Smartfony

Masz dość aplikacji do aparatu w swoim telefonie? Oto najlepsze alternatywy

Paweł Winiarski
Masz dość aplikacji do aparatu w swoim telefonie? Oto najlepsze alternatywy
10

Aplikacja obsługująca aparat powinna być dla producenta smartfona tak samo ważna jak sam układ. Niestety często okazuje się, że oprogramowanie nie potrafi wykorzystać dobrodziejstw sprzętu, a przy okazji ma mało opcji, jest nieintuicyjne i się zawiesza. Co zrobić w takiej sytuacji? Poszukać jakiejś alternatywy - podpowiemy Wam jakiej.

Mam nadzieję, że poniższa lista ciekawych aplikacji fotograficznych (nie mylić z aplikacjami do obróbki zdjęć) pomoże Wam w wyborze alternatywy dla wbudowanej w system appki Waszego smartfona. Testując różne sprzęty doskonale wiem, że niektóre są po prostu słabe i warto poszukać czegoś lepszego.

Sprawdź też: Test Olympus TG-5.

Open Camera

Open Camera jest najpopularniejszą i na dobrą sprawę najlepszą aplikacją do robienia zdjęć na Androidzie. Czytelny interfejs daje nam dostęp do kilku przydatnych funkcji podczas fotografowania. Standardowo mamy tu zmianę trybu pracy lampy doświetlającej. Ale jest też świetny suwak do zoomu cyfrowego czy lepiej przemyślany mechanizm kontroli ekspozycji. Tak zwany “HUD” informuje nas dodatkowo o tym ile miejsca zostało nam na zdjęcia, dzięki czemu będziemy wiedzieć, czy pamięć została zapchana. Myślę, że przyda się również zmniejszenie rozmiaru fotek, szczególnie osobom z mniejszymi pakietami danych, które nie chcą wysyłać na serwisy społecznościowe kilkumegowych plików.

Zaskakująco bogata jest sekcja ustawień. Możemy w między innymi włączyć wykrywanie twarzy, ustawić interwał trybu seryjnego, włączyć lub wyłączyć dźwięk migawki, zablokować orientację zdjęcia, zmienić lokalizację zapisu czy przedrostek używany w nazwach plików zdjęć i filmów.

Open Camera w Google Play

YouCam Perfect

Są na sali jacyś fani selfie? Jeśli tak, to świetnie się składa, bo mamy dla Was bardzo fajną aplikację do tego typu fotek. Największą zaletą appki są filtry działające w czasie rzeczywistym - gdzie w przeciwieństwie do takiego Instagrama możemy zobaczyć, jak będziemy wyglądać na fotce zanim ją zrobimy. A same filtry? Myślę, że znajdziecie coś dla siebie.

Da się też pójść krok dalej (choć trzeba pobrać dodatkową appkę z serii) i pobawić się cyfrowym makijażem Wybaczcie, że nie wrzucę zdjęcia z tych zabaw, ale dziwnie by to wyglądało. Ingerencja w twarz jest jednak na tyle duża, że poprawicie sobie cerę itp., czyli będziecie wyglądać tak, jak wszyscy na Instagramie.

YouCam Perfect w Google Play

Camera ZOOM FX

Bardzo ciekawie prezentuje się w Camera ZOOM FX cyfrowa stabilizacja obrazu, której system działania jest podobny jak w niektórych smaratfonach - robionych jest kilka zdjęć, a następnie wybierane to najmniej rozmyte). Mamy ponadto możliwość robienia fotek z już włączonymi filtrami oraz manualne ustawienia, tak jak na przykład ISO, balansu bieli czy ekspozycji.

A oto telefon z najlepszym aparatem w 2018 roku

A Better Camera

Ciekawą aplikacją jest Better Camera - która, jak sama nazwa wskazuje, jest po prostu...lepszą aplikacją aparatu. W wielu przypadkach na pewno czytelniejszą, co docenią osoby, których appki fotograficzne producenta wydają się nieintuicyjne, a ikony za małe. Bardzo ciekawą i przydatną funkcją jest możliwość zapisywania zdjęć w bezstratnych plikach RAW (rozszerzenie .dng) na telefonach, których aplikacja standardowa takich funkcji nie posiada.

Drugą fajną funkcją jest możliwość wykorzystania technologii Almalence, dzięki której program zdecydowanie lepiej radzi sobie z zastanym światłem. Tam, gdzie standardowa appka aparatu prześwietli lub nie doświetli zdjęcia, A Better Camera powinno zaserwować fotkę dokładnie taką (lub zbliżoną) do tego, co widzi użytkownik.

A Better Camera w Google Play

Camera FV-5

Camera FV-5 to natomiast prawdziwy kombajn, który docenią osoby chcące wyciągnąć ze swojego aparatu w smartfonie dosłownie wszystko. Mimo posiadania wielu przydatnych fotograficznych funkcji, interfejs nie jest nimi przeładowany, przez co nie jest trudno się we wszystkim połapać - za to dostajemy komplet przydatnych informacji dotyczących dobranych przez program parametrów.

W ustawieniach możemy między innymi zmienić rozdzielczość zdjęcia, miejsce zapisu, utworzyć własny folder zapisu, a nawet zmniejszyć lub zwiększyć poziom jasności miniaturek czy wybrać własny prefix nazw zdjęć - jest w czym grzebać.

Camera FV-5 w Google Play

Adobe Photoshop Lighroom CC

Ciekawą alternatywą dla wbudowanej aplikacji aparatu może się okazać Adobe Photoshop Lightroom CC, która posiada również funkcję aplikacji do robienia zdjęć. Jej główną ceną, poza trybem manualnym oczywiście, jest możliwość zapisywania plików w bezstratnym formacie RAW, co przyda się do późniejszej obróbki. Zrobione zdjęcia są automatycznie synchronizowane z desktopową wersją Lightrooma, co ułatwi życie osobom korzystającym z appek Adobe.

Adobe Photoshop Lighroom CC w Google Play

Każda z wymienionych aplikacji ma swoje plusy, ale może nie przypaść Wam do gustu - dlatego warto sprawdzić je samemu i zdecydować, z której korzysta się Wam najlepiej, która daje najciekawszy efekt i czy faktycznie jest lepsza od aplikacji systemowej w Waszym telefonie.

Poza wymienionymi wyżej appkami, warto też rzucić okiem na takie programy, jak Candy Camera, Cymera, DSLR Camera czy Google Camera. W przypadku tej ostatniej trzeba trochę pokombinować, ale wiele osób sobie ją chwali i uważa, że warto.

grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu