Smartfony

Wybierasz smartfon z myślą o jak najlepszym aparacie? Obok tych modeli nie możesz przejść obojętnie

Kamil Świtalski
16

Najlepsze aparaty w telefonach: jakie modele smartfonów wybrać, by móc cieszyć się najwyższą jakością zdjęć?

W ostatnich latach telefony komórkowe to już nie tylko narzędzia do komunikacji. Mikrokomputery z którymi się właściwie nie rozstajemy to urządzenia, którym powierzamy coraz więcej zadań. Z powodzeniem zastąpiły wielu z nam także kompaktowe aparaty fotograficzne — wyścig o to, który z producentów zaoferuje najlepszą jakość zdjęć trwa w najlepsze. Nieustannie starają prześcigać się w tej konkurencji, dokładając kolejne obiektywy. A które z obecnych telefonów mają najlepsze aparaty?

Sprawdź też: Jaki telefon do 600 złotych?

Najlepsze aparaty w telefonach: wszystko co musisz wiedzieć

Mimo że, jak już wspomniałem, producenci w pocie czoła pracują nad tym, aby zaoferować najlepszą jakość zdjęć wykonywanych smartfonami, to jeszcze dłuuugo nie będą one mogły konkurować z profesjonalnymi lustrzankami czy bezlusterkowcami. Lwia część mocy tamtejszych urządzeń drzemie w dużej optyce — smartfony zaś nadrabiają zestawem algorytmów, które dbają o to, aby nasze mobilne fotografie wyglądały jak najlepiej. Dlatego też ich bezpośrednie porównywanie — nie ma większego sensu.

Zobacz też: najlepszy aparat w smartfonie

Prawdą jest, że telefon z najlepszym aparatem w zupełności wystarczy lwiej części domowych fotografów. Pozwoli uwiecznić niezapomniane chwile podczas wakacyjnych wypadów, najlepsze pamiątki rodzinne, ale też sprawdzi się przy dokumentowaniu "zwykłego życia" — czyli codziennych spraw. Rynek smartfonów jest wiecznie żywych i regularnie na rynku pojawia się telefon, który chce zdeklasować konkurencję — i nierzadko mu się to udaje. Dlatego też odpowiedź na pytanie o najlepszy aparat w telefonie zmieniać się będzie przynajmniej co kilka tygodni. Postaramy się jednak na bieżąco aktualizować poniższą listę.

Przeczytaj również: Test Olympus Tough TG-5.

Najlepsze aparaty w telefonach: które modele mają najlepsze aparaty?

Upraszczając temat: najprościej powiedzieć, że ostatnie flagowce oferują najlepsze aparaty. W końcu każdy z producentów dba o to, aby ich topowy model miał wszystko co najlepsze: od materiałów z których jest wykonany, design, na podzespołach kończąc. Kiedy piszę ten tekst — modele na rok 2019 są jeszcze w sferze plotek, a ich potencjalni użytkownicy muszą uzbroić się jeszcze w kapkę cierpliwości. I choć już za chwilę mamy oficjalnie poznać Samsunga Galaxy S10 który prawdopodobnie zrobi co w jego mocy, by wbić się na szczyt, to póki co nie do Koreańczyków należy telefon z najlepszym aparatem.

Zobacz też: najlepsza aplikacja do robienia zdjęć — którą wybrać?

Oto najlepsze aparaty w telefonach, jakie obecnie znajdziecie na rynku:

 • Apple iPhone XS (przedni aparat: 7 MP f/2.2, tylne aparaty: 12 MP f/1.8 + 12 MP f/2.4);
 • Apple iPhone XS Max (przedni aparat: 7 MP f/2.2, tylne aparaty: 12 MP f/1.8 + 12 MP f/2.4);
 • Google Pixel 3 (przedni aparat: 8 MP f/1.8, tylny aparat: 12,2 MP f/1.8);
 • Google Pixel 3 XL (przedni aparat: 8 MP f/1.8, tylny aparat: 12,2 MP f/1.8);
 • Huawei Mate 20 Pro (przedni aparat: 24 MP f/2.0, tylne aparaty: 40MP f/1.8 + 20MP f/2.2 + 8MP f/2.4);
 • Huawei P20 Pro (przedni aparat: 24 MP f/2.0, tylne aparaty: 40MP f/1.8 + 20MP f/1.6 + 8MP f/2.4);
 • HTC U12+ (przedni 8MP f/2.0, 8MP f/2.0, tylne aparaty: 12 MP f/1.75 + 16 MP);
 • Samsung Galaxy S9 (przedni aparat: 8 MP f/1.7, tylne aparaty: 12 MP f/1.5 + 12 MP f/2.4);
 • Samsung Galaxy S9+ (przedni aparat: 8 MP f/1.7, tylne aparaty: 12 MP f/1.5 + 12 MP f/2.4);
 • Samsung Galaxy Note 9 (przedni aparat: 8 MP f/1.7, tylne aparaty: 12 MP f/1.5 + 12 MP f/2.4);
 • Xiaomi Mi Mix 3 (przednie aparaty: 24 MP + 2 MP, tylne aparaty: 12 MP + 12 MP)

I choć sytuacja jest dynamiczna, to na ten moment powyższe modele oferują najlepsze aparaty w telefonach na rynku. Jeżeli więc zależy wam na możliwie jak najwyższej jakości zdjęć wykonywanych za pomocą smartfonów — rozważcie których z powyższych, albo... cierpliwie zaczekajcie na tegoroczne premiery. Jak już wspomniałem: tuż za rogiem jest cała nowa rodzina Galaxy S10, niebawem też prawdopodobnie doczekamy się Huawei P30. Jeżeli natomiast zależy wam na iOS — to na nowe iPhone'y z jeszcze lepszymi aparatami musicie zaczekać do jesieni. To właśnie wtedy Apple każdorazowo serwuje nowe wcielenie swoich smartfonów, także w tym przypadku przyda się jeszcze trochę cierpliwości...

Zobacz też: Telefon z najlepszym aparatem 2018

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu