Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Świat

Nowa sieć społecznościowa Trumpa. Przygotujcie się na TRUTH Social

KR
Krzysztof Rojek
12

TRUTH Social ma przeciwstawić się tyranii firm Big Tech (czyli Facebookowi i Twitterowi). Start platformy Donalda Trumpa już w 2022 roku.

Żyjemy w świecie w którym, jeżeli nie ma nas na największych portalach społecznościowych, pokroju Facebooka czy Twittera, nasz głos jest praktycznie niesłyszalny w internecie. Czy tego chcemy czy nie, to od moderatorów tych platform zależy nasza cyfrowa obecność. A moderacja tam nie zawsze mieści się w ramach tego, co możemy uznać za sprawiedliwe. Wystarczy zobaczyć, że rzecznik Talibów wciąż jest na Twitterze podczas gdy inni usuwani są czasem bez żadnego ostrzeżenia. W takiej właśnie sytuacji znalazł się były prezydent USA, Donald Trump. Przez lata tolerowany ze względu na swoją pozycję (i zasięgi, które generował) w końcu jednak został usunięty z Facebooka, Twittera i innych platform. Przez jakiś czas romansował z siecią Parlel, jednak teraz chce założyć swój własny portal.

TRUTH Social to będzie taka zamorska Albicla, mówię wam

Jak sam Donald Trump stwierdził w oświadczeniu, powołuje on do życia Trump Media & Technology Group, która w niedalekiej przyszłości (beta w listopadzie 2021, uruchomienie w pierwszym kwartale 2022 roku) otworzy nową sieć społecznościową nazwaną TRUTH Social. Pogłoski o tym, że tak się stanie, krążyły już od jakiegoś czasu.  Nowa społecznościówka się przeciwstawić "tyranii firm Big Tech". Oczywiście, nie mogło się obyć bez wbicia szpili Twitterowi za wspomnianego rzecznika Talibów. Ze screenów dostępnych w AppStore (aplikacja dostępna w preorderze) widać, że forma profilu będzie bardziej najbardziej przypominała ukochanego przez byłego prezydenta Twittera.

Jednak stworzenie kompleksowej i przede wszystkim - dobrze zabezpieczonej - sieci społecznościowej to nie lada wyzwanie. Przekonała się chociażby o tym polska Albicla, której problemy z zabezpieczeniami i moderacją były szeroko komentowane. Szczególnie ta druga kwestia była mocno podejmowana, ponieważ portal który szczycił się wolnością słowa podejrzanie chętnie usuwał profile użytkowników. Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że TRUTH Social również będzie nastawiony na prawdę, ale taka, która pasuje założycielom i ich światopoglądowi. Wątpię, by przeciwstawienie się firmom Big Tech było czymś innym niż próbą wejścia w ich buty tylko ze swoją listą rzeczy o których nie można mówić.

Jestem zdania że TRUTH Social będzie hitem, ale... przez tydzień. Najpierw, oczywiście, wszyscy założą tam konto (szczególnie dziennikarze tech), żeby pokazać jak tam jest, a potem serwis albo będzie pusty, albo przyciągnie, jak Albicla, masę trolli (kilkanaście kont Najmana czy JPII nie wzięło się z powietrza). Niemniej, jestem bardzo ciekawy rozwoju projektu.

Co sądzicie o TRUTH Social?

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: