Polska

Tak wygląda nowy mObywatel! Aplikację czeka sporo zmian

Piotr Kurek
Tak wygląda nowy mObywatel! Aplikację czeka sporo zmian
Reklama

Na początku marca Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel. Łatwiej będzie załatwiać sprawy urzędowe, choć Konfederacja nie będzie zachwycona. To też dobry moment na prezentację nowej wersji aplikacji mobilnej. Co się zmieniło?

Pierwsze zapowiedzi mObywatel 2.0 pojawiły się prawie rok temu. Nowa odsłona systemu to już nie tylko aplikacja mobilna, ale konto internetowe pozwalające zarządzać sprawami obywatelskimi z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze. Fakt, że cyfrowe wersje dokumentów mObywatel zrównane zostały z tradycyjnym dowodowem osobistym to dobry moment na pokazanie tego, jak aplikacja będzie wyglądała w najbliższym czasie. Zdradza to Janusz Cieszyński - sekretarz stanu ds. cyfryzacji na swoim Twitterze. I trzeba przyznać, że odświeżony mObywatel wygląda obiecująco.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Google udostępnia Barda do testów. Nie wszyscy wezmą w nich udział

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to przede wszystkim odświeżony interfejs strony głównej. To co do tej pory mamy w aplikacji zmienia się diametralnie. Aplikacja została podzielona na kilka sekcji - na dole mamy dostęp do szybkich skrótów: Start, Dokumenty, Skaner QR, Usługi i Więcej. Najciekawiej zapowiada się strona Start. To tu znajdują się szybkie odnośniki do dokumentów oraz części usług wyświetlanych nowymi ikonami. Na zrzutach możemy zobaczyć, że z poziomu ekranu głównego przejdziemy bezpośrednio do informacji o punktach karnych, kupimy bilety kolejowe w Blikom, sprawdzimy e-recepty, a nawet uzyskamy informacje z serwisu Polak za granicą.

Twórcy nowego mObywatela uczą się na błędach poprzednich wersji aplikacji i już na wstępie dają nam możliwość wygodnego zarządzania tym, co widzimy na ekranie głównym. Możemy chować i wyświetlać dokumenty, które nas interesują oraz usługi, z których korzystamy najczęściej. I choć wszystko wygląda znajomo, tak zarządzanie wszystkimi dostępnymi w mObywatelu rozwiązaniami nie powinno stanowić żadnego wyzwania - nawet tym, którzy przyzwyczaili się do dotychczasowego interfejsu aplikacji.

Nowa aplikacja mObywatel wygląda zaskakująco dobrze. Kiedy premiera?

KPRM nie zdradza jednak kiedy nowa wersja mObywatela trafi do użytkowników. Można podejrzewać, że nastąpi to w momencie wejścia w życie ustawy zrównującym cyfrowy dokument z dowodowem osobistym oraz oddającym w ręce obywateli dodatkowe możliwości. A tych jest naprawdę sporo:

  • Umocowanie prawne dokumentu mObywatel, czyli dokumentu elektronicznego, obsługiwanego przy użyciu aplikacji mObywatel, stanowiącego nowy mobilny dokument tożsamości.
  • Zapewnienie użytkownikom aplikacji mObywatel możliwości posługiwania się nowym środkiem identyfikacji elektronicznej - profilem mObywatel, który podobnie jak profil zaufany oraz profil osobisty – pozwoli na potwierdzenie tożsamości (uwierzytelnienie) w usługach online.
  • Umożliwienie wykorzystywania aplikacji mObywatel jako czynnika uwierzytelnienia profilu zaufanego.
  • Zapewnienie możliwości dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych na rzecz użytkownika aplikacji.
  • Zapewnienie możliwości opatrywania dokumentów elektronicznych podpisem zaufanym po uwierzytelnieniu przy użyciu profilu mObywatel (obecnie podpis zaufany może złożyć wyłącznie posiadacz profilu zaufanego lub profilu osobistego).
  • Umożliwienie dostępu do usług e-Urzędu Skarbowego za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
  • Udostępnienie mobilnej legitymacji osoby niepełnosprawnej, legitymacji służbowej nauczyciela, legitymacji doktoranta, mobilnego prawa wykonywania zawodów medycznych (lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, fizjoterapeuty, ratownika medycznego) oraz tymczasowego elektronicznego prawa jazdy (umożliwienie kierowcom kierowania pojazdem od razu po zdanym egzaminie).
  • Stworzenie rozwiązania, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty będą mogły prowadzić ewidencję w celu udostępniania dokumentów elektronicznych w aplikacji mObywatel, wydanych dla obywateli (mieszkańców, członków organizacji). Działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin i powiatów.

Zainteresowanych możliwościami aplikacji mObywatel zapraszamy do naszego poradnika, w którym opisujemy co konkretnie potrafi i jak z niej korzystać: mObywatel to aplikacja do wirtualnych dokumentów. Co jeszcze potrafi?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama