Felietony

HBO Max zmierza do Polski. Czy będzie lepsze od HBO GO?

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

44

Jesienna premiera HBO Max w Polsce wydaje się przesądzona, jeśli nie nastąpią żadne opóźnienia. Na co możemy liczyć, gdy HBO Max zastąpi HBO GO? Na czym najbardziej nam zależy?

Z niecierpliwością wyczekiwałem zapowiedzi wdrożenia HBO Max w Europie, w tym w Polsce, ponieważ po premierze tego serwisu w USA stało się jasne, że WarnerMedia nareszcie obiera ścieżkę ku ujednoliceniu i globalizacji swojego portfolio. Posiadanie różnych platform VOD w innych regionach oraz różnice w katalogach filmów i seriali sprawiały, że konkurencja z największymi rywalami oraz prowadzenie tego biznesu były bardzo utrudnione.

HBO Max wejdzie do Polski! Nareszcie pożegnamy HBO GO

Marka HBO Max ma szansę rozwiązać te wszystkie problemy, a dla widzów i użytkowników jest to światełko w tunelu oraz oznaka lepszych czasów. Dlaczego premiera HBO Max w Polsce oraz wielu innych regionach jest tak ważna? Na co możemy liczyć, gdy serwis pojawi się nad Wisłą?

HBO Max to lepsze aplikacje niż HBO GO

Każdy użytkownik HBO GO doskonale zna wady i zalety aplikacji mobilnych, smart TV oraz serwisu www. Niestety, na przestrzeni lat, pomimo uaktualnienia infrastruktury, HBO GO potrafi zawieść w najmniej spodziewanym momencie, a w dodatku robi to dość regularnie.

Na Disney+ trafią filmy Sony ze Spider-Manem i wiele innych

Zmiana zaplecza technicznego na to, z którego korzystają inne kraje europejskie, a także wprowadzenie nowych aplikacji w 2017 roku nie przełożyło się na znaczącą poprawę sytuacji, ponieważ regularnie zerowana "Moja lista", problemy z wczytywaniem opisów odcinków, brak opcji zapamiętywania ustawień języka i wiele innych kłopotów, to codzienność z HBO GO.

Źródło obrazka.

Przyglądając się opiniom na temat aplikacji HBO Max nie natrafiłem na tak skrajne relacje użytkowników. Oczywiście pewne problemy mogły się pojawić, ale nie wspominano o tak krytycznych trudnościach. Z tego, co udało mi się zobaczyć interfejs HBO Max wydaje się też bardziej przejrzysty i wygodny w obsłudze, choć może to być złudzenie, natomiast nie ulega wątpliwości, że w momencie uczynienia HBO Max usługą globalną będziemy mogli liczyć na lepsze wsparcie techniczne, szybsze naprawianie błędów i obsługę obszerniejszej listy urządzeń, na których dziś usług HBO może nie być.

Dowiedz się więcej: HBO Max vs HBO GO

Lepsza jakość - dzięki HBO Max wkracza do XXI wieku streamingu

Nie będę od razu chwalił HBO Max, ponieważ usługa wystartowała bez obsługi 4K, ale na premierę "Wonder Woman 1984" w grudniu zeszłego roku serwis zdążył się należycie przygotować. Od tamtej pory platforma wspiera rozdzielczość 4K Ultra HD, HDR, Dolby Vision, a także Dolby Atmos. To pakiet, który zapewnia nam najlepsze wrażenia podczas seansu w domowych warunkach i nie wyobrażam sobie sytuacji, by HBO Max w Europie było pozbawione tych technologii w momencie premiery. Aktualną jakość HBO GO (jakieś 720p z niskim bitratem i dźwięk stereo) pozostawię bez komentarza.

Netflix testuje nowe elementy interfejsu – oby zostały bo są bardzo przydatne!

(Jeszcze) szybsze premiery na HBO Max

Spokojnie, nie liczcie na premiery nowych filmów Warnera tego samego dnia na HBO Max, co w kinach. Ten precedens dotyczy tylko rynku amerykańskiego, ponieważ wynika z porozumienia z lokalnymi oddziałami oraz kinami, natomiast w Europie nadal panuje stary porządek. To, na co możemy liczyć, to brak jakichkolwiek opóźnień nowych filmów i seriali HBO Max Original, które docierają co prawda do Polski, ale czasami notują spore opóźnienia. Obecność HBO Max w Europie powinno sprawić, że premiery będą odbywać się jak na Netfliksie - o jednej porze na całym globie.

Ten serial Amazonu będzie na ustach wszystkich. Teraz wiemy, że jest najdroższy w historii

HBO Max to więcej filmów i seriali

Mimo, że na bibliotekę filmów i seriali na HBO GO narzekać nie można i rzeczywiście w ostatnim czasie chętniej odwiedzam ten serwis niż np. Netfliksa, to spoglądając na wcześniejsze działania wokół HBO Now, a teraz HBO Max, śmiem twierdzić, że ujednolicenie kwestii technicznych i brandingowych przełoży się też na szybsze i bardziej skuteczne uzupełnianie katalogu. HBO bardzo umiejętnie rozbudowuje swoją ofertę nie tylko o własne, oryginalne produkcje, ale także filmy, seriale i dokumenty na licencji, więc istnieje spora szansa to, że działania zza wielkiej wody przełożą się też na rozszerzenie oferty na terenie Europy.

Ile będzie kosztować HBO Max w Polsce?

Z jednej strony mało prawdopodobne jest podwyższenie ceny, bo to odstraszy widzów, ale z drugiej strony przy lepszym zapleczu technicznym i większym katalogu utrzymanie 25 zł/msc może być niewykonalne. W USA cena HBO Max to ta sama kwota, która obecna była przy ofercie HBO Now, czyli 15 dolarów/msc. Jeśli weźmiemy pod uwagę tę konsekwencję HBO, to szanse na utrzymanie aktualnej ceny są całkiem spore.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu