Sztuczna inteligencja

Chat GPT idzie po rekord. Liczba aktywnych użytkowników szokuje

Patryk Koncewicz
Chat GPT idzie po rekord. Liczba aktywnych użytkowników szokuje
4

Chat GPT od Open AI z miesiąca na miesiąc niemalże podwoił liczbę aktywnych użytkowników. A jazda dopiero się zaczyna.

Dwa miesiące – tyle potrzebował Chat GPT, by stać się zarazem najbardziej kontrowersyjnym i ekscytującym narzędziem AI w historii. Oburzył artystów, skruszył akademicki beton, pokonał naukowców i nawet pozwolił na wydanie książki. Szturmem zdobył popularność i błyskawicznie przebił się do mainstreamu, lądując w porannych wiadomościach. I to wszystko widać w liczbach, które są… imponujące.

„Nie możemy sobie przypomnieć szybszego wzrostu”

Myślicie, że TikTok i Instagram to historycznie najszybciej rosnące oprogramowania pod względem miesięcznej liczby aktywnych użytkowników? Nic bardziej mylnego. GPT wyprzedza je z łatwością. 100 milionów aktywnych użytkowników w dwa miesiące. TikTok potrzebował 9 miesięcy na osiągnięcia takiego wyniku, a Instagram przebił tę barierę dopiero po ponad dwóch latach.

Źródło: Depositphotos

Jak podaje Insider, badania nad liczbą aktywnych użytkowników zostały przeprowadzone przez szwajcarski bank UBS. Analitycy uważają, że GPT ma wszystko, by ubiegać się o miano najszybciej rosnącej aplikacji w historii.

„W ciągu dwudziestu lat podążania za przestrzenią internetową nie możemy sobie przypomnieć szybszego wzrostu w konsumenckiej aplikacji internetowej” – USP

Skąd taka popularność? Cóż, powodów jest wiele. Chat GPT jest świetnym generatorem tekstu, który potrafi odpowiadać z dużą precyzją – choć nie zawsze idealnie – na zadane pytania, tworzyć opowiadania, rozwiązywać zadania matematyczne, czym wzbudza zainteresowanie nie tylko technologicznych geeków, ale i cyberprzestępców. Przede wszystkim jest jednak historyczną ciekawostką, która na długo zagości w kulturze popularnej. Jest jak wiedza barowa, bo wszyscy intrygują się „tym nowym botem co pisze teksty”. I tak generuje się kosmiczne liczby.

Z miesiąca na miesiąc coraz szybciej

Według UBS z grudnia na styczeń liczba aktywnych użytkowników miesięcznie praktycznie się podwoiła, bo jeszcze pod koniec starego roku oscylowała w okolicy 57 milionów. W styczniu średnia unikalnych użytkowników wynosiła dziennie 13 milionów, gdzie w grudniu liczba ta mniejsza była prawie o połowę. A przypomnijmy, że pierwszy milion stuknął już po pięciu dniach od uruchomienia.

Źródło: Depositphotos

Wszystko wskazuje na to, że przyszłość GPT może być tylko lepsza. Interesują się nim inwestorzy i uczelnie, wiele mówi się o kolejnych etapach rozwoju narzędzia. Nie można zapominać jednak o najważniejszym – czas w końcu zacząć go monetyzować. Open AI wciąż szlifuje plan subskrypcyjny, ale pierwsze szczegóły zarabiania na GPT zdążyliśmy poznać. Firma najpierw badała teren formularzami i dała użytkownikom okazję do wypowiedzenia się na temat możliwych opłat, a dziś już oficjalnie dowiedzieliśmy się o pierwszych szczegółach subskrypcji GPT Plus. Co dokładnie zmienia płatny pakiet i jakie są jego korzyści? Po te informacje odsyłam do publikacji Kamila.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu