Zablokowany iPhone to duży problem. Jeśli nie pamiętasz kodu, będziesz musiał przywrócić jego oprogramowanie. Podpowiadamy jak to zrobić.
Prywatność to coś, o czym Apple przypomina nam na każdym kroku. iPhone jest sprzętem osobistym, z którego korzystać ma tylko jeden z użytkowników. Telefon zabezpieczony jest nie tylko biometrią, ale także dodatkowym kodem – co uniemożliwia np. zmianę odcisku palca czy skanu twarzy. Gdy telefonu nie da się odblokować – np. z powodu nierozpoznania biometrii lub błędnie wpisanego kodu, na ekranie blokady pojawi się komunikat informujący, że iPhone jest zablokowany. A to automatycznie oznacza brak dostępu do zawartości telefonu, brak możliwości dzwonienia i niemożność odbierania wiadomości.
W tym artykule dowiesz się, jak odzyskać kontrolę nad zablokowanym iPhonem. W niektórych sytuacjach nie będzie to jednak przyjemna procedura. Jeśli zapomniałeś hasła i nie możesz go sobie przypomnieć, jego odblokowanie będzie wiązało się z daleko idącymi konsekwencjami. Jeśli wcześniej nie przygotowałeś się na taką ewentualność, niestety stracisz także wszystkie swoje dane. To sytuacja, której raczej nikt nie chce doświadczać. Możemy zakładać jednak, że masz kopię zapasową. Jeśli tak, procedura przywrócenia iPhone'a nie będzie tak bolesna. Pomoże w tym nasz poradnik.
Urządzenie iPhone niedostępne – jeszcze nie musisz panikować
Zacznijmy od sytuacji, w której niepokojący komunikat to kwestia przypadku. Czasami zdarza się, że dotykowy ekran aktywuje się w kieszeni i bez Twojej wiedzy i woli, losowe cyfry na ekranie blokady zostaną wciśnięte. Jeśli powtórzy się to kilka razy, dostęp do smartfona może zostać ograniczony na kilka minut. W takiej sytuacji nie należy panikować. Komunikat "iPhone jest zablokowany, spróbuj ponownie za X minut" w końcu zniknie. Wówczas wystarczy po prostu wpisać prawidłowy PIN i dostęp do urządzenia zostanie przywrócony. Nie da się jednak ukryć, że to dość irytujące zabezpieczenie. Kilka razy przytrafiła mi się taka przygoda i mimo że smartfon był mi potrzebny "już", musiałem odczekać kilka minut, aby znowu z niego skorzystać, mimo że doskonale pamiętałem PIN.
Zablokowany iPhone — powody blokady
W internecie często pojawiają się zapytania: jak odblokować iPhone bez kodu, iPhone zablokowany jak odblokować, utracony iPhone jak odblokować, a nawet znaleziony iPhone 7 jak odblokować. W tym ostatnim przypadku masz marne szanse, że uda Ci się go odblokować – wielce prawdopodobne jest, że ma zablokowaną możliwość aktywacji i może posłużyć co najwyżej jako przycisk do papieru. Nie da się jednak ukryć, że najczęstszym powodem blokady iPhone'a jest fakt, że zapominamy do niego kodu. Standardowy, 4-cyfrowy PIN może być rozbudowany do kodu alfanumerycznego, kodu numerycznego lub kodu 4-cyfrowego. Ciągi te mogą być na tyle skomplikowane, że bez ich zapamiętania, trudno będzie do nich powrócić w momencie, w którym o nich zapomnisz. Może też się zdarzyć sytuacja, w której telefon zostanie zablokowany z poziomu narzędzia "Lokalizator" (Find my iPhone), jednak to już zupełnie inna historia i inne procedury odzyskania dostępu do telefonu.
Jak odblokować iPhone'a kiedy zapomnisz kodu?
Odblokowanie zablokowanego iPhone'a bez podania kodu to sprawa przegrana i procedura odzyskania dostępu nie będzie prosta. Nie ma działających sposobów na ominięcie zabezpieczeń Apple. Nie pomogą zapytania do Google typu: jak odblokować iPhone bez przycisku home, jak odblokować iPhone bez Apple ID, czy jak odblokować iPhone bez hasła. Choć wiele stron będzie wmawiało Ci, że taka możliwość istnieje i podpowiadają jak odblokować iPhone bez komputera lub jak odblokować iPhone bez iTunes, nie daj się nabrać. By odzyskać dostęp do zablokowanego telefonu, potrzebne będzie jego wymazanie – zdalne (wymagane korzystanie z iCloud) o ile masz włączoną funkcję Znajdź mój iPhone lub wymagające podłączenia urządzenia go do komputera.
Do wykonania tego procesu wymagany jest komputer Mac lub PC. W przypadku zdalnego resetowania urządzenia, przydatna będzie aplikacja Znajdź mój iPhone (Lokalizator), z której skorzystasz odwiedzając adres iCloud.com w przeglądarce. Kliknij w opcję Wszystkie urządzenia, a następnie wybierz urządzenie, które chcesz wymazać. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami.
Jak odblokować iPhone'a z pomocą komputera?
Jeśli rzeczywiście zapomniałeś kodu odblokowującego i przy każdej ponownej próbie nadal nie pamiętasz jakie to było hasło, użyj komputera, aby wprowadzić iPhone’a w tryb awaryjny. Tryb awaryjny umożliwia wymazanie iPhone’a, co pozwala skonfigurować go ponownie. Jeśli używasz komputera PC, upewnij się, że jest na nim zainstalowany system Windows 8 lub nowszy oraz program iTunes. Będziesz też potrzebować przewodu, który został dostarczony z telefonem iPhone, lub innego zgodnego przewodu. W celu przeprowadzenia poprawnego przywracania iPhone'a, konieczne jest podłączenie go do komputera.
Pierwszym krokiem jest wyłączenie telefonu, co może różnić się w zależności od modelu urządzenia. iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X i nowsze, w tym iPhone SE (2. i 3. generacji) wyłączysz naciskając przycisk boczny oraz przycisk zmniejszania głośności. Przytrzymaj je, aż pojawi się suwak Wyłącz. iPhone starszej generacji (iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s i iPhone 6) wyłączysz naciskając Home i przytrzymując przycisk boczny, aż pojawi się okienko i suwak Wyłącz. Dla iPhone'a SE 1. będą to przyciski Home i zwiększenie głośności. Przesuń palcem suwak i poczekaj aż telefon się wyłączy.
Teraz musisz wprowadzić telefon w tryb awaryjny naciskając na nim odpowiednie przyciski (sprawdź diagram powyżej lub odwiedź witrynę pomocy technicznej Apple) i podłączając go do komputera. Tak podłączony iPhone wyświetli na urządzeniu ekran trybu awaryjnego. Jeśli tak się nie stało, sprawdź połączenie i zacznij proces od nowa. W Finder (komputer Mac) lub w aplikacji iTunes (PC) pojawi się okienko przywracania iPhone'a. Interesuje cię opcja Odtwórz - wybierz ją. Rozpocznie się pobieranie oprogramowania. Po jego zakończeniu nastąpi przywracanie, które potrwa przynajmniej kilka minut. Wystarczy poczekać na ukończenie procesu. iPhone jest gotowy do ponownej konfiguracji, gdy na jego ekranie pojawi się ekran powitalny.
Jak odblokować iPhone'a, żeby nie stracić wszystkich danych?
Jak odblokować iPhone bez utraty danych? Najprościej będzie przypomnieć sobie kod zabezpieczający. Jeśli nie potrafisz sobie go przypomnieć, bez utraty danych się niestety nie obejdzie. Jeśli jednak masz dostęp do backupu (kopii zapasowej), będziesz mógł odzyskać to, co straciłeś. Choć oczywiście może być problem z przywróceniem tego, co było na telefonie w chwili jego zablokowania. Kopię zapasową z iCloud przywrócisz gdy na nowo zainstalujesz system na telefonie.
Jeśli regularnie robisz backup na komputerze, również i on daje gwarancję, że w razie niespodziewanej awarii lub sytuacji, w której telefon zostaje zablokowany, odzyskasz część utraconych danych. Jeśli z jakiegoś powodu zrezygnowałeś z możliwości użycia kopii zapasowych – masz dużego pecha. Będziesz musiał wymazać iPhone'a, przywrócić go do ustawień fabrycznych i zacząć przygodę od nowa – co być może będzie lekcją, która nauczy cię regularnego tworzenia backupu. Stracisz dostęp do zdjęć i filmów. Zapisane w pamięci telefonu pliki, dokumenty i ustawienia również znikną. Nie da się już cofnąć ich usunięcia. Nie odzyskasz plików przechowywanych lokalnie, które nie były synchronizowane z iCloud lub innymi usługami w chmurze. Przechowywanie danych bez kopii to zły pomysł, a usunięcie danych do najprzyjemniejszych nie należy.
Wymazywanie danych — kiedy będzie niezbędne do odblokowania iPhone'a?
Niestety, w momencie zablokowania iPhone'a i kolejnych prób wprowadzenia kodu, które zakończyły się niepowodzenie, by móc z niego dalej korzystać, potrzebne będzie wyzerowanie urządzenia i wymazanie danych. A wraz z nim, kodu odblokowującego. I choć mogą istnieć różne sposoby na ominięcie ekranu blokady, co z pewnością zauważyłeś przeglądając Google, dotyczy to starych wersji oprogramowania iOS. Szukanie w Google i na Facebooku sposobów obejścia blokady raczej nie pomoże, nawet dla starszego modelu telefonu. Jeśli różne strony internetowe będą sugerowały, że da się to zrobić "magicznym sposobem", nie warto im wierzyć i liczyć, że rzeczywiście pomogą. Rada na koniec: zapamiętaj swój kod. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić dostęp do smartfona.
Aktualizacja: 19.07.2023
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu