Smartfony

Jak uczynić smartfon mniej atrakcyjnym by sięgać po niego rzadziej? Rozwiązanie tak proste, że to... aż niewiarygodne

Kamil Świtalski
46

Szukasz nowych sposobów by sięgać rzadziej po smartfona? Zrezygnuj z kolorów - skala odcieni szarości sprawi, że gadżet stanie się mniej atrakcyjny.

Jest wiele sposobów na to, by walczyć ze swoim uzależnieniem od smartfona i... korzystać z niego mniej. Użytkownicy coraz częściej zaczynają podchodzić do higieny korzystania z tych urządzeń z coraz większą powagą. Coraz chętniej sprawdzają swoje statystyki i ile czasu spędzili przed ekranem, sięgają po narzędzia które mają pozwolić im zerkać na ekrany coraz rzadziej. Wbudowane w nowe wersje systemów iOS i Android dodatki są fajnym ekranem, sam regularnie do nich zaglądam, a na niektóre aplikacje nakładam sobie ograniczenia i... staram się ich nie łamać — z różnym skutkiem. Pomocne okazało się też wyłączenie powiadomień i pozbycie uzależniających gier. Ale specjaliści radośnie informują o jeszcze jednej sztuczce, dzięki której będziemy sięgać po smartfona rzadziej, bo będzie on... mniej kuszący. Zrezygnowaniu z palety pięknych kolorów i postawienie na tryb serwujący wyłącznie... odcienie szarości.

Zamiast kolorów — skala odcieni szarości. I smartfon staje się mniej atrakcyjny

Zakładam że lwia część z Was nigdy nie kombinowała z ustawieniami smartfona w kontekście zmiany wyświetlanej palety kolorów — a dokładniej: rezygnacji z kolorów na rzecz skali odcieni szarości. Według specjalistów — ten prosty krok sprawi, że smartfon stanie się dla nas... mniej atrakcyjny, scrollowanie Facebooka i Instagrama nie będzie dawać równie dużo frajdy, a gry mobilne przestaną być równie mocno kuszące. Może trudno w to uwierzyć, ale... coś w tym może być. Sam do tematu robię dopiero pierwsze podchody i nie do końca jestem przekonany tym konceptem zwłaszcza przy... aparacie fotograficznym. Co innego jest nakładać czarno-białe filtry na zrobione w kolorze zdjęcia, a co innego jest robić je w takiej formie — i dopiero później móc sprawdzić jak faktycznie prezentują się efekty. Zgodzę się jednak z tym, że przeglądanie w ten sposób sieci staje się dużo mniej atrakcyjne. O ile komunikatory i czytniki RSS angażują tak samo, o tyle media wizualne — jak YouTube czy wspomniany już Instagram, nie smakują równie dobrze.

Jeżeli chcecie spędzać mniej czasu przed ekranem smartfona — warto spróbować, to nic nie kosztuje

W trosce o higienę pracy, użytkownicy chwytają się różnych sztuczek. Ta wydaje się być... wyjątkowo prostą — i kto wie, może okaże się skuteczną dla tych z Was, którzy poszukują nowych dróg w walce o efektywność i mniejsze zainteresowanie smartfonem. Przełączyć się do skali odcieni szarości pozwolą wszystkie (a przynajmniej lwia część) smartfonów dostępnych na rynku — choć ich aktywacja na Androidzie różnić się będzie w zależności od wersji systemu i nakładki, z której korzysta urządzenie. W iOS odpowiednie opcje znajdziemy w ustawieniach Dostępności.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu