Felietony

Nie ilość, a jakość się liczy! HBO i Amazon tym razem lepsi od Netfliksa

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

8

To najważniejsze nagrody telewizyjne w Ameryce, dlatego ich zdobycie jest tak ważne i pożądane dla wielu (nowych) graczy na tym rynku. Po wczorajszej gali HBO i Amazon mają sporo powodów do zadowolenia i Netflix także, choć nieco mniej.

Choć niektórzy liczyli na niespodziankę, to do takowej nie doszło - w jednej z najważniejszych kategorii zwyciężyła Gra o tron - hit HBO po pożegnaniu się z widzami zgarnął także statuetkę za najlepszy serial dramatyczny. W kategorii najlepszy serial komediowy triumfował Fleabag, o którym niedawno pisałem, a który nie okazał litości konkurentom także w innych kategoriach: za najlepszy scenariusz komediowy i najlepszą reżyserię serialu komediowego. Było to niemałe zaskoczenie, ponieważ spodziewano się, że po zakończeniu Figurantki to HBO przypadnie zwycięstwo w tej kategorii.

Gra o tron od HBO i Fleabag od Amazonu triumfują

https://www.youtube.com/watch?v=FhZHv2id6Sk&t=22s

Tak się jednak stało w kategoriach związanych z mini-seriami, gdzie Czarnobyl nie miał sobie równych zdobywając 10 nagród. Netflix może świętować natomiast wygraną wśród filmów telewizyjnych - jego interaktywny Black Mirror: Bandersnatch (nasz wywiad z twórcami) zasłużenie zgarnął statuetkę i mam nadzieję, że to zmotywuje serwis do dalszych eksperymentów i ryzykownych ruchów, bo choć nie wszyscy widzowie byli zadowoleni z ostatecznego efektu, to ci, którym się to podobało, byli naprawdę podekscytowani możliwością decydowania o losach bohaterów.

Netflix obecny w czołówce, ale...

Spoglądając na tabelę z wynikami, gdzie znajdziemy po prostu zsumowaną liczbę zdobytych nagród, można odnieść wrażenie, że Netflix cały czas znajduje się w czołówce. I to prawda, bo zdobyte 27 nagród zapewniło mu drugie miejsce za HBO, które zabrało ze sobą 34 nagrody. Podium zamknął Amazon Prime Video z 15 statuetkami Emmy, a tuż za pudłem uplasował się... National Geographic z 8 nagrodami. Jeśli jednak prześledzimy zasługi poszczególnych tytułów, to produkcja Netfliksa znajduje się dopiero na szóstym miejscu i została wyprzedzona podwójnie przez HBO (Gra o tron i Czarnobyl) oraz Amazon (Wspaniała pani Maisel i Fleabag), a także National Geographic (Free Solo - polecamy nasz wywiad ze zdobywcami Oscara) . Miłość, śmierć i roboty, czyli animacja Davida Finchera zgarnęła 5 nagród, podczas gdy wymienione przed chwilą tytuły w sumie mają ich na koncie aż... 43.

To pokazuje, że na przestrzeni zeszłego roku Netflix nie zdołał podpisać się pod żadnym głośnym i przekonującym tytułem, który byłby w stanie zagrozić konkurencji. Taki obrazek nie wypada też za dobrze w świetle licznych premier Netfliksa, których mnogość potrafi przytłoczyć nawet widzów z pojedynczą subskrypcją. Oczywiście taka strategia jest odpowiednio umotywowana - żaden inny serwis czy stacja telewizyjna nie posiadają tak zróżnicowanej oferty, co sprawia, że Netflix ma szansę dotrzeć do szerszej widowni i tak się dzieje. Na marginesie dodam, że cieszy mnie obecność Ozark wśród laureatów Emmy, ponieważ 2. sezon został - moim zdaniem - naprawdę niedoceniony przez krytyków i widzów i z wypiekami na twarzy czekam na 3. odsłonę.

A rywalizacja o statuetki Emmy będzie coraz bardziej zażarta

Nie da się jednak oprzeć wrażeniu, że w kolejce po Emmy robi się już naprawdę tłoczno. Lada moment do walki dołączą Disney+ oraz Apple TV+, których usługi VOD startują w listopadzie, a wśród zapowiedzianych produkcji widać kilku kandydatów do najważniejszych nagród (wypełniony gwaizdami The Morning Show albo For All Mankind). Dodatkowo, HBO i Amazon szykują duże i głośne seriale, jak spin-offy Gry o tron i Władca pierścieni, więc Netflix będzie miał coraz bardziej pod górkę, tym bardziej, że z całego tego grona tylko on i Amazon mają też chrapkę na laury wśród nagród filmowych.

Pełna lista zwycięzców Emmy 2019:

  • Najlepszy serial obyczajowy: "Gra o tron"
  • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu obyczajowym: Jodie Comer (Obsesja Eve)
  • Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu obyczajowym: Billy Porter (Pose)
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu obyczajowym: Julia Garner (Ozark)
  • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu obyczajowym: Peter Dinklage (Gra o tron)
  • Najlepszy serial limitowany (limited series):"Czarnobyl
  • Najlepszy film telewizyjny: Black Mirror: Bandersnatch
  • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu limitowanym: Michelle Williams (Fosse/Verdon)
  • Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu limitowanym: Jharrell Jerome (When They See Us)
  • Najlepszy serial komediowy: Fleabag
  • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu komediowym: Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
  • Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu komediowym: Bill Hader (Barry)
  • Najlepszy program reality show: RuPaul's Drag Race
  • Najlepszy talk show: Last Week Tonight with John Oliver

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu