Apple

iPhone 13, nowy bazowy smartfon Apple - Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Paweł Winiarski
iPhone 13, nowy bazowy smartfon Apple - Wszystko co musisz o nim wiedzieć
68

Na dzisiejszej konferencji Apple zaprezentowało swoje nowe smartfony. Jednym z nich jest bazowy iPhone 13. Oto wszystko, co powinniście o nim wiedzieć.

Zmiany w wyglądzie iPhone 13

iPhone 13 wizualnie bardzo przypomina iPhona 12 i na dobrą sprawę ciężko te smartfony od siebie odróżnić. Nie ma jednak zaskoczenia, bo w poprzedniej generacji Apple postanowiło zmienić design swoich telefonów, wracając nieco bokami do modeli 4 i 4s. Zmiana została przyjęta bardzo ciepło i chyba nikt nie spodziewał się, że trzynastki wywrócą projekt obudowy do góry nogami. Nowością jest natomiast ułożenie aparatów na wysepce.

Notch pozostaje, podobnie jak Face ID, które jak widać udało się upchnąć w mniejszej przestrzeni. Wcięcie jest bowiem o 20% mniejsze niż w poprzednim modelu telefonu - zmiana więc na plus, ale jednak rozwiązanie bardzo mocno odstające od dzisiejszych standardów w Androidach. Na obronę Apple działa oczywiście sam system rozpoznawania twarzy, nieporównywalnie lepszy od tego oferowanego przez smartfony napędzane systemem od Google.

Ekran w iPhone 13

Ekran w iPhone 13 to wciąż OLED i niestety wciąż z odświeżaniem 60 Hz, zarówno w modelu bazowym, jak i modelu Mini. Wyświetlacz jest 28% jaśniejszy od poprzednika, jasność to maksymalnie 1200 nitów w trybie HDR. Dostajemy wsparcie Dolby Vision, HDR10+, wyświetlacz sprawdzi się więc podczas oglądania filmów i seriali. iPhone 13 otrzymał ekran o przekątnej 6,1 cala, mniejszy iPhone 13 Mini to natomiast 5,4 cala.

Nowy procesor A15 Bionic

iPhone 13 to oczywiście nowy procesor A15 Bionic. Standardowo układ jest mocniejszy od poprzednika, Apple twierdzi również, że o 50% mocniejszy niż "wiodąca konkurencja". Procesor ma 6 rdzeni podstawowych i 4 rdzenie graficzne, dzięki którym mamy otrzymać 30% wzrost wydajności graficznej względem tej samej "wiodącej konkurencji".

iPhony 13 to oczywiście obsługa sieci 5G, tym razem mają obsługiwać tę technologię jeszcze lepiej.

Aparaty w iPhone 13

Bazowy iPhone 13 oraz iPhone 13 mini ponownie otrzymają tylko dwa obiektywy - główny i szerokokątny. W obu przypadkach mówimy o matrycach 12 Mpix, główny obiektyw ma łapać aż 47% więcej światła, dzięki czemu możemy liczyć na dużo lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych.

Największe wrażenie zrobił natomiast nowy tryb dla miłośników kręcenia filmów. Cinematic Mode pozwalający kontrolować ostrość na różnych punktach kadru. Automat sam znajdzie natomiast twarz nagrywanej postaci i odpowiednio dostosuje ostrość, również jeśli w kadrze pojawią się kolejne postacie. Na przedstawionym materiale wideo wyglądało to naprawdę bardzo dobrze i ta nowość podoba mi się w aparatach najbardziej. Poza tym, standardowo, mają robić lepsze zdjęcia i jeszcze lepiej radzić sobie w słabym świetle.

Apple nigdy nie zdradza na konferencji pojemności baterii, wspomina natomiast o dłuższym czasie pracy na jednym ładowaniu. iPhoen 13 Mini ma oferować 1,5 dłuższe działanie niż iPhone 12 Mini, iPhone 13 natomiast aż o 2,5 godziny dłuższy czas pracy niż bazowy iPhone 12. Udało się to osiągnąć dzięki większym baterią i mniej prądożernemu procesorowi A15 Bionic, jak również optymalizacji oprogramowania.

Zarówno iPhone 13, jak i iPhone 13 Mini będzie można kupić w następujących wersjach pamięciowych: 128 GB, 256 GB i 512 GB.

 

Wszystko co musisz wiedzieć o iPhone 13:

iPhone 13 wygląd

iPhone 13 cena

iPhone 13 premiera

iPhone 13 pojemność baterii

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu