiedzi.

1. Konto Apple ID

Proces konfiguracji nowego iPhone'a jest banalnie prosty. Całość dostępna jest po polsku i nie stanowi większego problemu — elementem który może budzić wątpliwości jest konto Apple ID. Wszystko co musicie o nim wiedzieć zebraliśmy już dla was w osobnym wpisie, a jeżeli nie planujecie na start żadnych zakupów — to mamy także podpowiedź jak założyć nowe konto Apple ID bez podpinania karty. Oczywiście utworzyć nowe konto możecie już wcześniej, by później szybko się zalogować i już cieszyć się nowym urządzeniem!

Zobacz też: Czy warto kupić teraz iPhone 7? To nadal świetny smartfon, polecam.

2. Dbaj o zabezpieczenie urządzenia

Telefony to już nie tylko urządzenia do wykonywania połączeń głosowych i odbierania wiadomości tekstowych. Mamy tam naszą skrzynkę e-mail, mamy dostęp do kont bankowych, karty płatnicze i inne wrażliwe dane. Od lat iPhone oferują zabezpieczenia kodem — a poza nimi jest jeszcze czytnik linii papilarnych (Touch ID) oraz zaawansowane rozpoznawanie twarzy (Face ID). Nie zapomnij ich skonfigurować — i korzystaj na co dzień! Jeżeli będziecie współdzielić telefon — teraz można też skonfigurować Face ID dla więcej niż jednego użytkownika, sprawdźcie jak to zrobić!

Zobacz też: Który iPhone wybrać?

3. Ulubione aplikacje — wszystkie czekają w App Store

Nie ważne czy iPhone jest waszym pierwszym smartfonem, czy przesiadacie się z Androida — prawdopodobnie macie już zestaw ulubionych narzędzi, z których na co dzień korzystacie. Ot, chociażby na komputerze. Aby ułatwić sobie pracę na nowym smartfonie, warto zainstalować dedykowane narzędzia. Wszystkie je znajdziecie w sklepie App Store. Jeżeli szukacie inspiracji co warto zainstalować, sprawdźcie najlepsze aplikacje na iPhone 2018 oraz autorski wybór 10. najlepszych aplikacji, bez których nie wyobrażam sobie mojego iPhone'a. A kiedy będziecie mieć chwilę na przyjemności — to zainstalujcie też kilka z najlepszych gier na iPhone'a!

4. Zostaw kartę w domu, płać smartfonem

W tym roku doczekaliśmy się Apple Pay w Polsce. Usługi, która pozwala na płatności zbliżeniowe telefonem. Dostępna jest w modelach iPhone 6 i nowszych — a wspiera ją już dziesięć rodzimych banków. Wygodna i bezpieczna opcja, obok której żaden miłośnik współczesnych technologii nie powinien przejść obojętnie. Jak skonfigurować Apple Pay w iPhone dowiecie się z naszego poradnika, w którym przechodzimy przez cały proces krok po kroku.

5. Skonfiguruj centrum sterowania

Centrum sterowania to wysuwane z dolnej krawędzi ekranu menu, do którego możemy mieć dostęp niezależnie od tego co robimy na naszym telefonie. To miejsce w którym możemy sobie ustawić wygodny zestaw skrótów, m.in. do budzika, latarki, notatek, dyktafonu, kalkulatora czy innych funkcji systemowych. Stwórzcie własny zestaw, a będziecie mogli korzystać z nowego iPhone'a znacznie sprawniej, gwarantuję!

6. Zadbaj o prywatność

Skoro już wiecie o podstawowych metodach zabezpieczeń — to warto też przyjrzeć się bliżej sekcji Prywatność w ustawieniach. Można tam podejrzeć zestaw uprawnień i dostępów, które serwujemy do poszczególnych modułów. Mowa tutaj m.in. o lokalizacji, zdjęciach, mikrofonie czy aparacie fotograficznym. To także sekcja, w której możemy nimi dowolnie zarządzać.

7. Wybierz nową klawiaturę i pisz wygodnie!

Mimo że klawiatura Apple jest jedną z najlepiej ocenianych przez użytkowników, to jestem doskonałym przykładem na to — że nie dla każdego jest najlepszym wyborem. Na szczęście iOS od kilku wersji umożliwia instalację zewnętrznych klawiatur — wszystkie je znajdziecie w App Store. Sprawdźcie najlepsze klawiatury i wybierzcie tę, która jest dla was najwygodniejszą!

8. Aktywuj darmowy rok Apple TV+

2019 to rok nowych usług i abonamentów od Apple. Jednym z nich jest świeża usługa VOD, Apple TV+, w ramach której można znaleźć autorskie seriale stworzone na wyłączność platformy. Wszyscy użytkownicy mają trzy miesiące od zakupu (i aktywacji nowego urządzenia) na aktywowanie promocyjnej oferty. Jak aktywować darmowy rok w Apple TV+? — tutaj znajdziecie kompletny poradnik.

9. Gry bez mikropłatności — biblioteka Apple Arcade już czeka!

Mimo że na smartfonach trudno narzekać na brak gier, to jednak lwia część z nich jest tytułami free-to-play, gdzie nietrudno się odbić od mikrotransakcji i długiego czasu oczekiwania na możliwość powrotu do gry. Ale gier premium, w których płacimy raz i — jak za dawnych lat — po prostu gramy, też nie brakuje. Ale zamiast wydawać kilkaset złotych w ramach testów rozmaitych produkcji, można po prostu zainwestować w abonament Apple Arcade (lub skorzystać z miesięcznego okresu próbnego) i zyskać dostęp do kilkudziesięciu fantastycznych gier. Zobacz też najlepszych 10 gier z Apple Arcade!, no i nie zapomnij podłączyć pada do iPhone'a — by grało się jeszcze wygodniej!

-

Artykuł opublikowano pierwotnie 25 grudnia 2018 roku. Został zaktualizowany o nowe elementy, tematy i polecane aplikacje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile