Felietony

Samsung przebił oczekiwania analityków, ale już niedługo może przestać być liderem

Krzysztof Rojek
Samsung przebił oczekiwania analityków, ale już niedługo może przestać być liderem
3

Samsung póki co jest niekwestionowanym liderem rynku smartfonów z giętkim wyświetlaczem. Ale przez premierę LG ta sytuacja może się zmienić.

Jeżeli chodzi o tradycyjne smartfony, pozycja lidera rynku, a także dalszych miejsc na podium jest dosyć niepewna. W zależności od tego, kto i jak liczy liderem jest albo Samsung albo Huawei, a o dalsze miejsca biją się Xiaomi z Apple. W zależności też, na jaki kraj spojrzymy, rozkład sił może być różny. U nas na ten przykład Xiaomi ostatnio zdetronizowało Samsunga, ale nie jest powiedziane, że za chwilę sytuacja się nie odwróci. Wszystko jest też, tak jak powiedziałem, zależne od sposobu liczenia - inne wyniki da nam liczba używanych smartfonów, inne sprzedanych, a inne - wyprodukowanych. Każdy oczywiście przytacza takie wyniki, które to jego stawiają w najlepszym świetle. Jest jednak pewien fragment rynku, w którym nie ma wątpliwości, kto jest królem,

Samsung góruje nad innymi w kwestii składanych smartfonów

Podsumowując, dziś na ogólnoświatowym rynku możemy spotkać 8 składanych modeli. Mamy Royale FlexPai o którym chyba już wszyscy zapomnieli, Huawei Mate X i Mate Xs, Samsunga Galaxy Fold, Galaxy Z Fold 2, Galaxy Z Flip, Motorolę RAZR i RAZR 5G. Jednak to jedna firma niepodważalnie dzierży złoty plastron lidera, jeżeli chodzi o modele wypuszczone do sprzedaży. Jest to oczywiście Samsung, który ma w garści aż 88 proc. rynku.  Jest to więcej niż i tak niesamowite 80 proc. które przewidywano w połowie roku. Dodatkowo, pamiętajmy, że Samsung rządzi też jeżeli chodzi o produkcję elastycznych wyświetlaczy.

Oczywiście, żadna dominacja nie trwa wiecznie. Zewsząd firmy dostrzegające potencjał w telefonach z elastycznym wyświetlaczem chcą mieć dla siebie nieco tortu. I jedną z firm, którym może się to udać jest LG.

LG z rozkładanym smartfonem w 2021 r. Zdetronizuje Samsunga?

Od momentu w którym LG zapowiedziało smartfon z podwójnym, rozsuwanym ekranem tylko po to, by kilka miesięcy później faktycznie wprowadzić go na rynek, uwierzę już w każde zapewnienie tej firmy. Widać bowiem, że LG obrało sobie za cel być jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na rynku i zamierza się tego planu trzymać. Dlatego też niedługo możemy spodziewać się trzech kolejnych telefonów z projektu Explorer. Obecnie mówi się o trzech nowych telefonach - LG Rainbow, LG Rollable i LG  Q83. LG Rainbow ma być następcą tegorocznego modelu Velvet (choć ma zawierać flagowego Snapdragona 888), a Q83 może być u nas znany jako część serii K. Z oczywistych względów więc najbardziej interesuje nas LG Rollable, którego pierwszą zapowiedź otrzymaliśmy na premierze LG Wing. Teraz mamy jednak potwierdzenie jego istnienia.

Póki co nie wiadomo dużo o modelu Rollable. Niepewna jest nawet sama nazwa. Wiemy tylko, że jego przekątna ekranu w trybie złożonym będzie wynosić 6,8 cala, a w rozłożonym - 7,4 cala. Telefon ma trafić na rynek w marcu 2021 roku i oczywiste jest, że jego głównym konkurentem, do którego będzie porównywany jest Oppo X 2021.  Pamiętajmy jednak, że dla Oppo to debiut w tej kategorii, a LG ma już na koncie zwijany telewizor.  Co by się nie działo, to fakt, że wciąż nie ma dużo modeli na rynku "zmiennokształtnych" telefonów sprawia, że jedna udana premiera może wywrócić porządek do góry nogami. I jeżeli miałbym obstawiać, która firma miałaby szansę dokonać takiego przewrotu - moje pieniądze postawiłbym na LG.

Rednery pochodzą z LetsgoDigital

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu