Polska

Radio Nowy Świat - najważniejsze informacje o projekcie finansowanym przez internautów

Grzegorz Ułan
Radio Nowy Świat - najważniejsze informacje o projekcie finansowanym przez internautów
84

Już lada dzień wystartuje nowa rozgłośnia internetowa Radio 357. Z zapowiedzi twórców radia wynika, że nastąpi to już w grudniu. Nie jest tajemnicą, że nie będą starali się o uwagę słuchaczy w pojedynkę, bo już od lipca z powodzeniem nadaje w internecie inna stacja o podobnym profilu - Radio Nowy Świat.

Radio Nowy Świat - historia ciekawego projektu

Historia powstania tych rozgłośni również jest podobna, pomysł na uruchomienie Radia Nowy Świat zbiegł się z pierwszym kryzysem w radiowej „Trójce” i masowymi odejściami redaktorów tej stacji, między innymi Wojciecha Manna. Z kolei plan powstania drugiej rozgłośni Radio 357 powstał wraz z drugim kryzysem w Programie III Polskiego Radia i odejściem z niego między innymi Marka Niedźwieckiego i Kuby Strzyczkowskiego.

Pierwsze informacje o planach uruchomienia Radio Nowy Świat datowane są na początek kwietnia tego roku. W tym celu rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na Patronite, dzięki którym twórcy rozgłośni postanowili sfinansować całe przedsięwzięcie. Początkowo zakładano, że do rozpoczęcia nadawania radio będzie potrzebowało 250 tysięcy deklarowanych comiesięcznych wpłat patronów.

Magda Jethon:

Musimy jednak sprawdzić, czy uda nam się ten projekt spiąć finansowo. Rozpoczynamy więc zbiórkę, od której zależeć będzie powstanie i działanie radia internetowego. Według naszych obliczeń, będziemy potrzebowali 250.000 zł miesięcznie. Jeśli uda nam się w ciągu 30 dni zebrać tę kwotę i uzyskamy pewność, że zadeklarowane przez Państwa donacje osiągną tę samą wielkość w kolejnych miesiącach – rozpoczniemy działalność. W maju zakupimy niezbędny sprzęt, znajdziemy odpowiedni lokal, a w czerwcu rozpoczniemy nadawać program.

Udało się to zaskakująco szybko i z chwilą uruchomienia rozgłośni 10 lipca, twórcy radia mogli pochwalić się liczbą ponad 25 tysięcy patronów, którzy to deklarowali miesięczne wpłaty na poziomie ponad 650 tysięcy złotych, a więc około 2,5 razy więcej niż zakładano na początku.

Sam start rozgłośni spotkał się z niemałym zainteresowaniem słuchaczy. Przez pierwsze dni Radio Nowy Świat słuchało 100 tysięcy osób za pośrednictwem Open.FM, przez stronę nowyswiat.online aż 266 tysięcy, 70 tysięcy przez Replaio Radio, Patronite Audio – 10 tysięcy (łącznie z Open.FM 451 tysięcy słuchaczy), a aplikacja mobilna na iOS w 24 godziny znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii Rozrywka.

Kto stoi za Radiem Nowy Świat?

Założycielami Radia Nowy Świat byli cytowana już wyżej była dyrektor „Trójki” Magda Jethon i Wojciech Mann, a jej szeregi zasiliła spora grupa byłych dziennikarzy Programu III Polskiego Radia, ale nie tylko.

Już od początku nadawania na antenie stacji mogliśmy słuchać takich głosów jak Zbigniewa Zamachowskiego, Wojciecha Malajkata, Tomasz Raczka, Wojciecha Waglewskiego czy Marcina Kydryńskiego, a miesiąc później do zespołu dołączył Maciej Orłoś.

Jak słuchać Radia Nowy Świat?

Radia Nowy Świat można słuchać przez stronę nowyswiat.online i przez aplikacje mobilne do pobrania ze sklepu Google Play i App Store.

To źródła przygotowane przez twórców rozgłośni, ale odsłuchiwanie stacji możliwe też jest za pośrednictwem Replaio Radio, OpenFM, TuneIN, VRadio, Patronite Radio, Triode Radio czy szeregu innych agregatorów rozgłośni internetowych, których pełną listę znajdziecie pod tym linkiem.

Finansowanie Radia Nowy Świat

Od początku działalności Radio Nowy Świat finansowane jest z wpłat patronów na Patronite, których łącznie zebrano już ponad 5 mln zł.

Na dziś comiesięczne wpłaty deklaruje ponad 31 tysięcy patronów na kwotę 708 tysięcy złotych.

Oprócz patronów indywidualnych Radio Nowy Świat utrzymuje się też z mecenatów różnych firm i instytucji, których lista uaktualniana jest na bieżąco na tej stronie.

Kontrowersje

Radio Nowy Świat ma już też za sobą jeden kryzys związany z ustąpieniem ze stanowiska prezesa radia Piotra Jedlińskiego w połowie sierpnia, a więc już miesiąc po uruchomieniu rozgłośni.

Dla przypomnienia, kryzys rozpoczął się od postu Piotra Jedlińskiego, który stanął w obronie swoich redaktorów, którzy w serwisie informacyjnym Radia Nowy Świat nazwali Michała Sz. aktywistą, wbrew jego własnej identyfikacji płciowej.

W wyniku protestów niektórych przedstawicieli mediów i samych patronów, post ten prezes radia skasował, a w jego miejsce zamieścił już bardziej stonowany komunikat. Dalsze wydarzenia, również zakulisowe, pociągnęły za sobą jego rezygnację ze stanowiska, co okazało się, że było wymuszone przez kierownictwo stacji. Oto, fragment e-maila napisanego do niego przez Jerzego Sosnowskiego:

Ale dla wizerunku RNŚ, dla ucięcia wątpliwości patronów i dla zamknięcia ust nieżyczliwym krytykom byłoby wg mnie optymalne, żebyś, Piotrze, nie obrażając się na nas, tylko rozumiejąc delikatną sytuację całego przedsięwzięcia, podał się do dymisji…

Z przebiegiem tych wydarzeń możecie zapoznać się w osobnym wpisie na ten temat – „Sponsorzy” Radia Nowy Świat pokazali próbkę swoich możliwości.

W wyniku tych wydarzeń patroni zagrozili zaprzestaniem finansowania stacji i część z nich rzeczywiście groźbę tę zrealizowała, ale bez większego uszczerbku dla stacji. W tamtym czasie z 30 629 patronów, którzy deklarowali miesięczne finansowanie stacji na poziomie ponad 735 tys. zł, w przeciągu tygodnia liczby te zmalały do poniżej 30 tys., a dokładnie 29 992 patronów z finansowaniem 725 601 zł. Jednak od strony czysto finansowej, mowa była wtedy o ubytku jedynie na poziomie około 10 tys. zł, czyli średnio 15 zł miesięcznie na jednego patrona (minimalna wpłata to 10 zł).

Na dziś patronów jest nieco więcej i nieco mniej comiesięcznych deklaracji wpłat, ale poziom ten jest stabilny.

Jaka przyszłość czeka ten projekt?

No cóż, stabilny poziom wpłat pozwala wprawdzie spokojnie patrzeć w przyszłość twórcom Radia Nowy Świat, ale muszą się też liczyć z tym, że konkurencja w postaci Radio 357 może im ten poziom nieco obniżyć, choć zapasa mają spory. Niemniej trudno oczekiwać aby ci sami patroni finansowali dwie stacje jednocześnie, a grupa docelowa obydwu rozgłośni jest zbliżona. Tak więc wszystko zależy od startu Radio 357, ich ramówki i prowadzących (między innymi Marka Niedźwieckiego). Jedno jest pewne - dla nas słuchaczy, rywalizacja ta powinna wyjść tylko na dobre.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu