Mobile

Mobilnego Outlooka już chyba nikt nie zatrzyma

Konrad Kozłowski
Mobilnego Outlooka już chyba nikt nie zatrzyma
16

Wyścigu zbrojeń nie było, bo do walki o przejęcie Sunrise'a, Acompli czy Wunderlista prawdopodobnie stanął jedynie Microsoft. Wiedzieliśmy, że potrzeba będzie czasu, zanim inżynierowie z Redmond połączą siły z deweloperami firm trzecich i przygotują coś wspólnie, ale ta wyczekiwana chwila znacznie s...

Wyścigu zbrojeń nie było, bo do walki o przejęcie Sunrise'a, Acompli czy Wunderlista prawdopodobnie stanął jedynie Microsoft. Wiedzieliśmy, że potrzeba będzie czasu, zanim inżynierowie z Redmond połączą siły z deweloperami firm trzecich i przygotują coś wspólnie, ale ta wyczekiwana chwila znacznie się przybliżyła. Zapowiedzi Microsoftu są huczne, lecz nikogo nie powinno to dziwić, bo teraz mobilny Outlook staje się podobnie silną marką, co program będący składową pakietu Office na komputery.

Na moim iPhonie Outlook zdołał "wykurzyć" wszystkie inne aplikacje pocztowe, stając się centralnym miejscem do wymiany wiadomości e-mail. Opieszałość Google i ciągłe zwlekanie z zaprezentowaniem nowego wydania Gmaila na mobilną platformę jest wręcz niewybaczalne, co skrzętnie wykorzystał Microsoft. Wiem, że Outlook idealny nie jest, a o wersji na Androida ciężko powiedzieć wiele dobrego, trzeba jednak przyznać że Microsoft stara się nadrobić dystans do konkurencji jak najszybciej. Po dłuższym czasie milczenia nareszcie zapowiedziane zostały zmiany, których długo wyczekiwałem.

Przebrandowanie Acompli na Outlooka i dodanie kilku drobnych usprawnień to wszystko co zdążył z początku zrobić Microsoft w aplikacji na iOS-a i wraz z przejęciem Sunrise'a jasne stało się, że aplikację będą czekać poważniejsze zmiany. Potwerdzone zostały informacje, że jeszcze przez jakiś czas Microsoft będzie oddawał w ręce użytkowników wybór pomiędzy dwoma programami - Outlookiem i Sunrisem - ale do czasu. Gdy "migracja" najważniejszych funkcji Sunrise'a do Outlooka zostanie ukończona podany zostanie termin, gdy pierwsza z aplikacji będzie zupełnie wycofana ze sklepów. Jak na razie Microsoft pokazał tylko mniejsze poprawki w nawigacji po kalendarzu, ale wprowadzenie poważniejszych zmian jest tylko kwestią czasu.

Dla posiadaczy smartfonów z Androidem mam także dobre wieści. Microsoft przedstawił pierwsze grafiki prezentujące odświeżonego Outlooka, którego interfejs powstanie w oparciu o zasady stylu Material Design. Jest to chyba jedna z najbardziej pożadanych zmian i zgodzę się w zupełności z tymi, którzy Outlooka na Androidzie po prostu nie tolerują. Od dziś dostępna jest zaktualizowana wersja dla iOS-a, zaś cierpliwość Androidowców będzie po raz kolejny wystawiana ciężkiej próbie. Kiedy doczekamy się nowego wydania? "Wkrótce".

Nie wszystkim spodobają się plany Microsoftu. Integracja wewnątrz jednej aplikacji wszystkich "biurowych zadań" jak obsługa poczty, kalendarza, zadań i kontaktów zdaje egzamin na desktopach, ale w wydaniu mobilnym przywykliśmy raczej do swojego rodzaju podziału czynności na aplikacje. Wizja Microsoftu wygląda na bardzo obiecującą, ponieważ wyraźnie widać, że cieszą i mobilizują ich nowe perspektywy. Dość powiedzieć, że mobilny Outlook może poszczycić się już 30 milionami użytkowników i zdaje się, że taki wynik satysfakcjonuje w jakimś stopniu Microsoft, skoro wybierają oni właśnie tę grupę ponad grono potencjalnych użytkowników.

Części z Was z pewnością do głowy przyjdzie pytanie o Outlooka dla Windows 10 (Mobile). Cóż, ekosystem Microsoftu melduje się na tej liście jako ostatni, więc prawdopodobnie dopiero w momencie "uporania się" z aplikacjami dla dwóch najpopularniejszych systemów, Microsoft przejdzie do prac nad wersją dla własnej platformy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu