Polska

Odświeżona aplikacja mObywatel już dostępna. Co nowego?

Piotr Kurek
Odświeżona aplikacja mObywatel już dostępna. Co nowego?
39

mObywatel się zmienia. Po uruchomieniu aplikacji przywita Was odświeżony interfejs, który już nie będzie raził w oczy. Jest prosto, czytelnie i zdecydowanie ładniej. Nowa wersja aplikacji już czeka na pobranie.

Aplikacji mObywatel chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jeśli jednak nie wiecie, czym jest rządowa aplikacja to śpieszę z wyjaśnieniem. To zbiór cyfrowych dokumentów takich jak legitymacje szkolne i studenckie, e-recepty, mPojazd, czy mTożsamość. Już za kilka dni, 5 grudnia, pojawi się w niej cyfrowe Prawo Jazdy. Funkcja zapowiadana zeszłym roku, w końcu staje się dostępna. W ostatnich miesiącach w mObywatelu pojawiło się m.in. wsparcie dla Face ID (na iOS), które zaimplementowano w sposób dziwne — wymagający dodatkowej autoryzacji przy pomocy PIN. Jeśli zapomnicie 4-cyfrowego kodu, to odblokowanie przy pomocy twarzy nie wystarczy i trzeba ją zresetować i ponownie aktywować. W aplikacji pojawiła się też możliwość uwierzytelnienia się w zaufanych instytucjach — np. w PZU, gdzie za pomocą mTożsamość można potwierdzić swoje dane personalne.

mObywatel się zmienia. Nowy wygląd aplikacji to krok w dobrą stronę

Aplikacja mObywatel od pierwszej wersji nie zachwycała wyglądem. Cyfrowa rewolucja w dokumentach zatrzymała się w stylistyce znanej z dawnych lat, gdzie aplikacje mobilne dopiero zyskiwały na popularności i nikt specjalnie nie przywiązywał uwagi do ich estetycznego wyglądu. Teraz to się zmienia — za sprawą najnowszej aktualizacji, która pojawiła się w App Store i Google Play. mObywatel doczekał się odświeżonego ekranu głównego. To przede wszystkim porzucenie starych ikon i ich układu. Te nowe są przejrzyste i czytelne i można je dowolnie przestawiać — co ułatwi ułożenie najpotrzebniejszych funkcji według własnego uznania. Ikony mogą być wyświetlane także w formie siatki oraz w formie listy – podobnie jak w poprzedniej wersji aplikacji.

Jednak nie samymi ikonami człowiek żyje. W samych narzędziach mObywatela także pojawiły się zmiany. Nowości dotknęły mPojazd. Logowanie do mPojazdu w nowej wersji aplikacji odbywa się z wykorzystaniem mTożsamości. Żeby pobrać nowe dane samochodu, czy motoru nie trzeba ponownie logować się profilem zaufanym — co ułatwia i skraca cały proces. Całą „robotę zrobi” właśnie mTożsamość. W mPojeździe dostępne są nowe, istotne dane, o które pytali użytkownicy. To m.in.: rodzaj drugiego paliwa alternatywnego, średnie zużycie paliwa, indywidualny poziom emisji CO2, wartość stanu licznika, jednostka licznika, jednostka stanu licznika, data spisania licznika i podmiot wprowadzający.

mObywatel z ambitnymi planami. Co szykuje Ministerstwo Cyfrywacji?

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada też zmiany w samej mToższamości. Te mają być wprowadzone w przyszłym roku (mowa jest o pierwszym lub na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 r.). Co dokładnie się zmieni? Tego nie wiadomo. Dokument ma być rozszerzony o dodatkowe dane. Na przełomie roku w mObywatelu pojawi się mobilna Karta Dużej Rodziny. W najbliższym czasie do aplikacji trafi też Małopolska Karta Aglomeracyjna będąca pierwszym biletem okresowym dostępnym z poziomu mObywatela. W planach jest też wdrożenie  legitymacji zawodowej dla jednego z zawodów medycznych i udogodnienia dla krwiodawców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu