Poradniki

Jak połączyć iPhone'a z telewizorem? Podpowiadamy

Piotr Kurek
Jak połączyć iPhone'a z telewizorem? Podpowiadamy
0

Podpowiadamy jak połączyć iPhone'a z telewizorem, by móc oglądać filmy, seriale, zdjęcia, materiały wideo i inne treści na dużym ekranie. Z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej lub tradycyjnie - przy użyciu kabla HDMI.

Zastanawiacie się czasem, jak jak podłączyć iPhone do TV i po co w ogóle łączyć telefon z telewizorem? Smartfon z telewizorem można połączyć choćby po to, by pokazać bliskim lub znajomym zdjęcia z wakacji na dużym ekranie. To także doskonały sposób na odtwarzanie filmów, seriali, nagranych materiałów wideo w pełnej rozdzielczości w taki sposób, by każdy z obecnych mógł je wspólnie obejrzeć. Jednak to nie tylko filmy i zdjęcia. Połączenie iPhone'a z telewizorem to także świetny sposób na wyświetlanie gier i aplikacji na dużym ekranie, co pozwala cieszyć się elektroniczną rozrywką na kanapie bez patrzenia na stosunkowo niewielki wyświetlacz smartfona. Posiadając telefon iPhone łączenie z TV nie będzie wielkim wyzwaniem. Pod warunkiem, że posiadacie odpowiedni telewizor.

Jeśli to Smart TV z AirPlay 2, to najprostsze będzie wykorzystanie sieci bezprzewodowej. Jeśli posiadacie starszy telewizor, bez dostępu do WiFi, to tradycyjne rozwiązanie również zda egzamin - posługując się odpowiednim kablem. Która opcja jest lepsza? Z pewnością bezprzewodowe łączenie iPhone'a z telewizorem będzie łatwiejsze i nie będzie wymagało dodatkowych przejściówek i okablowania. Postaramy się w prosty sposób pokazać jak przesłać obraz z iPhone na TV oraz jak połączyć iPada z telewizorem przez WiFi.

Jak połączyć iPhone z TV za pomocą WiFi?

Źródło: Apple

Najłatwiej połączyć iPhone'a i iPada z telewizorem obsługującym AirPlay 2. Technologia AirPlay umożliwia przesyłanie filmów, zdjęć z wakacji, muzyki, zapisanych materiałów wideo wyświetlanych na urządzeniu na zewnętrzny wyświetlacz. Pozwala też na klonowanie ekranu iPhone'a i iPada, co pozwala między innymi na przeglądanie internetu, uruchamianie gier i aplikacji na dużym ekranie odbiornika telewizyjnego. W aplikacji obsługującej multimedia wystarczy odszukać ikony AirPlay (może przybrać postać anteny lub telewizora) i wybrać odbiornik, na którym będzie odtwarzany materiał - nic trudnego ani skomplikowanego. W ten sam sposób odpowiecie sobie na pytanie: jak połączyć iPada z telewizorem przez sieć WiFi. Sprzęty mobilne Apple działają na tych samych zasadach i uruchomienie części funkcji w iOS i iPadOS sprowadza się do wykonania takich samych kroków - bez względu czy jest to iPhone, iPad, czy iPod touch.

Klonowanie ekranu iPhone - czy da się połączyć go z TV?

Posiadając smartfon iPhone udostępnianie ekranu nie sprawia większego problemu. Często otrzymujemy pytania "jak przerzucić obraz z iPhone na telewizor". Odpowiedź jest prosta. Działa to na podobnej zasadzie co w przypadku udostępniania treści multimedialnych. Jednak i tu warunkiem jest posiadanie odpowiedniego telewizora. Najlepszym rozwiązaniem na klonowanie ekranu iPhone na TV jest więc technologia Airplay. To dzięki niej w prosty i wygodny sposób prześlecie sygnał wideo z telefonu, co pozwoli cieszyć się aplikacjami, grami, zdjęciami, treściami wideo oraz innymi materiałami i informacjami wyświetlanymi na iPhonie na dużym ekranie telewizora.

Źródło: Apple

Jak udostępnić ekran z iPhone na telewizor? To bardzo proste:

  1. Otwórz centrum sterowania na iPhonie.
  2. Stuknij palcem w przycisk / ikonę Klonowanie ekranu, a następnie wybierz Apple TV lub obsługujący AirPlay 2 telewizor inteligentny jako urządzenie wyjściowe odtwarzania.
  3. Jeśli na ekranie telewizora pojawił się kod / hasło, wprowadź go na iPhonie. Od tej pory podłączone urządzenie wyświetla obraz na TV
  4. Aby przełączyć ponownie na iPhone’a, otwórz centrum sterowania. Z listy dostępnych opcji wybierz i stuknij w przycisk / ikonę Klonowanie ekranu, a następnie stuknij w opcję Zakończ klonowanie. Przełącz obraz i przesuń palcem w górę by zamknąć centrum sterowania.

Te kilka kroków wystarczy, by wiedzieć jak udostępnić ekran z iPhone na TV. Po chwili wszystkie treści z małego smartfona wyświetlone zostaną na telewizorze. W zależności od potrzeby, używanie klonowania jest proste i dostępne we wszystkich krajach. Jeśli szukasz więcej informacji i chcesz uzyskać pomoc lub rozwiązać problem dotyczący połączenia z TV, zapoznaj się z instrukcjami dostępnymi na dane urządzenie lub odwiedź i sprawdź strony pomocy technicznej Apple. Posiadając komputer Mac lub iPada możesz skorzystać z tych samych rozwiązań opartych o AirPlay 2. Je też połączysz z kompatybilnym telewizorem.

Sprawdź też: Jak połączyć telefon z telewizorem

Aplikacje do łączenia iPhone z TV

Temat aplikacji do łączenia iPhone z TV przerabiany jest od lat. W przypadku smartfona Apple korzystanie z zewnętrznych aplikacji, pozwalających na jego podłączenie do telewizora, nie jest takie proste i wygodne. Nie zawsze da się w ten sam sposób wyświetlić zawartości ekranu, jak w przypadku urządzeń z Androidem czy komputera PC. W App Store znajdziecie dziesiątki pozycji sugerujących, że doskonale radzą sobie z klonowaniem i łączeniem iPhone'a z TV. Jednak w rzeczywistości nic takiego nie robią. Od lat próbowałem połączyć swój telefon z telewizorem, na różne sposoby - bezskutecznie. Ponadto, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę. Choć dana aplikacja jest do pobrania za darmo, okazuje się, że by móc wykorzystać jakąś funkcję, trzeba za nią zapłacić. Szybko okazuje się, że możesz wydać kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, pobrać aplikację, by po chwili dowiedzieć się, że nie można z niej korzystać.

Niewykluczone jednak że znajdą się aplikacje pozwalające połączyć iPhone z TV, które zadziałają i pozwolą m.in. odtwarzać na nim muzykę, YouTube, czy gry. Upewnij się jednak czy jest ona dostępna na telewizor, którego używasz. Warto też sprawdzić, czy w sieci nie pojawiają się na ich temat jakieś uwagi. Przyda się też zobaczyć jakiś komentarz na temat działania aplikacji i sprawdzić jego treść.

Sprawa wygląda inaczej, gdy chodzi o strumieniowanie. Wiele aplikacji VOD pozwala na strumieniowanie treści bezpośrednio do telewizora. Na przykład za pomocą wbudowanego w Android TV (Google TV) narzędzia Cast od Google dającego dostęp do treści wideo z telefonu. Można to zrobić przy użyciu jednego przycisku na telefonie. Jednak mała uwaga. Cast dostępny jest wyłącznie na telewizorach z Android TV lub przy wykorzystaniu przystawki multimedialnej Chromecast.

Jak połączyć iPhone ze starszym TV - czy to możliwe?

A jak przerzucić obraz z iPhone na telewizor jeśli nie ma Smart TV? Czy wszystko stracone? Nie. iPhone'a podłączycie też do odbiornika, który z internetem nigdy się nie połączy. Pod warunkiem, że posiadacie odpowiednie okablowanie do przesyłania sygnału. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z przewodu HDMI podłączanego do iPhone'a przy pomocy przejściówki ze złącza Lightning na cyfrowe AV. Przejściówka jest przeznaczona do użytku z iPhonem, iPadem lub iPodem ze złączem Lightning. Umożliwia klonowanie obrazu z ekranu urządzeń w jakości HD do 1080p. W tym aplikacji, prezentacji, witryn internetowych, pokazów slajdów i innych treści. Bezpośrednio na ekranie telewizora, wyświetlacza, projektora lub innego zgodnego urządzenia z wejściem HDMI.

Tego typu odpowiednia przejściówka działa z każdym modelem iPhone'a wyposażonego w złącze Lightning - od modelu iPhone 5.
W sprzedaży dostępne są oficjalne przejściówki Apple oraz innych producentów. Ceny tego typu sprzętu zaczynają się na poziomie ok. 70 zł (dla produktów nielicencjonowanych). Oficjalna przejściówka ze złącza Lightning na cyfrowe AV w Apple Store kosztuje 249 zł. Wyposażona jest dodatkowo w złącze Lightning pozwalające na jednoczesne ładowanie iPhone'a i wyświetlanie jego ekranu na telewizorze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu