Microsoft

Nowoczesny Windows 10X także na zwykłych laptopach. To zmiana, która może dotknąć wszystkich

Konrad Kozłowski
16

Niespodzianka! Na waszym nowym laptopie może pojawić się odświeżony Windows. Microsoft zmienia strategię i Windows 10X trafi nie tylko na urządzenia z dwoma ekranami.

Windows 10X miał być zupełnie nowym rozdaniem dla Microsoftu. Plany, ogłoszone w październiku zeszłego roku, zakładały że pod koniec 2020 roku platforma zadebiutuje wraz z nowym urządzeniem, które znane cały czas jest pod nazwą Surface Neo. Na marginesie dodam, że nie wierzyłem, że tablet trafi na rynek z taką nazwą, ale kto wie - Microsoft już nie raz nas zaskakiwał wzmożoną lub brakiem konsekwencji w tej kwestii. Coraz więcej wskazuje na to, że urządzenie nie będzie pokazane i wprowadzone do sprzedaży w tym roku, lecz dopiero w przyszłym. Jednocześnie tempa nabierają prace nad nową wersją Windows 10X, której kluczową cechą nie będzie obecność tylko i wyłącznie na dwuekranowych urządzeniach.

Polecamy: Oto zmiany, które w maju wprowadzi Windows 10 w wersji 20H1 (2004)

Windows 10X najpierw na zwykłych laptopach

Strategia Microsoftu uległa zmianie - Chromebooki ponownie na celowniku

Stało się to, czego spodziewaliśmy się od pewnego czasu. Panos Panay, szef Windowsa i urządzeń w Microsofcie, potwierdził że Windows 10X będzie oferowany sprzętom z jednym ekranem. Powiedział też, że Windows 10X był zaprojektowany z myślą o elastyczności (wszechstronności), a to przełożyło się na szansę wprowadzenia go na urządzenia z jednym ekranem. Co ciekawe, w tej samej wypowiedzi wspomniał o urządzeniach napędzanych mocą chmury, co ma pomóc użytkownikom w pracy, nauce i zabawie na nowe sposoby. Być może zbyt pochopnie wyciągam wnioski, ale chyba rzeczywiście Windows 10X będzie nową (i miejmy nadzieję ostatnią) próbą Microsoftu na stworzenie alternatywy dla Chrome OS i Chromebooków.

Czytaj też: Windows 10 z głębokimi zmianami w interfejsie

Te cieszą się sporą popularnością, szczególnie w USA i przede wszystkim na rynku edukacyjnym, a do tej pory ani Microsoft, ani Apple nie zdołały zagrozić pozycji Google w tym obszarze. Decyzja o dodaniu obsługi urządzeń jednoekranowych sprawi, że Windows 10X będzie mógł trafić na mniejsze i tańsze urządzenia, które w segmencie edukacyjnym sprzedają się najczęściej. Bardzo prawdopodobne jest też, że Windows 10X będzie tą drugąlżejszą i tańszą odmianą "dziesiątki", która trafi na mniej wydajne laptopy na rynku detalicznym, a wtedy na całym rynku dojdzie do niemałej zmiany. Zmiany, za którą Microsoft podąża od ładnych kilku lat (pamiętamy przecież Windows RT, cloudbooki czy Windows 10S).

Co nowego w Windows 10X? Kiedy premiera?

Nie wiadomo, kiedy pojawi się szansa sprawdzić Windows 10X na klasycznym laptopie i kiedy dokładnie zostanie nowa wersja systemu publicznie pokazana, ale ma do tego dojść w pierwszej kolejności. To tylko potwierdza, że plan Microsoftu na stworzenie nowej kategorii urządzeń został odłożony w czasie i nie jest już priorytetem. Panay wyraźnie zaznaczył, że "Będziemy czekać na dobry moment, by we współpracy z partnerami OEM [producentami sprzętu] wprowadzić na rynek urządzenia dwuekranowe". Być może Microsoft nie chce, by w chwili premiery Surface Neo był jedynym wyborem dla klientów. Niemal pewne jest, że jego cena wpisałaby się w dotychczasowe widełki kwotowe produktów z linii Surface, a to nie przysporzyłoby sprzętowi popularności, bo byłby kompletnie nieprzystępny.

Odświeżony i uproszczony interfejs, dodatkowe funkcje

Czego można spodziewać się po Windows 10X na zwykłych komputerach? Celem Microsoftu było stworzenie, krótko mówiąc, uproszczonej odmiany Windows 10 z odświeżonym interfejsem. Redesignu doczekał się pasek zadań, menu Start i wiele innych elementów - wszystko ma doprowadzić do łatwiejszej i szybszej współpracy z Windows 10. To wszystko pojawi się w Windows 10X na klasycznych laptopach wraz z funkcją uruchamiania aplikacji w kontenerach, co ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa. Docelowo w ten sposób mają też działać tradycyjne programy win32, ale według nieoficjalnych informacji funkcja ta nie jest jeszcze dopracowana.

Zobacz też: Nowa strategia działa i to jak! Windows 10 na miliardzie urządzeń

Jeszcze w tym miesiącu spodziewamy się online'owej wersji konferencji Build 2020, na której z pewnością Microsoft będzie chciał jasno zakomunikować, jaka przyszłość czeka Windows 10 i Windows 10X.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu