Sztuczna Inteligencja

Usain Bolt wśród robotów. Droid pobił rekord Guinessa w biegu na 100 metrów

Patryk Koncewicz
Usain Bolt wśród robotów. Droid pobił rekord Guinessa w biegu na 100 metrów
Reklama

Jest dwunożny, przypomina strusia i przebiega 100 metrów w nieco ponad 20 sekund. Oto inteligentny robot Cassie.

Choć zagłada ze strony robotów rodem z filmu sci-fi raczej nam nie grozi – sztuczna inteligencja wykończy nas bowiem w inny sposób – to obserwowanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie robotyki i militariów może napawać lekkim niepokojem. Nie wiem jak Wy, ale ja nie chciałbym spotkać w ciemnej uliczce dwunożnego droida z karabinem od Ghost Robotics. Zwłaszcza jeśli poruszałby się z taką prędkością jak Cassie – zdobywca rekordu Guinessa.

Reklama

Wzorce czerpane z natury

Zanim obejrzycie poniższy film, wyobraźcie sobie mechaniczne nogi, biegnące w waszą stronę niczym rozwścieczony struś. Robotyka w wielu przypadkach naśladuje naturę. Mamy już przecież psy-roboty od Boston Dynamics czy drony-ważki przygotowywane przez armię USA. Nie macie wrażenia, że jesteśmy właśnie świadkami zalążków zacierania granicy między światem przyrody a światem techniki, które w bliżej nieokreślonej przyszłości mogą faktycznie doprowadzić do świata znanego z filmów science fiction? Zwłaszcza, jeśli powszechne staną się dokonania maszyn w tak ludzkiej dziedzinie, jaką jest bicie rekordów Guinessa.

Cassie, czyli dziecko firmy Agility Robotics, to dwunożny robot, który od 2017 roku funkcjonuje jako platforma badawcza dziedzin rozwoju robotyki. Przez pięć lat doskonalono jego konstrukcję i podnoszono poprzeczkę narzucanych mu wyzwań. Jeszcze niedawno był w stanie dystans pięciu kilometrów pokonać w ciągu 53 minut. Dziś stał się rekordzistą w biegu na 100 metrów.

Skupiony na szybkości

Droid był przez ostatnie lata przystosowywany do osiągania coraz większych prędkości, a badacze przy wsparciu sztucznej inteligencji zaimplementowali w nim biomechanikę ruchu wzorowaną na strusiach.

„Cassie był platformą dla pionierskich badań nad nauczeniem robotów w zakresie lokomocji. Pokonanie 5 km dotyczyło niezawodności i wytrzymałości, co pozostawiło otwarte pytanie, jak szybko Cassie może biec? To skłoniło zespół badawczy do skupienia się na szybkości” – Devin Crowley, absolwent Oregon State University.

Źródło: Oregon State University

Naukowcy spędzili rok na wyznaczaniu najbardziej efektywnej techniki chodu, która pozwoli zwiększyć szybkość dwunożnego robota. Jednak nie tylko ten aspekt był konieczny do pobicia rekordu Guinessa. Cassie musiał wystartować z pozycji pionowej i utrzymać się w niej po dotarciu do mety. Robot musiał więc płynnie balansować między dwiema sieciami neuronowymi, odpowiedzialnymi za równowagę i bieg.

„Startowanie i zatrzymywanie się w pozycji stojącej jest trudniejsze niż część biegowa, podobnie jak start i lądowanie są trudniejsze niż faktyczne latanie samolotem. Ten 100-metrowy wynik został osiągnięty dzięki głębokiej współpracy między projektowaniem sprzętu mechanicznego a zaawansowaną sztuczną inteligencją do sterowania tym sprzętem” – Alan Fern, profesor zajmujący się badaniami nad AI

Cassie udało się przebiec 100 metrów w 24,73 sekundy. Oznacza to, że stał się rekordzistą w kategorii robotów dwunożnych, ale do ludzkich sportowców sporo mu jeszcze brakuje. Usain Bolt – z wynikiem 9,58 sekundy – może zatem spać spokojnie, ale naukowcy są dobrej myśli. Uważają, że kolejne rekordy są tylko kwestią czasu, a mechaniczni biegacze mogą kiedyś stać się prawdziwą konkurencją dla biegaczy.

Reklama

Stock image from Depositphotos

Źródło

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama