Smartfony

Oto najlepsze smartfony do fotografowania w 2019 roku. Zasłużeni zwycięzcy

AL
Albert Lewandowski
6

Grudzień to zawsze czas podsumowań. Ostatnio DxOMark podzieliło się z nami listą najlepszych smartfonów do fotografii i nagrywania wideo. Która firma zdobyła najwięcej wyróżnień?

DxOMark pokazuje, kto zrobił najlepszy smartfon do fotografii

Koniec roku oznacza listy najlepszych, najgorszych, najbardziej przeciętnych urządzeń. Niektóre jednak spośród nich są ciekawe i potrafią bardzo trafnie przedstawić rynkową sytuację. Dokładnie tak to wygląda w przypadku rankingu DxOMark, w którym pojawiły się najlepsze smartfony do robienia zdjęć oraz nagrywania filmów. W którym sprzęcie znajdziemy najlepszy moduł fotograficzny?

Sprawdź też: Jaki wybrać najlepszy smartfon?

W 2019 roku DxOMark przetestowało łącznie 31 smartfonów. Oczywiście w ogólnym zestawieniu tytuł zwycięzcy przypadł dwóm liderom rankingu, którzy w teście uzyskali 121 punktów. Dokładnie chodzi tu o Huawei Mate 30 Pro i Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Edition (w Europie to Xiaomi Mi Note 10). Muszę przyznać, że to spore zaskoczenie, że w tym roku najwyższy średni poziom zaprezentowali właśnie producenci z Chin, choć warto wziąć poprawkę na to, że czasami rezultaty z DxOMark nie muszą pokrywać się z rzeczywistością.

Moim zdaniem ważniejsza jest też inna konkurencja. Mam tu na myśli Najlepszy smartfon do nocnej fotografii i tu prym wiedzie Huawei Mate 30 Pro. Firma ta naprawdę rozwija swój tryb nocny i widać, że ich wysiłek nie idzie na marne. Z kolei w kategorii Najlepszy smartfon z szerokokątnym obiektywem wygrał Samsung Galaxy Note 10+ 5G.

Przeczytaj również: Jak zrobić idealne zdjęcie?

W zasadzie w tym roku w czołówce zabrakło Google Pixela 4, jednak najwyraźniej zdaniem testujących Amerykanie w tym roku nie postarali się wystarczająco. Cóż, świetnie prezentujące się zdjęcia nocnego nieba to nie jedyne kryterium oceny.

Apple cały czas dla filmowców

Kolejna ciekawa kategoria dotyczy jakości nagrywania filmów. Pierwsza pozycja należy ex aquo do iPhona 11 Pro Max i Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Edition (102 punkty), które dodatkowo zostało nagrodzone za zaoferowanie najlepszego zooma. Tuż za nimi pojawił się Google Pixel 4, Samsung Galaxy Note 10+ 5G (obydwa 101 punktów) oraz Samsung Galaxy S10 5G (100 punktów).

Interesujące jest to, co nowego pojawi się w aparatach w telefonach w 2020 roku. Na pewno możemy spodziewać się mnogości matryc z tyłu oraz coraz częstszego pojawiania się modułu ToF do wykrywania głębi ostrości. Szczególnie liczę na dalszą poprawę jakości zdjęć nocnych oraz wyższej jakości nagrywanego audio w filmów. Poza tym producenci będą chcieli nas rozkochać w matrycach o naprawdę dużych rozdzielczościach, odnośnie których już w tym roku mieliśmy przedsmak. Zobaczymy też, które rozwiązania pojawią się w tańszych modelach i mam nadzieję, że nie będzie to poczwórny moduł fotograficzny.

Jestem ciekaw, które urządzenie mobilne Waszym zdaniem najlepiej wypada pod względem oferowanej jakości wykonywanych zdjęć i filmów. Zgadzacie się z werdyktem DxOMark?

źródło: Android Community

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu