mObywatel 2.0 to nie tylko aplikacja mobilna. To także odświeżony serwis internetowy do załatwiania spraw urzędowych. Co w nim znajdziemy?
Debiut mObywatel 2.0, który miał miejsce przed weekendem, wzbudził tak duże zainteresowanie wśród użytkowników chcących przeprowadzić aktualizację i aktywować nowy dokument, że nie wytrzymały tego rządowe serwery. O problemach z dostęp do dokumentów cyfrowych z poziomu aplikacji pisaliśmy tuż po pojawieniu się w App Store i Google Play nowej wersji. Użytkownicy zgłaszali m.in. błędy serwera, problemy z uwierzytelnianiem, logowaniem, brakiem niektórych usług, itp. Wraz z kolejnymi dniami Ministerstwo Cyfryzacji informowało o rozwiązywaniu usterek i uruchamianych kolejnych elementach usługi, które działały w poprzedniej odsłonie mObywatela i przestały być dostępne po aktualizacji.
Przy okazji dowiadujemy się także, że mDokument - zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym - aktywowało już prawie 600 tys. użytkowników aplikacji. Dla porównania - od stycznia tego roku w aplikacji dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty, którą pobrało już ponad 353 tysięcy użytkowników. Do najpopularniejszych funkcji należy też sprawdzanie punktów karnych oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z tych opcji skorzystało już ponad 6 milionów osób. Użytkownicy doceniają również możliwość skorzystania z Karty Dużej Rodziny - pobrało ją 556 tys. osób.
Sprawdzajcie swoje telefony - być może i u was już pojawiły się usługi, które w nieoczekiwany sposób zniknęły z aplikacji mObywatel. Minister Cieszyński zapewnia, że wszystko już powinno być w porządku i użytkownicy mogą ponownie korzystać z e-recept, podejrzeć punkty karne, złożyć wniosek o refundację podatku VAT za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych.
mObywatel w aplikacji i w przeglądarce
Jednak mObywatel 2.0 to nie tylko aplikacja mobilna. To również serwis internetowy dostępny z poziomu przeglądarki i pozwalający załatwić wiele spraw urzędowych:
- Dodatek do źródeł ciepła dla gospodarstw domowych
- Oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną
- Pismo ogólne do podmiotu publicznego
- Wniosek o dopisanie do spisu wyborców
- Wniosek o dowód dla dziecka lub podopiecznego
- Wniosek o skrzynkę e-Doręczeń u publicznego dostawcy usługi
- Wniosek o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego
- Wniosek o udostępnienie danych jednostkowych z rejestru PESEL
- Wniosek o udostępnienie informacji publicznej
- Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców
- Wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego
- Wniosek o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym
- Wymeldowanie z pobytu czasowego
- Wymeldowanie z pobytu stałego
- Zameldowanie na pobyt czasowy – dla cudzoziemców
- Zameldowanie na pobyt stały – dla cudzoziemców
- Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy
- Zawiadomienie o zbyciu lub nabyciu pojazdu
- Zgłoszenie kradzieży tożsamości
- Zgłoszenie powrotu z wyjazdu za granicę
- Zgłoszenie urodzenia dziecka
- Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego (e-dowodu)
- Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego dziecka lub innej osoby
- Zgłoszenie wyjazdu za granicę
- Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego
- Zgłoszenie zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia e-dowodu
- Zgłoszenie zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia e-dowodu dziecka lub innej osoby
mObywatel w przeglądarce oferuje też skrzynki do kontaktu z administracją publiczną, sprawdzenie danych w rejestrze PESEL, rejestrze Dowodów Osobistych, rejestrze Danych Kontaktowych, rejestrze Dokumentów Paszportowych. informacje o pojazdach i kierowcach, czy kalendarza, w którym wyświetlane są dni wolne od pracy oraz niedziele handlowe. W przyszłości kalendarz przypomni także o tym, że kończy się termin ważności twojego dowodu osobistego czy paszportu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu