34

WP Pilot – jak wypada telewizja na żywo przez internet?

Telewizja przez internet od zawsze była gorącym tematem. Doskonale pamiętam sytuację sprzed 5 czy 10 lat, kiedy jedyny sposobem na dostęp do większości kanałów były nie-do-końca legalne źródła. Dziś do wyboru mamy kilka usług i do tego grona należy propozycja Wirtualnej Polski, czyli WP Pilot. Czy to już czas porzucić kablówkę i satelitę?

WP Pilot to usługa, którą niegdyś mogliście kojarzyć jako Videostar. Dziś niewiele łączy ją z tamtą platformą, gdyż WP silnie zintegrowało usługę z własnymi produktami – na przykład Programem TV – i zainwestowano w jej rozwój techniczny. W efekcie, WP Pilot można oglądać nie tylko w przeglądarce, na urządzeniach mobilnych, ale także na innych ekranach za pomocą Chromecasta oraz aplikacji dla Android TV na telewizorach i dodatkowych akcesoriach z tym systemem. Wydaje się więc, że wszystko wypada znakomicie, prawda?

Przeczytaj również: Co to Smart TV?

WP Pilot – na www, mobile i telewizorach

Otwierając stronę www z WP Pilot można błyskawicznie rozpocząć oglądanie – nawet będąc niepłacącym użytkownikiem. Lista kanałów jest dostępna po prawej stronie ekranu i po kliknięciu na jeden z nich od razu uruchamiamy stream. Sam odtwarzacz oferuje funkcję zatrzymania, sterowania poziomem głośności oraz – co ważniejsze – wyborem jakości (automatyczny lub jedna z 3 opcji, w tym także HD 720p). W prawym dolnym rogu znajdziemy przycisk włączający tryb pełnoekranowy. Poniżej odtwarzacza nie zabrakło programu TV – wyświetlany jest tytuł aktualnie nadawanej audycji oraz dwie następne, a za pomocą strzałek przejrzymy pozostałe.

Fundamenty są – czas na drobne, ale odczuwalne poprawki

Równie dobrze wypadają aplikacje mobilne dla Androida i iOS-a. Ich interfejs jest przejrzysty i czytelny. Bez przeszkód szybko włączymy jeden z kanałów czy przełączymy odtwarzanie na zewnętrzny ekran przy użyciu Chromecasta. Nie doświadczyłem żadnych kłopotów z tą funkcją, a sam stream bardzo szybko wczytywał najwyższą dostępną jakość, także HD. Aplikacja pozwala wyłączyć powiadomienia o najciekawszych/polecanych programach (wybierane przez redakcję WP), a zintegrowany z WP Pilotem program TV pozwala przejrzeć ramówki wszystkich kanałów z ofert takich operatorów jak nc+, UPC czy Cyfrowy Polsat (z konkretnych dekoderów).

Nie odnalazłem jednak opcji zmiany jakości streamowanego w aplikacji materiału, co mnie odrobinę zasmuciło i zaskoczyło – będąc w terenie i oglądając program informacyjny za zdecydowanie wystarczającą uznałbym rozdzielczość 576p dla niewielkiego ekranu smartfona. Co prawda pakiety danych są dziś bardzo obfite, ale zamiast polegać na automacie przy słabszym sygnale sieci, wolałbym sam wskazać niższą jakość. Brakuje mi też opcji powiadomień o wybranych przeze mnie programach, na przykład kilkanaście minut przed ich rozpoczęciem.

Ze sporą nadzieją podchodziłem do aplikacji WP Pilot dla Android TV, która poza Iplą jest jedyną od polskich dostawców, którą można zainstalować na dowolnym sprzęcie z systemem Google. Niestety, tutaj zaczęły się delikatne schody, ponieważ po uruchomieniu aplikacji… nie bardzo wiedziałem co mam zrobić. Posiadam konto na WP Pilot, ale nie odnalazłem żadnego sposobu na zalogowanie się. Dopiero przy próbie uruchomienia płatnego kanału pokazała się taka możliwość. Od razu zauważyłem też, że w aplikacji brakuje nie tylko programu TV, ale i zwykłej informacji jaki program jest aktualnie nadawany na danym kanale. Gdy natrafimy na blok reklamowy, przerwę w meczu, to jedynym wyjściem będzie sięgnięcie po telefon lub papierowy program TV – szkoda.

Jednak do działania aplikacji przyczepić się nie mogę. Stream uruchamia się bardzo szybko, stosunkowo prędko łapie najwyższą dostępną jakość i taką utrzymuje – nie zauważyłem spadków w rozdzielczości materiałów wideo, choć trzeba zaznaczyć, że przy bardziej dynamicznych ujęciach (filmy, sport) różnica względem tradycyjnej telewizji, czy to cyfrowej, czy satelitarnej, będzie w większości sytuacji zauważalna przede wszystkim na większych telewizorach.

Oferta WP Pilot

Nie bez znaczenia jest też oferta programowa. Do naszej dyspozycji są ogólnodostępne kanały jak TVP1, TVP2, TVN i Polsat, a także TV4 i Telewizja WP. Ze sportowych należy przede wszystkim wymienić pakiet Eleven Sports (wszystkie 3 kanały) oraz 2 kanały Sportklub. Najszersze grono stanowią programy muzyczne i lifestylowe (aż 26) i 8 kanałów przyrodniczych i dokumentalnych. Do wyboru są 4 pakiety do wykupienia, a obecnie obowiązuje promocja na zawierający 77 kanałów pakiet rozszerzony (na 14 dni za 1 zł). W jego skład wchodzi 25 kanałów HD, brak reklam. Co istotne, z każdego pakietu – nawet darmowego – możemy korzystać poza granicami Polski, na terenie Unii Europejskiej.

WP Pilot to pod kilkoma względami bardzo udana usługa, przede wszystkim jeśli chodzi o niezawodność streamowania treści. Korzystanie z platformy byłoby jednak przyjemniejsze i wygodniejsze, gdyby WP zdecydowało się na wprowadzenie wspomnianych przeze mnie, jak i innych użytkowników, poprawek. Takie drobnostki mają naprawdę spore znaczenie.