Polska

ePłatności już w mObywatelu. Pierwsi użytkownicy aplikacji mogą opłacać podatki

Piotr Kurek
ePłatności już w mObywatelu. Pierwsi użytkownicy aplikacji mogą opłacać podatki
Reklama

Opłacasz podatek od nieruchomości? Już dzisiaj, dzięki mObywatel możesz zrobić to w aplikacji. Wystarczy podać kod BLIK. Ministerstwo Cyfryzacji informuje o rozszerzeniu usługi na kolejne miasta w Polsce.

mObywatel w odświeżonej wersji 2.0 zadebiutował dwa tygodnie temu. I choć niektórzy użytkownicy aplikacji mobilnej nadal borykają się z problemami, Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza nowe funkcje i przywraca usługi, które na premierę nie działały. Dziś wystartowały testy mobilnych płatności i opłacania zobowiązań finansowych wobec urzędów.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Zaloguj się na konto Google. 1 grudnia może zostać usunięte

W chwili obecnej już kilka urzędów w Polsce bierze udział w testach. Jest to Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Torunia. Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje jeszcze Sopot, Grudziądz, Włocławek, Gdynię i Poznań. To właśnie użytkownicy z tych rejonów mogą, za pomocą aplikacji mObywatel, opłacać podatek od nieruchomości (w tym 3. ratę płatną do 15 września). Jak tłumaczy Minister Cyfryzacji - płatność to zaledwie kilka kroków realizowana z wykorzystaniem kodu BLIK. Warto dodać, że podatek opłacicie również w mObywatelu na komputer.

A do czego przydadzą się ePłatności w mObywatelu? Choć początkowo usługa nie będzie oferowała zbyt wielu rozbudowanych funkcji, w przyszłości ma być ich znacznie więcej. Ministerstwo zapowiada, że w niedługim czasie pojawi się m.in.:

  • opłacanie swoich zobowiązań finansowych wystawionych przez różne urzędy
  • otrzymywanie powiadomie o nowych płatnościach i zbliżającym się terminie płatności
  • płatność z wykorzystaniem BLIK-a
  • pobieranie potwierdzenie płatności
  • przeglądanie wszystkich zrealizowanych zobowiązań

mObywatel. Nowe funkcje co miesiąc

Co ciekawe, Minister Cieszyński w rozmowie z Radiem Wrocław zapowiedział, że użytkownicy mObywatela mogą spodziewać się przynajmniej jednej nowości w aplikacji miesięcznie. Choć nie zdradzał szczegółów związanych z planami na przyszłość, już teraz wiadomo, że w przyszłym miesiącu na urządzeniach mobilnych pojawi się tymczasowe mPrawo Jazdy. 7 sierpnia świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy będą mogli zasiąść za kółkiem w oczekiwaniu na tradycyjne, plastikowe Prawo Jazdy (które też pojawi się w aplikacji). Uprawnionym do kierowania dokumentem będzie cyfrowe tymczasowe mPrawo Jazdy wydawany na okres oczekiwania na wyrobienie pełnoprawnego dokumentu - co może potrwać nawet 30 dni.

Minister w wywiadzie radiowym podkreślił również, że zespół odpowiedzialny z mObywatela pracuje nad rozwiązaniem zgłaszanych problemów i implementacją niektórych pomysłów użytkowników. Zaktualizowane mają być różne dokumenty oraz usługi dostępne w aplikacji, by były równie czytelne i wygodne w obsłudze, co mDowód. Przepisanie na nowo funkcji zajmie jednak trochę czasu - warto uzbroić się w cierpliwość. Cieszyński przypomina również, że dla wprowadzenia ePłatności na obszarze całej Polski, wymagane są odpowiednie przepisy.

Natomiast oprócz tego chcemy wprowadzić taką możliwość już powszechnie, na podstawie ustawy, to jest ustawa o administracji. Tutaj czekamy na wyznaczenie terminu rozpatrywania tej ustawy przez Sejm, no bo ona musi faktycznie przez ten Sejm przejść, żebyśmy mogli się z tym problemem zmierzyć i wdrożyć usługę na poziomie całego kraju.

- to fragment wypowiedzi w Radiu Wrocław z 27.07.2023 r.

Reklama

Nowe funkcje w mObywatelu. Co przyniesie przyszłość?

Warto też przypomnieć, jakie zapowiedziane usługi pojawią się w mObywatelu w najbliższej, choć nieokreślonej, przyszłości:

  • Zastrzeż PESEL - usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości
  • e-Doręczenia - elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami
  • e-Pełnomocnictwa - usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.
  • Historia pojazdu - ułatwi szybkie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wiarygodności oferty sprzedawcy
  • e-Wizyta w ZUS - usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS
  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego - umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie
  • Tymczasowe prawo jazdy - będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu
  • Nowe dokumenty lokalne - w aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów
  • Legitymacja osoby z niepełnosprawnością - potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności
Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama