Po Godzinach

Można odetchnąć z ulgą. Netflix nie zablokuje współdzielenia kont

Piotr Kurek
Można odetchnąć z ulgą. Netflix nie zablokuje współdzielenia kont
1

Baliście się, że niedługo Netflix zablokuje możliwość dzielenia kont z przyjaciółmi i rodziną? Wszystko wskazuje na to, że platforma nie zdecyduje się na wprowadzenie tego ograniczenia.

Współdzielenie konta Netflix z osobami, które z nami nie mieszkają, to coś, co jest wykorzystywane przez użytkowników serwisu VOD na całym świecie. I choć ma to być złamaniem regulaminów usługi, tak w materiałach marketingowych często pojawiały się zachęty do tego typu zachowań. Nikt też nie poniósł żadnych konsekwencji za dzielenie się kontem z przyjaciółmi czy rodziną mieszkającą na drugim końcu kraju. Netflix nie blokował takich kont.

Zobacz też: Może i niebezpieczny, ale taki świat w serialu fantasy wciąga. Cień i kość – recenzja

W marcu tego roku platforma wystartowała jednak z testami funkcji, która ograniczała dzielenie się kontem z innymi, niezamieszkałymi pod tym samym adresem, osobami. Współdzielący Netfliksa zaczęli otrzymywać powiadomienia z informacją, że jeśli nie mieszkają tam, gdzie główny właściciel konta, to muszą posiadać swoje własne. Chyba, że potwierdzą je za pomocą kodu wysłanego na e-mail lub w wiadomości SMS. W sieci zaczęło się robić gorąco. Krytycznych komentarzy w stronę Netfliksa nie brakowało — także z Polski. Platforma tłumaczyła to dobrem użytkowników i rozwojem samej usługi.

Dzielenie kont na Netflix zostaje? Wszystko na to wskazuje

Komentarze w sprawie przeprowadzanych testów musiały dać do myślenia włodarzom Netfliksa. Okazuje się, że firmie nie zależy na „dokręcaniu śruby” użytkownikom. Jak podaje serwis Deadline, Reed Hastings, jeden z założycieli i właścicieli platformy, przy okazji podsumowania pierwszego kwartału odniósł się do informacji na temat ewentualnego wprowadzenia ograniczeń w dzieleniu kont. Jego zdaniem, tak daleko idące posunięcia mogą okazać się zbyt drastyczne. To w konsekwencji może odbić się na liczbie aktywnych użytkowników i negatywnie wpłynąć na jakość oferowanych usług.

Zobacz też: Kwiecień na Netflix – mnóstwo nowości, w tym dwie mocne polskie premiery

Z jego wypowiedzi wynika, że użytkownicy muszą mieć poczucie, iż wprowadzane przez Netflix zmiany mają sens i są zrozumiałe. Prowadzone testy miały pomóc w poznaniu opinii widzów na temat zmian, które mogłyby się pojawić w przyszłości. Najwyraźniej wnioski są takie, że zaproponowany sposób nakładania ograniczeń może okazać się nieskuteczny. Nie oznacza to wcale, że nie pojawi się zmodyfikowana oferta czy regulamin. Przedstawiciele platformy podają, że Netflix stara się dostosowywać usługę do bieżącej sytuacji, ale chce mieć też pewność, że korzystają z niej osoby, które są do tego uprawnione. Czy to się przełoży na np. droższy plan przeznaczony nie tylko dla rodzin, ale i przyjaciół? Wszystko zależy od tego, na jaki model zdecyduje się Netflix.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu