Poradniki

Xbox Series X vs Xbox Series S: porównanie konsol. Co musisz o nich wiedzieć?

Kamil Świtalski
6

Już 10 listopada do sprzedaży wejdą nowe konsole Microsoftu: Xbox Series X oraz Xbox Series S. Czym różnią się te dwa sprzęty i co trzeba o nich wiedzieć?

Microsoft odważnie wkracza w dziewiątą generację konsol i nie tylko jako pierwszy dzieli się szczegółami dotyczącymi swojego sprzętu (nie mam tu na myśli wyłącznie specyfikacji, ale także datę premiery oraz cenę) — ale też wprowadza na rynek dwa modele konsol jednocześnie. Xbox Series X będzie najmocniejszą konsolą w portfolio giganta z Redmond, ale obok niego równolegle na rynku pojawi się także budżetowy wariant. Xbox Series S. Mniejszy, tańszy, słabszy — ale oferujący to, co ostatnio rozkochało graczy: abonament Xbox Game Pass. I biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę Xbox Series S — myślę, że dla wielu może to być mocna karta przetargowa i rezygnacja z 4K i najmocniejszych podzespołów, przynajmniej na start.

xbox series x xbox series s

Ale no właśnie: jeżeli macie już nowy telewizor 4K i chcielibyście cieszyć się rozgrywką w bardzo wysokiej rozdzielczości — tańszy wariant może was nie zainteresować, bo zaoferuje on wyłącznie natywną rozdzielczość 1440p (ale z upskalowaniem do 4K). Poza tym — nie uświadczymy w nim czytnika dysków, co z perspektywy wielu graczy jest elementem kluczowym przy wybieraniu sprzętu na lata.

Xbox Series X i Xbox Series S — porównanie konsol nowej generacji

Xbox Series X Xbox Series S
CPU 8-Core AMD Zen 2 CPU @ 3.8GHz 3.6GHz z SMT 8-Core AMD Zen 2 CPU @ 3.6GHz 3.4GHz z SMT
GPU AMD RDNA 2 GPU 52 CU @ 1.825GHz AMD RDNA 2 GPU 20 CU @ 1.565GHz
Moc GPU 12.15 teraflopów 4 teraflopów
Chip Custom 7nm Enhanced SoC Custom 7nm Enhanced SoC
RAM 16GB GDDR6 RAM, 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s 10GB GDDR6 RAM, 8GB @ 224GB/s, 2GB @ 56GB/s
Planowana wydajność 4K @ 60 FPS, możliwe nawet 120 FPS 1440p @ 60 FPS, możliwe nawet 120 FPS
Pamięć 1TB PCle Gen 4 NVMe SSD 2.4GB/s bez kompresji, 4.8GB/s skompresowane 512GB PCle Gen 4 NVMe SSD 2.4GB/s bez kompresji, 4.8GB/s skompresowane
Rozszerzenie pamięci 1TB karta od Seagate lub inny dysk ale tylko dla starszych gier 1TB karta od Seagate lub inny dysk ale tylko dla starszych gier
Wsteczna kompatybilność Tak — dostęp do gier z Xbox One, Xbox 360, Xbox, a ponadto wsparcie dla kontrolerów i akcesoriów Tak — dostęp do gier z Xbox One, Xbox 360, Xbox, a ponadto wsparcie dla kontrolerów i akcesoriów
Napęd optyczny 4K UHD Blu-ray Brak
Wyjście wideo HDMI 2.1 HDMI 2.1
Sugerowana cena 2249 zł 1349 zł

Jak widać gołym okiem w powyższej tabelce — różnic w specyfikacji obu tych sprzętów nie brakuje — zresztą w cenie także. Najważniejszą jest jednak kwestia układu graficznego, a co za tym idzie — mocy GPU, która w przypadku Xbox Series X wynosi 12,15 teraflopów, zaś w Xbox Series S tylko 4. To dla wielu wystarczający argument, by wskazywać na najtańszą konsolę nowej generacji palcem i nazywać ją słabą. Wygląda jednak na to, że kiedy weźmiemy pod uwagę opcje graficzne (4K vs 1440p) — finalnie może to odbić się tylko na rozdzielczości gier, a nie tym, jak będą działać w praktyce. Wiele jednak zależeć będzie od tego, jak do sprawy podejdą sami twórcy gier. Trudno też nie zauważyć, że Xbox Series S w podstawowej wersji (na tę chwilę nic nie wiadomo na temat innych) będzie miał tylko 512 GB pamięci na dane. Biorąc pod uwagę wagę współczesnych gier (kilkadziesiąt, a nawet kilkaset GB) — może okazać się takim absolutnym minimum. Zresztą 1TB w najmocniejszej konsoli na rynku — Xbox Series X — także nie napawa specjalnym optymizmem.

xbox one s kontroler

Z technicznych różnic trudno też przejść obojętnie obok braku napędu optycznego w Xbox Series S. Jeszcze na początku ósmej generacji konsole mocno promowane były jako domowe centrum rozrywki, teraz tę rolę przejmują najeżone aplikacjami telewizory, ale mimo wszystko brak opcji odtwarzania płyt BluRay UHD 4K na Xbox Series S dla wielu może okazać się dyskwalifikujące. Podobnie zresztą jak brak opcji kupowania używanych gier czy wymiany produktów z rodziną i przyjaciółmi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu