Smartfony

Wyróżnik Samsungów Galaxy S10? Szybsze WiFi i to nie żarty

AL
Albert Lewandowski
15

Trio Samsungów Galaxy S10 zadebiutuje już w tym miesiącu i okazuje się, że będą one wspierać nowy standard sieci WiFi, który przyniesie znaczne usprawnienia.

WiFi 6 - kolejny krok naprzód, na który poczekamy

Najważniejszą nowością w przypadku WiFi, jeżeli chodzi o podstawy dla niewtajemniczonych, jest już samo nazewnictwo. Uznano, że skróty zawierające 802.11 nie są czytelne dla klientów, więc wypadałoby zadbać o bardziej przejrzystą nomenklaturę, dzięki czemu doczekaliśmy się przejścia na same liczby. Moim zdaniem rozsądny krok, który uporządkował wszystko:

  • WiFi 1: 802.11b - 1999,
  • WiFi 2: 802.11a - 1999,
  • WiFi 3: 802.11g - 2003,
  • WiFi 4: 802.11n - 2009,
  • WiFi 5: 802.11ac - 2014.

Teraz natomiast czeka nas wdrażanie WiFi 6. Mogliście już wcześniej się zetknąć z tą siecią, jeszcze pod nazwą WiFi 802.11 ax, którą to chwalił się, m.in. Huawei. Nowa generacja WiFi zaoferuje maksymalną przepustowość przy kanale 160 Mhz na poziomie 1,2 Gbps, a technologia MIMO 4×4 pozwoli na osiągnięcie prędkości zmierzających do 5 Gbps. Dla porównania WiFi 5 (znane także jako 802.11 ac) może notować wyniki na kanale 160 MHz (w zakresie 5 GHz) na poziomie 866 Mbps.

Największą zaletę WiFi 6 ma jednak być przede wszystkim sprawniejsza obsługa większej liczby urządzeń, podłączonych do jednej sieci. W dobie popularyzacji Internetu Rzeczy to wyjątkowo ważny aspekt i w dłuższej perspektywie każdy będzie mógł na tym skorzystać.

Samsung Galaxy S10 i WiFi 6

WiFi 6 debiutuje oficjalnie na rynku konsumenckim w tym roku. To jasno oznacza, że na same hotspoty, oferujące WiFi 6, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale na pewno wybór takich punktów dostępowych będzie lepszą inwestycją na lata. Chyba że w danej sieci nie ma znajdować się zbyt wiele urządzeń.

Ważne będzie również to, jak szybko nowy standard zostanie przyjęty przez rynek elektroniki użytkowej. Pamiętajmy, że nadal sporo smartfonów, nawet ze średniej półki, nie obsługuje sieci WiFi 5 w paśmie 5 GHz, więc trudno oczekiwać, aby nagle budżetowce zaczęły wspierać WiFi 6. Na szczęście nowa technologia będzie wspierana przez wszystkie trzy nowe Samsungi Galaxy S10, co z pewnością przyczyni się szybkiej popularyzacji.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że układ Snapdragon 855 domyślnie wspiera WiFi 6. Dzięki temu w zasadzie prawie wszystkie high-endy w tym roku będą mogły łączyć się z nowymi sieciami bezprzewodowymi i zapewne na przełomie 2019 oraz 2020 doczekamy się przeniesienia tej technologii również do SoC dla średniaków. Na szybki debiut w low-endach raczej nie ma co liczyć, ponieważ w ich przypadku prawie nikt nie zwraca uwagi na takie elementy.

W perspektywie kolejnych czterech lat, WiFi 6 ma szansę stać się dominującym standardem. Obawiam się tylko, że ponownie niektórzy producenci nie będą oferować wsparcia, chcąc zaoszczędzić kilka dolarów i jednocześnie mocno ograniczając funkcjonalność własnego sprzętu. Jestem ciekaw, czy któraś firma postanowi się chwalić wsparciem tej sieci.

Zobacz również:

Będzie drogi, ale wart swojej ceny. Wszystko o Samsung Galaxy S10

źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu